اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

در دیدار جمعی از نخبگان جوان

رئیسی: افرادی که در ستادهای من حضور دارند، اعضای کابینه احتمالی نخواهند بود

رئیسی: افرادی که در ستادهای من حضور دارند، اعضای کابینه احتمالی نخواهند بود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تلاش ما این است که همه اقشار مختلف مردم نظرات خود را ارائه دهند و برای همین امر نیز فضای همکاری آنها با ستادهای انتخاباتی را نبستیم و از همه نظرات و گروه‌ها استفاده می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی روز جمعه در دیدار جمعی از جوانان نخبه در واکنش به طرح دغدغه یکی از نخبگان درباره استفاده از جوانان در دولت آینده، جوانگرایی را از رویکردهای جدی دولت خود عنوان کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما در قوه قضاییه هم در جایگاه‌هایی که امکان انتساب مدیر جوان وجود داشت از نیروهای جوان استفاده کردیم و امروز ۷۰ درصد بدنه دستگاه قضا از جوانان تشکیل می‌شود.

رییسی درخصوص حضور برخی چهره‌ها در ستاد انتخاباتی خود که مورد اشاره یکی از نخبگان قرار گرفته بود، اظهار کرد: ایجاد ستادهای انتخاباتی نیازمند ساز و کار و بودجه و اعتبارات زیاد است و من از همان ابتدا اعلام کردم که ستاد انتخاباتی به شکل مرسوم نخواهم داشت.

وی افزود: ما برای استفاده از نظرات همه دغدغه‌مندان از گروه‌ها و با نگاه‌های مختلف تلاش کردیم همه اقشاری که به بنده عنایت داشتند بتوانند با ما همکاری کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: شورای هماهنگی ستادهای مردمی در واقع هماهنگ کننده فعالیت همه گروه‌های مردمی است که به ما کمک می‌کنند و حتی حامیان برخی نامزدهایی که از صحنه انتخابات کنار کشیده‌اند در این ستادها حضور دارند.

رییسی ادامه داد: آقای نیکزاد که اجرای طرح موفق مسکن مهر برای رفع دغدغه بسیاری از مردم را بر عهده داشتند و فردی کارآمد به حساب می‌آیند مسئولیت شورای هماهنگی ستادهای مردمی را بر عهده دارد.

وی گفت: ستادهای انتخاباتی در واقع آیینه دولت آینده نیستند و دولت بر اساس بررسی عملکرد و سوابق و برنامه‌های افراد مختلف طراحی شده و شکل می‌گیرد و کسی که وارد دولت و به نماد دولت تبدیل می‌شود باید متخصص، کارآمد و انقلابی باشد تا با همکاری همدیگر تلاش کنیم عقب‌ماندگی‌هایی که داریم جبران شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: تلاش ما این است که همه اقشار مختلف مردمی نظرات خود را ارائه دهند و برای همین امر نیز فضای همکاری آنها با ستادهای انتخاباتی را نبستیم و از همه نظرات و گروه‌ها استفاده می‌کنیم.

رییسی درباره برنامه‌های خود در حوزه مسکن، گفت: اینکه گفته‌ایم سالانه باید یک میلیون مسکن برای جبران عقب ماندگی در این حوزه بسازیم کاملاً شدنی است.

به گفته رییسی مهمترین هزینه در تأمین مسکن مربوط به زمین است و ما زمین‌های زیادی داریم و می‌توانیم با ارائه تسهیلات به انبوه‌سازان و مسکن‌سازان برای کمک به دهک‌های پایین جامعه، مسکن مورد نیاز را تأمین کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: هنگامی که در آستان قدس رضوی بودم در املاک آستان پاساژسازی می‌شد که گفتم این کار برای آستانه قدس هزینه اجتماعی دارد در حالی که باید سرمایه اجتماعی ایجاد شود و ما به جای آن شهری برای اسکان زائران ساختیم.

رییسی ادامه داد: همه می‌دانند که مسکن صنعت پیشران است و علاوه بر اینکه می‌توان نیازهای بخش‌های زیادی از جامعه را تأمین کرد از این طریق می‌توان صدها شغل نیز در حوزه‌های مرتبط با ساخت مسکن ایجاد کرد.

وی درخصوص مستقل بودن خود اظهار کرد: من اعلام کرده‌ام که مستقل هستم و تعلق به هیچ گروه و بخش خاصی ندارم ولی بسیاری از گروه‌ها در این ایام از حضورم حمایت کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مردم از گروه بازی و جناح بازی و سیاسی بازی و ارتباطات و زد و بندها خسته شدند و من تلاش کردم از این جریانات دور باشم.

