اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

علم‌الهدی: کسی که با رهبری زاویه بگیرد، با امام(ره) زاویه دارد/ به وصیت امام دیگران را پای صندوق‌ رای بیاورید

علم‌الهدی: کسی که با رهبری زاویه بگیرد، با امام(ره) زاویه دارد/ به وصیت امام دیگران را پای صندوق‌ رای بیاورید

امام جمعه مشهد با تاکید بر اینکه کسانی که با رهبری زاویه دارند، اما خود را ارادتمند به امام نشان می‌دهند، دروغ می‌گویند، گفت: این افراد با امام مشکل دارند و فکر می‌کنند حالا که امام از دنیا رفته است، قابل مصادره و قابل استخدام برای همه اهداف آنان است. کسی که با رهبری زاویه بگیرد، با خود امام زاویه دارد.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی(ع) ضمن تسلیت سالروز رحلت امام خمینی(ره) اظهار کرد: حیات امام بزرگوار در جان مردم بود. ایشان در فکر و جان مردم حیات داشتند که نمونه بارزش، جریان ۱۵ خرداد است.

وی ادامه داد: روزی که اعلام کردند جلادان نظام ستم‌شاهی امام را دستگیر کردند، مردم جان‌ها را کف دست گذاشتند و با سینه خشک در مقابل گلوله داغ جلادان، به عنوان حمایت از امام مقاومت کردند و ۱۵ هزار شهید دادند و این ثابت کرد حیات و حضور امام در جان مردم است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: رحلت امام از نظر مردم یک مرگ نبود. امام از نظر ظاهری، از چشم‌ها غایب شد اما حاکمیت اندیشه امام بر دل‌ها و مغزها باقی ماند. در همان سال‌های اول رحلت امام، یک سیاستمدار آمریکایی گفت امام در داخل قبر قرار گرفت، اما از درون قبر بر جامعه و کشور خود حکومت می‌کند. فکر امام حاکم بر کشور و جامعه است.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: تا الآن که ۳۲ سال از رحلت امام می‌گذرد، منظومه فکری امام بزرگترین جریان و خط راهبردی است که دارد کشور را اداره می‌کند و انقلاب بر اساس این منظومه فکری در حال توسعه در جهان است. اما آن چیزی که برای ما مهم است، شناخت عامل بقا حاکمیت امام در جامعه ما و توسعه آن در سایر کشورهای اسلامی است‌.

علم‌الهدی تاکید کرد: منظومه فکری امام که جامعه ما را در شکل راهبردی اداره می‌کند و مردم ما را در عرصه‌های مختلف زندگی در این انقلاب به جلو برده است، تا به امروز ادامه داشته است. بعد از رحلت امام تا به امروز، تنها عامل بقا و توسعه این منظومه فکری، خلافت و جانشینی به حق رهبر عزیز و حکیم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای، به جای امام خمینی بوده است.

وی با اشاره به اینکه امروز همزمان با سالگرد سی و دومین سال رحلت امام، سالروز سی و دومین سال رهبری مقام معظم رهبری نیز هست، گفت: مردمی که نعمت وجود امام را قدردانی کردند و در هشت سال دفاع مقدس با همه قدرت در کنار امام ایستادند، این حق را داشتند که خداوند به جای امام، خلیفه و رهبری نصیبشان بکند که بتواند امامت امام را تا به امروز ادامه دهد.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه مردم عاشق امام بودند و به عشق امام به جبهه رفتند، اضافه کرد: مردمی که تا به این حد به امام دلبسته بودند، حق این بود که خدا امام را از این مردم نگیرد و ایشان را برای آنان حفظ کند و با وجود چنین جانشین و خلیفه‌ای که با منظومه فکری امام کشور و انقلاب را به پیش می‌برد، خدا امام را از مردم نگرفت و ایشان را تا به امروز که ۳۲ سال از رحلتشان می‌گذرد، همچنان حفظ کرده است.

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه کسانی که با رهبری زاویه دارد، اما خود را ارادتمند به امام نشان می‌دهند، دروغ می‌گویند، تصریح کرد: این افراد با امام مشکل دارند و فکر می‌کنند حالا که امام از دنیا رفته است، قابل مصادره و قابل استخدام برای همه اهداف آنان است. کسی که با رهبری زاویه بگیرد، با خود امام زاویه دارد.

