اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

امروز ساعت ۱۷؛ نخستین مناظره‌ انتخاباتی/ دبیر ستاد انتخابات: تغییر زمان مناظره‌ها با نظر وزیر کشور نبود

امروز ساعت ۱۷؛ نخستین مناظره‌ انتخاباتی/ دبیر ستاد انتخابات: تغییر زمان مناظره‌ها با نظر وزیر کشور نبود

ستاد انتخابات صداوسیما اعلام کرد نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شنبه (۱۵ خرداد ماه) ساعت ۱۷ آغاز می‌شود.

هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره با موضوع «اقتصاد» حضور خواهند داشت.
مهرداد عظیمی، رئیس مرکز تولید و فنی سیما نیز اعلام کرد: تمام برنامه مناظره از بدو ورود نامزدها تا اتمام مناظره با ۳۳ دوربین با کیفیت HD تصویربرداری می‌شود. طراحی آرایه استودیو مناظره حاصل یک سال کار گروه‌های تخصصی است.
دیگر مناظره‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز سه شنبه ۱۸ و شنبه ۲۲ خرداد برگزار می‌شود.
برنامه‌های مناظره به صورت زنده از شبکه یک سیما، شبکه خبر، رادیو ایران و رادیو انتخابات پخش می‌شود./ ایسنا

دبیرستاد انتخابات: تغییر زمان مناظره‌ها با نظر وزیر کشور نبود

عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با بیان توضیحاتی درخصوص روند تغییر زمان مناظره‌ها، انتساب این موضوع به نظر وزیر کشور را رد کرد.

«سید اسماعیل موسوی» دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت کشور افزود: در مورد تغییر زمان مناظره‌ها در چهارمین جلسه کمیسیون که به ریاست وزیر کشور برگزار شد، یکی از اعضای کمیسیون، موضوع هم زمانی مناظره‌ها با مسابقات تیم ملی فوتبال را مطرح کرد.

موسوی ادامه داد: مناظره‌ها و دیگر برنامه‌های تبلیغات نامزدها با این هدف، پیش بینی شده است که نامزدها بتوانند برنامه‌های خودشان را به جامعه ارائه کنند و ایده‌هایشان را مطرح کنند؛ این فرصت تبلیغاتی در صدا و سیما برایشان پیش آمده است، اما وقتی از لحاظ زمانی، تداخل و همپوشانی با مسابقات فوتبال دارد، طبیعی است که این فرصت از دستشان می‌رود.

وی توضیح داد: بنابراین در آن جلسه تصمیم گرفته شد که زمان مناظره‌ها تغییر کند؛ هم ساعت و هم روز آن. لذا پیشنهاد شد که یک شب قبل یا یک شب بعد از روزی که صدا و سیما تعیین کرده انجام شود و مصوب شد، بلافاصله بعد از جلسه و تصویب آن، به صدا و سیما به عنوان مجری ابلاغ شد و اخیراً هم صدا و سیما بر اساس مصوبه تصمیم گرفته و زمان نهایی مناظره‌ها را اعلام کرده است.

دبیر هیات مرکزی اجرایی انتخابات ریاست جمهوری ضمن تقدیر از تلاش‌های رسانه ملی در روند تولید و پخش برنامه‌های تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اصولاً برنامه ریزی و کنداکتور همه برنامه‌های زنده یا ضبطی رادیو تلویزیونی نامزدها، از سوی سازمان صدا و سیما ارایه می‌شود و پس از طرح در کمیسیون با استفاده از نقطه نظرات تخصصی و کارشناسی، به تصویب می‌رسد.

وی افزود: در خصوص مناظره‌ها که در روز برگزاری مسابقات تیم ملی فوتبال برنامه ریزی شد، یکی از اعضای کمیسیون طرح موضوع کرد و لذا تطبیق داده شد و مشخص شد که یک همزمانی وجود دارد و صرفاً به خاطر استفاده بهتر نامزدها از زمان مناظره‌ها و همچنین استفاده بهتر مردم از محتوای مناظره‌ها این جابجایی به تصویب کمیسیون رسید.

عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اینکه گفته شود، جابجایی زمان مناظره‌ها با نظر وزیر کشور صورت گرفته است، درست نیست، بلکه، این موضوع در کمیسیون، بررسی شده و با تصویب کمیسیون، زمان مناظره‌ها به صورت علی السویه برای همه نامزدها تغییر یافته است.

دبیر ستاد انتخابات کشور، تاکید کرد: البته روشن است که این شرایط برای همه نامزدها یکسان است و چون همه در این برنامه شرکت دارند اینکه گفته می‌شود تبعیض واقع شده، قطعاً درست نیست.

کمیسیون بررسی تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری بر اساس قانون به ریاست وزیر کشور و با عضویت دادستان کل کشور، رییس سازمان صدا و سیما، نماینده شورای نظارت بر صدا و سیما و دبیر هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری تشکیل می‌شود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۸ خرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود./ ایرنا

کپی