رییسی تصریح کرد: نگاه من همواره به شاخص‌های مورد نظر امام و مقام معظم رهبری بوده و همواره در همین مدار حرکت کردم و به همین دلیل وقتی در سازمان بازرسی حضور داشتم (سال‌های ۷۳ تا ۸۳) نمایشگاه‌هایی را درباره مفاسد اقتصادی برگزار کردیم همه افراد و جریانات از آن تقدیر کردند.

وی ادامه داد: در آن زمان ۵ هزار نفر از دولتی‌ها، نخبگان و اصحاب رسانه از نمایشگاه سازمان بازرسی بازدید کردند و خیلی از آنها گفته بودند این آسیب‌شناسی که شما انجام داده‌اید بهترین و بزرگترین حمایت از ماست که عیب‌های ما را به ما می‌گوید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: همان رویه که در ۱۰سال مدیریت سازمان بازرسی داشتم که با دولت‌های مختلف کار کردم را در قوه قضاییه هم ادامه دادم و بدون توجه به جناح‌ها و گروه‌ها تلاش کردیم بر اساس برنامه‌ها و شاخصه‌هایی که داریم حرکت کنیم.

رییسی در پاسخ به سوالی درباره این موضوع که رییس جمهوری باید رییس جمهوری همه مردم باشد اظهار کرد: رییس جمهوری نباید به هیچ قشر و گروه خاصی تعلق داشته و محدود به یک جریان خاصی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در دولت آینده حتماً همکاران را بر اساس یک ساز و کار و با شاخصه شایسته سالاری انتخاب می‌کنیم گرچه خیلی‌ها مدعی شایسته سالاری‌اند اما در عمل این باید دیده شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شاخصه‌ها و مفاهیم عالی که برای انتخاب شایسته همکاران داریم به صورت شفاف از طریق سامانه‌ها اعلام می‌کنیم تا مردم بتوانند درباره آن نظر داده و امتیاز بدهند.

رییسی ادامه داد: ما در قوه قضاییه با استفاده از فناوری‌ها و سامانه‌ها زمینه‌ای فراهم کردیم تا مردم به قضات ما نمره بدهند و بسیاری از تشویق‌ها یا برخوردها را براساس نمره‌ای که مردم می‌دهند اعمال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه استفاده از فناوری‌ها در قوه قضاییه موجب کاهش ۳ میلیون مراجعه به دادگستری‌ها شده، تأکید کرد: در دولت نیز این رویه را تا شکل‌گیری دولت الکترونیک پیگیری می‌کند.

 نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه استفاده از فناوری در تشکیل دولت الکترونیک یک ضرورت است اظهار کرد: الان دنیا به سمت دولت هوشمند حرکت می‌کند و ما فقط ۲۵ درصد دولت الکترونیک را اجرا کرده‌ایم.

رییسی با بیان اینکه براساس طرح تحول که در دوره مدیریت او در قوه قضاییه تدوین و اجرا شده تا پایان سال ۱۴۰۰ نظام قضایی کشور هوشمند می‌شود، گفت: در صورت پیروزی در انتخابات تشکیل دولت هوشمند را با جدیت پیگیری می‌کند.

وی با ذکر نمونه‌ای در این خصوص گفت: ما در اجرای طرح کاداستر خیلی عقب بودیم به طوری که افغانستان که در آخرین رده کشورها در اجرای این طرح قرار داشت از ما پیش افتاد اما برای جبران این عقب ماندگی در یکسال اخیر  به اندازه چهار دهه گذشته گام برداشتیم.

 نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید از فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد جذابیت‌زدایی کنیم تا سرمایه‌ها به سوی بازار ارز و طلا و زمین نرود، افزود: مالیات یکی از ابزارهای تنظیم‌گر در این حوزه است اما از آن سو باید حتما برای فعالیت‌های اقتصادی تولیدی جذابیت ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: اینکه ما بخواهیم از تولیدگر ۲۵ درصد مالیات بگیریم مخل کار تولید است و ما تلاش می‌کنیم این رقم را تعدیل کنیم اما این کار نیازمند برنامه است تا به صورت تدریجی انجام شود نه اینکه از فردا آن را اجرایی کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: من هرگز وعده‌ای نخواهم داد که عمل نکنم و برای همین می‌گویم که نباید تصور شود وقتی می‌گوییم برنامه‌ای داریم از فردا همه مشکلات حل می‌شود.

رییسی ادامه داد: یکی از مهمترین منابع مالی برای حوزه تولید، بورس است ولی علت اینکه امروز سهامدار با یک تکان دلش می‌لرزد این است که در بورس به سمت کارهایی که مجاز نیست حرکت شده است.

وی دو نرخی و سه نرخی کردن ارز را نیز کار غلطی دانست و بیان کرد: این موضوع حتما فساد ایجاد می‌کند و باید آن را اصلاح کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: دو نرخی کردن ارز آنقدر مضر است که کسبه بازار تا اقتصاددان دانشگاهی آن را آفت اقتصاد می‌داند و دیدیم که این کار در سال‌های اخیر چه بلایی بر سر کشور آورد.

