اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

مهرعلیزاده: برجام دستاورد بزرگ دیپلماسی است

مهرعلیزاده: برجام دستاورد بزرگ دیپلماسی است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برجام که برخاسته از خرد جمعی و اراده همه تصمیم‌گیران آینده‌نگر و دلسوز نظام جمهوری اسلامی است، یک قرارداد یک روزه یا چند ساعته نیست. برجام توافقی چند دهه‌ای است و باید از این دستاورد بزرگ دیپلماسی حراست کرد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد محسن مهرعلیزاده، در بیانیه شماره ۳  این ستاد تحت عنوان دیپلماسی بر مدار توسعه اعلام کرد: ملت شریف ایران؛ همانطور که استحضار دارید متاسفانه بدعهدی رئیس جمهوری وقت آمریکا از یک‌سو و کارشکنی برخی عناصر در داخل موجب خروج این کشور از برجام شد.

در این بیانیه‌ آمده است: اگر حضور دکتر محمدجواد ظریف در راس دستگاه دیپلماسی کشور نبود شاید امروز گفت‌وگوها بر سر پیچیده‌ترین پرونده‌ سیاست خارجی سرانجام دیگری پیدا کرده بود. معتقدم استمرار مذاکره با جهان برای حفظ منافع ملی مهمترین دستاورد دولت یازدهم و دوازدهم است. چنان‌که شما ملت شریف ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ۹۲ به درستی بر ضرورت آن تاکید کردید و مسیر صلح، گفت‌وگو و تعامل سازنده با جهان را انتخاب کردید. هر چند امروز در میانه چنین میدان پرتنشی فاصله تا نقطه امن برای ما که در منطقه‌ای سراسر آتش زندگی می‌کنیم صد چندان دشوار است

در این بیانیه است: همگان واقفید که سیاست خارجی اگر معطوف به منافع ملی نباشد، قطعا خسارت‌های جبران ناپذیری را بر کشور تحمیل می‌کند. چنان‌که دیدیم بی‌تدبیری و سیاست‌های ماجراجویانه چگونه تحریم‌های ظالمانه را بر اقتصاد ملی حاکم کرد. معتقدم متخصصان امر باید برای مردم توضیح دهند که تغییر نگاه تعاملی ایران به روابط بین‌الملل چه پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

در بخش دیگری از این بیانیه نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمده است: من عزم جدی دارم که در صورت رای اعتماد مردم وزارت خارجه را به جایگاه واقعی خود بازگردانم و مانع هر گونه فعالیت موازی با دستگاه دیپلماسی کشور شوم. دولت من دولت خلق فرصت‌ها و رفع تهدیدها در عرصه بین‌المللی خواهد بود. باور دارم سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان باید حامی فعالان اقتصادی کشور برای رسیدن به رشد و توسعه عمل باشند.

وی با اشاره به اهمیت تعامل با جهانیان گفت: ما باید امروز بیش از هر زمان دیگری به جهانیان اعلام کنیم که در ایران نیروی قدرتمندی مایل است بر اساس احترام متقابل و درک درست از محیط روابط بین‌الملل با جهان تعامل داشته باشد. شایسته است که این مهم را در نظر داشته باشیم که بهبود شرایط کنونی در سایه مشارکت در انتخابات شدنی است و هیچ راهی امن‌تر از اصلاح امور بصورت قانونی برای عبور از بحران‌ها وجود ندارد. آن‌ها که می‌کوشند ذهن ایرانیان را از امید خالی کنند، نقشه‌های شومی برای این سرزمین در سر دارند. عزت ملت ایران را نشانه رفته‌اند و در خیال خامشان این آرزوی محال را می‌پرورانند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: اکنون در پیشگاهتان متعهد می‌شوم تمام تجربه و تخصص اجرایی خود را به‌کار خواهم گرفت که با اقتدار، امنیت و امید پیش به سوی آینده برویم.

معاون رییس جمهوری در دوره اصلاحات خاطر نشان کرد: برجام که برخاسته از خرد جمعی و اراده همه تصمیم‌گیران آینده‌نگر و دلسوز نظام جمهوری اسلامی است، یک قرارداد یک روزه یا چند ساعته نیست. برجام توافقی چند دهه‌ای است و باید از این دستاورد بزرگ دیپلماسی حراست کرد. برنامه دولت رفاه مدیریت صحیح برای تحقق آثار مثبت برجام در زندگی شهروندان عزیز است.

مهرعلیزاده گفت: می‌خواهم به دنیا اعلام کنم، دولت من همان راهی را خواهد رفت که دولت اصلاحات در مسیر تنش‌زدایی با جهان پیمود. همچنین ایجاد روابط دوستانه بر اساس منافع مشترک با همسایگان از اولویت‌های دولت سوم خاتمی در عرصه بین‌الملل است. امروز با توجه به تنش‌های بین‌المللی حاکم بر نظم جهانی بیش از گذشته باید بر ضرورت گفت‌وگوی تمدن‌ها تاکید داشت. برای تحقق چنین امر واجبی در نظر دارم از وجود متخصصان عرصه دیپلماسی بهره لازم را در دولت زندگی ببرم.

وی با تاکید بر لزوم کنار گذاشتن تردیدها گفت: تمامی فعالان عرصه عمومی باید به دریچه انتخابات به عنوان یک سیاست عملی و قطعی در حوزه بین‌الملل نگاه کنند. امروز باید تردیدها را کنار بگذاریم و به آینده فرزندانمان توجه کنیم. نباید با تحریم انتخابات رنج تحریم‌های اقتصادی را بر مردم مان روا داریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات تاکید کرد: باور دارم حرکت بر مدار عقلانیت در سیاست خارجی آینده‌ای روشن برای کشور به همراه خواهد داشت. معتقدم هر تصمیمی باید در روند توسعه کشور گرفته شود و می‌دانم بدون حمایت شما ملت شریف ایران هیچ گامی به پیش نیست./ ایرنا

مهرعلیزاده: تاکید امام بر ضرورت پرهیز نظامیان از مداخله در انتخابات ریشه در یک تجربه جهانی داشت

کپی