وی خاطرنشان کرد: در همان روزهای اولی که امام از دنیا رفتند، رهبری یک سخنرانی کردند و فرمودند برای امروز ما که امام نداشته باشیم، تمام دنیا برایمان برنامه داشتند ولی خودمان برنامه نداشتیم.

همه دنیا فکر می‌کردند روزی که امام نباشد، انقلاب ما شکست می‌خورد و این ملت دیگر صاحب ندارد و تمام مستکبران دنیا برای این روز برنامه داشتند، اما خودمان برنامه نداشتیم چون نمی‌توانستیم تصور کنیم روزی امام نباشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: اما خدا برای ما برنامه داشت و برنامه خدا برای ما، این بود که به جای امام، یک رهبر حکیم و رشیدی را برای ما ذخیره کند که با وجود این رهبر، تمام خلاهای ما در نبود امام پر شود.

علم‌الهدی بیان کرد: آن روزی که وجود مقدس امام از دنیا رفت، ایشان اصولی داشتند. حال ما می‌خواهیم ببینیم آن اصول امروز در چه شرایطی است. روزی که امام از دنیا رفت، اصل مهم استکبارستیزی، مهم‌ترین اصل امام بود. روزی که امام از دنیا رفت، منطقه غرب آسیا در اختیار آمریکا بود، به طوری که حتی ما مجبور به تعامل با آنان بودیم.

وی ادامه داد: روزی که امام از دنیا رفتند، جریان فلسطین به عنوان نقطه مبارزاتی و جبهه جنگ با استکبار و اسرائیل، در حد انتفاضه سنگ بود، در حالی که دشمنان به طرف آنان گلوله پرتاب می‌کردند و امروز بعد از ۳۲ سال غرب آسیا در دست حلقه مقاومت است و همه معادلات آمریکا به هم خورده و این کشور از غرب آسیا خارج شده است و اکنون حرف اول را در این منطقه، اسلام و جمهوری اسلامی می‌زند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه فلسطینیان سنگ‌پران آن روز، مبدل شدند به فلسطینیان موشک‌پران امروز و اسرائیل را مستاصل کردند، افزود: اصل استکبارستیزی امام در این ۳۲ سال به این نقطه رسیده است و این به معنای توسعه منظومه فکری امام به وسیله رهبری‌های حکیمانه و رشادت‌های دلاورانه این رهبری است که جانشین امام شده و نتیجه آن این است که امروز اصل استکبارستیزی امام قوی‌تر در دنیا وجود دارد.

علم‌الهدی اظهار کرد: رهبری در فرمایشات خود فرمودند امام ابتکاراتی داشتند که در راس آن‌ها ابتکار جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی بود و سپس فرمودند مظهر این جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی، انتخابات است.

وی ضمن بیان اینکه در امروز که روز رحلت امام است، بهترین کار خواندن وصیتنامه ایشان است، به خواندن بخشی از وصیتنامه امام(ره) پرداخت و گفت: امام در قسمتی از وصیتنامه خود می‌فرمایند: "وصیت من به ملت شریف آن است که در تمام انتخابات، چه انتخاب رئیس جمهور، چه انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه انتخابات مجلس خبرگان برای تعیین رهبر، در صحنه باشند و اشخاصی که انتخاب می‌کنند روی ضوابطی باشد که اعتبار می‌شود."

امام جمعه مشهد ادامه داد: سپس امام می‌فرمایند: "از این قرار، عدم دخالت ملت، از مراجع و علمای بزرگ تا طبقه بازاری و کشاورز و کارگر و کارمند، همه و همه مسئول سرنوشت کشور و اسلام می‌باشند. چه در نسل حاضر و چه در نسل‌های آینده و چه بسا در بعضی مقاطع، عدم حضور و مسامحه گناهی باشد که در راس گناهان کبیره است."

علم‌الهدی اضافه کرد: همچنین امام در صفحه‌ای دیگر از وصیتنامه‌شان فرمودند: " مردم توجه داشته باشند که رئیس جمهور و وکلای مجلس از طبقه‌ای باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند. نه از سرمایه‌داران و زمین‌خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی‌توانند بفهمند."