رییسی درخصوص افزایش ظرفیت تولید در حوزه خودرو تأکید کرد: اگر به مسئله کیفیت و کمیت تولید خودرو به درستی توجه کنیم می‌توانیم در یکسال اول رقم تولید را به یک میلیون و ۶۰۰ و ظرف دو سال به دو میلیون برسانیم.

وی ادامه داد: ما در صنایع دفاعی و موشکی بسیار موفق عمل کردیم اما به دلیل آنکه این ظرفیت‌ها به صنعت خودروسازی سرریز نشده، امروز در این حوزه ناموفقیم و استفاده از این فناوری ها در حوزه خودرویی نیز حتما جواب می‌دهد.

رییسی در واکنش به اظهارات یکی از نخبگان جوان که گفته بود مدیریت نرخ ارز و رونق تولید هم‌خوانی ندارند، اظهار کرد: ما به اصل این مسئله که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای حمایت از معیشت مردم تخصیص داده شد اما معیشت مردم سامان نیافت تشکیک کردیم.

وی افزود: دولت اگر می‌خواست به سفره مردم کمک کند راهش این بود که بر تخصیص اعتبارات ارزی نظارت دقیق می‌کرد تا آورده آن به دست مردم برسد نه به دلال.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بهترین راه برای حمایت از سفره مردم این است که کالاهای اساسی را از ارز و دلار و منابع خاص از آن جدا کنیم تا دچار تکانه نشوند.

رییسی گفت: یکی از راه‌هایی که می‌تواند در جهت تقویت اقتصاد و حمایت از  معیشت مردم اجرایی شود آن است که ۶۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت دانه‌های روغنی برود و یا نهاده‌های دامی تولید شود تا نیاز ما به خارج مرتفع شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: ما برای رفع همه تحریم‌ها باید تلاش کنیم اما در کنار آن باید به خنثی‌سازی تحریم‌ها نیز توجه کنیم تا اقتصاد ما دچار تکانه نشود.

وی به موضوع تولید اسباب بازی که از تأکیدات یکی از جوانان نخبه برای تقویت اقتصاد فرهنگ بود، اشاره کرد و گفت: اقتصاد حوزه فرهنگ باید حساب شده باشد تا هم بچه‌های ما از لحاظ فرهنگی مصون شوند و هم بتوانیم در این حوزه بازار ایجاد کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ۷۰درصد ظرفیت اقتصاد کشور بلااستفاده است یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند در فعال‌سازی این ظرفیت نقش ایفا کند را تولید بازی‌های یارانه‌ای و اسباب بازی عنوان کرد و گفت که در زمان حضورش در آستان قدس رضوی به این موضوع توجه ویژه داشته که برگزاری نمایشگاه اسباب بازی در حرم رضوی از اقدامات موثر در این زمینه بوده است.

رییسی ادامه داد: بسیاری از جوانان ما حاضرند با ورود به حوزه تولید اسباب بازی و بازی‌های یارانه‌ای هم درآمدزایی کنند و هم فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را پاس دارند اما به دلیل برخی غفلت‌ها این بازار از ما گرفته شده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقایان ادعا می‌کنند که ما از حقوق زنان دفاع می‌کنیم بدون اینکه قدمی در این زمینه بردارند و دیدیم که یک خانم در کابینه آنها نبود. آنها می‌گفتند خانم‌ها برای دیدن مسابقات آقایان به ورزشگاه بروند اما آیا این مشکلی را از خود خانم‌ها حل می‌کند؟ پس ورزش خانم‌ها و سهم آنان از بازار کار چه می‌شود؟

وی ادامه داد: در همین ایام کرونا خیلی از خانم‌ها در منزل آموزش آشپزی می‌دهند و از این مسیر تولید محتوا می‌کنند اما سود اقتصادی آن را افراد دیگر می‌برند که این مسئله باید اصلاح شود.

رییسی گفت: مردم را تحویل نگرفتن و مردم را به حساب نیاوردن و یک شبه تصمیم گرفتن در دولت مردمی که آحاد مردم در آن نقش دارند جایگاهی ندارد و بسیاری از دغدغه ها با کمک مردم برطرف و تبدیل به امید می‌شود.

رییسی خاطرنشان کرد: هنگامی مسئولیت دستگاه قضا را بر عهده گرفتم، امید مردم به نظام قضایی بسیار کم بود اما ظرف دو سال با عنایت خدا و تلاش همه همکاران و اجرای سند تحول قضایی در مسیری قرار گرفت که قضات و مردم به آن امیدوار شدند./ایرنا

 

کپی