اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فیسبوک: تعلیق حساب کاربری ترامپ تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت

فیسبوک: تعلیق حساب کاربری ترامپ تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت

شرکت فیسبوک روز جمعه اعلام کرد که تعلیق حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده برای دو سال ادامه خواهد داشت. به این ترتیب حساب‌های او در فیسبوک و اینستاگرام تا ۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی مسدود باقی خواهند ماند.

 به نقل از یورونیوز، در بیانیه این شرکت آمده است که این ممنوعیت «تنها در صورت کاهش خطر آن برای امنیت عمومی» لغو خواهد شد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که هیئت نظارت بر فعالیت‌های فیسبوک خطاب به این شرکت اعلام کرد که مسدود کردن حساب ترامپ بدون تعیین دوره زمانی مشخص و برای مدت «نامحدود» اشتباه است.

حساب کاربری دونالد ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام پس از حادثه حمله به ساختمان کنگره آمریکا در شش ژانویه و در زمانی که او هنوز رئیس جمهوری آمریکا بود، بسته شد.

همچنین به گزارش بی‌بی‌سی، این شرکت گفته است: "ما اعتقاد داریم که اقدامات وی (دونالد ترامپ) نقض شدیدی در قوانین ما محسوب می‌شود که مستلزم بالاترین مجازات موجود در پروتکل‌های اجرایی جدید است".

دونالد ترامپ در واکنش به این تصمیم آن را "توهین" به رای دهندگان به خودش خوانده است.

در ماه ژانویه حساب ترامپ به دلیل نوشته‌هایی که در فیسبوک درباره شورش و حمله به کنگره این کشور منتشر کرد تا مدت نامعلومی بسته شد. او پیش از آن نیز بارها از سوی اداره کنندگان شبکه‌های اجتماعی به دلیل آنچه انتشار اطلاعات نادرست و گمراه کننده خوانده می‌شد، هشدارهایی دریافت کرده بود.

اما ماه پیش هیئت ناظر بر فیسبوک از نامعلوم بودن زمان پایان این مجازات انتقاد کرد. همزمان با این تصمیم فیسبوک به سیاست مستثنا بودن سیاستمداران از مقررات حاکم بر مطالب این شبکه اجتماعی پایان داده است.

به گفته این شرکت از این پس اظهارات توهین آمیز یا فریبکارانه سیاستمداران به دلیل ارزش خبریشان از مقررات مستثنا نخواهد بود. فیسبوک اعلام کرد در حال تدوین قوانین جدیدی است تا «در موارد استثنایی» همچون مورد دونالد ترامپ به اجرا گذاشته شود.

نیک کلگ، مدیر امور جهانی فیسبوک در بیانیه‌ای اعلام کرد که چنانچه مورد مشابهی پیش بیاید، فیسبوک با کارشناسان مشورت و «عوامل بیرونی از جمله موارد وقوع خشونت، محدودیت‌ها در برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز و سایر نشانه‌های ناآرامی‌های داخلی» را ارزیابی کرده و تصمیم گیری خواهد کرد.

او افزود: «اگر در پایان این دو سال تشخیص دهیم که هنوز خطر جدی برای امنیت عمومی وجود دارد، محدودیت‌ها [برای استفاده از حساب‌های کاربری] را برای مدت زمان مشخصی تمدید کرده و ارزیابی مجدد را ادامه می‌دهیم تا زمانی که خطر از بین برود.»

طبق گزارش بی‌بی‌سی نیک کلگ، ممنوعیت فعالیت ترامپ در این شبکه از ماه ژانویه محاسبه خواهد شد.

در بیانیه کلگ آمده است: دونالد ترامپ هنگام بازگشت به فیسبوک در صورت تخلف و نقض مقررات با تدابیر تنبیهی رو به افزایشی روبرو خواهد شد.

سیاست تازه فیسبوک چیست؟

فیسبوک می‌گویدحساب کاربری چهره‌های شناخته شده‌ای که قوانین فیسبوک را با تشویق به شورش یا خشونت نقض کنند یک ماه و در موارد جدی‌تر تا دو سال تعلیق می‌شود.

این سیاست جایگزین سیاست قبلی این شرکت خواهد شد که به دلیل ارزش خبری اجازه انتشار این مطالب را از سوی چهره‌های مطرح می‌داد./ ایسنا

کپی