وی با بیان اینکه بهترین کار برای شما مردم عمل به وصیت امام و ترویج آن است، عنوان کرد: قطعا شما مردم نمازگزار در انتخابات شرکت می‌کنید و به معیارهایی که امام برای انتخاب رئیس جمهور فرمودند هم توجه دارید، اما مهم این است که شما امروز تصمیم بگیرید که مروج وصیت امام باشید و دیگران را هم به پای صندوق‌های رای بیاورید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: اگر هر کدام از شما به عنوان یکی از ارادتمندان امام بتوانید در روز انتخابات ده نفر را به عمل به وصیت امام تشویق کنید، ارادتتان نسبت به امام، پابرجا خواهد بود.


آیت الله علم‌الهدی: راس ابتکارات امام (ره)، مردم سالاری دینی است/ کسی که با رهبری زاویه بگیرد با امام زاویه دارد

امام جمعه مشهد گفت: امام ابتکاراتی داشتند و رأس آن مردم سالاری دینی بود و مظهر این جمهوری اسلامی و انتخابات است.

ظهر امروز آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع)، اظهار کرد: امروز چهاردهم خرداد ماه، سالروز رحلت جانگداز امام بزرگوار (ره) است، حیات امام در جان مردم بود،  امام فقط در صحنه زندگانی شخصی زندگی نمی‌کرد بلکه در جان مردم زنده بود و نمونه بارز آن پانزدهم خرداد است، وقتی امام را دستگیر کردند، مردم با سینه خشک مقابل گلوله رژیم ستمشاهی ایستادند و ۱۵ هزار شهید دادند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه رحلت امام در مقام اثرگذاری یک مرگ نبود، عنوان کرد: امام از نظر ظاهر از چشم‌ها رفت ولی حاکمیت اندیشه امام در مغزها و دل‌ها ماند؛ یک سیاستمدار آمریکایی در همان سال‌های اول رحلت امام گفت: امام درون قبر قرار گرفت اما از درون قبر به کشور و جامعه خود حکومت می‌کند؛ فکر امام حاکم بر کشور و جامعه است، در این مدت پس از رحلت امام، مهم‌ترین جریان، راهبرد انقلاب طبق نگرش امام خمینی در رابطه با جهان اسلام است.

جانشینی مقام معظم رهبری حق مردم بود

وی تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است، شناخت بقای حاکمیت فکر امام بر کشور و جامعه و گسترش آن در بلاد اسلامی است، آنچه که انقلاب ما را جلو برده و به باقی کشورها فرستاده است، خلافت به حق و جانشینی رهبر عزیز انقلاب به جای امام خمینی(ره) است، امروز سی و دومین سالگرد رحلت امام و شروع رهبری مقام معظم رهبری است، این حق مردم بود که نعمت وجود امام را قدردانی کردند و در دفاع مقدس شهید دادند.

آیت الله علم الهدی تشریح کرد: با این دلبستگی مردم به امام حق بود که خدا امام را از مردم نگیرد و با این رهبر و وجود مقام معظم رهبری، خدا امام را برای مردم نگهداشت، آدم‌هایی که ژست سیاسی برای مردم می‌گیرند و با مقام معظم رهبری زاویه پیدا می‌کنند و خود را وابسته و ارادتمند به امام نشان می‌دهند دروغ می‌گویند و تقلب می‌کنند، فکر می‌کنند امام قابل مصادره و استخدام برای همه منافع آن‌هاست، کسی که با رهبری زاویه بگیرد با امام زاویه دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه در همان روزهای اولی که امام رحلت فرمودند، مقام معظم رهبری فرمودند برای این روزی که امام نباشد تمام مستکبران دنیا برنامه داشتند و خودمان نداشتیم، یادآور شد: ما نمی‌توانستیم تصور کنیم روزی ما باشیم و امام نباشد اما خدا برای ما برنامه داشت و برنامه‌ای که خدا برای ما ریخته بود ذخیره جایگزین امام یعنی مقام معظم رهبری بود.

وی اضافه کرد: روزی که وجود مقدس امام از دنیا رفت اصولی داشتند، امروز اصول امام در چه شرایطی است؟ اصل استکبار ستیزی مهم‌ترین آن‌ها بود که دست به دست دشمن ندهیم، غرب آسیا در تور مزدوران آمریکا بود، جریان فلسطین به استفاضه‌ای دست زده بود اما آن استفاضه چیزی جز سنگ نبود و اکنون اما آمریکا از غرب آسیا رانده شده و حرف اول را در این منطقه اسلام و جمهوری اسلامی ایران می‌زند و بس.

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه فلسطینیان سنگ‌پران، امروز به فلسطین موشک‌پران تبدیل شده و اسرائیل را مستأصل کرده است، تشریح کرد: اصل استکبارستیزی امروز قوی‌تر در دنیا وجود دارد، مقام معظم رهبری فرمودند که امام ابتکاراتی داشتند و رأس آن مردم سالاری دینی بود و مظهر این جمهوری اسلامی و انتخابات است.

خطیب نماز جمعه مشهد عنوان کرد: امام در بخشی از وصیت‌نامه خود در خصوص انتخابات فرموده‌اند «وصیت من به ملت شریف آن است که در تمام انتخابات چه ریاست جمهوری، چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه انتخاب مجلس خبرگان در صحنه باشند و اشخاصی که انتخاب می‌کنند روی ضوابطی باشند که اعتبار می‌شود».

وی در ادامه با اشاره به وصیت نامه امام، تشریح کرد: از این قرار، عدم دخالت ملت از مراجع و علمای بزرگ تا طبقه بازاری و کشاورز و کارگر و کارمند، همه و همه مسئول سرنوشت کشور و اسلام هستند؛ چه در نسل‌های حاضر و چه در نسل‌های آینده و چه بسا عدم حضور در برخی مواقع در مقام گناهی باشد که در رأس گناهان کبیره است.

آیت الله علم الهدی گفت: امام در ادامه فرمودند که توجه داشته باشند که رییس جمهور و وکلای مجلس از طبقه‌ای باشند که محرومیت و فقر محرومین جامعه را لمس کرده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه‌داران و صدرنشینان و زمین‌خواران مرفه که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی‌توانند بفهمند.

ابهام برای جوان غم و غصه می‌آورد

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در خطبه‌ عبادی نماز جمعه مشهد اظهار کرد: کلام ما در خطبه اول در موضوع تقوای عملی از نظر تعامل با جوانان بود.

خطیب نماز جمعه مشهد عنوان کرد: در تعامل با جوانان تمام اعضای خانواده وظایفی دارند و لازمه تقوای عملی، عمل به آن وظایف است، یکی از مشکلات بزرگی که جوانان در سرآغاز جوانی به آن مبتلا هستند ابهام در زندگی است.

وی با بیان اینکه جوانان در ابتدای جوانی با یک سلسله سیاهی و ابهام و یک سلسله اندیشه‌ها در کانون فکر خود روبه‌رو می‌شوند، تکمیل کرد: این خواسته‌ها با افکاری که در ذهن جوان است آمیخته می‌شود؛ زندگی برای او به یک رویای افسانه‌ای تبدیل می‌شود و فکر می‌کند که آیا از نظر تشکیل خانواده و ازدواج و اشتغال و درآمد با این وضعیت، این زندگی امکان‌پذیر است؟

آیت الله علم الهدی این افکار را تأثیرگذار  در مزاج جوان دانست و گفت: مسأله اول او ازدواج است که آیا می‌تواند یک زندگی خوب بسازد؟ و آن نشاط جوانی را این افکار و ابهام از او می‌گیرد و او را دچار غم و غصه می‌کند و حل این مشکل ابهام به دست خانواده است که دو راه علاج دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: راه اول اینکه وسایل را در نظر فرزند سبک و بی‌اهمیت جلوه دهند، مشکلات برطرف می‌شود و آنچه که می‌خواهی به نحو احسن برای تو آماده خواهد شد، مسأله دوم ساده زیستی است، زندگی باید ساده باشد و تجملات در زندگی عیش ایجاد نمی‌کند، لذت یک آقا پسر کنار یک دختر خانم جوان است و برعکس.

وی با اشاره به اینکه اینطور نیست که انسان بدون خانه و ماشین نتواند زندگی کند، متذکر شد: با این افکار کانون خانواده دچار غم و اندوه می‌شود، بار دیگری هم به آقایان مسؤول گفتم که در دانشگاه خوابگاه متأهلی راه بیاندازند.

مشکل ما برای جوانان مشکل فرهنگی است

آیت الله علم الهدی تبیین کرد: مشکل ما برای ازدواج جوانان، مشکل فرهنگی است، وقتی از همان اول امکانات زندگی را جوانان عالی می‌خواهند و والدین جهیزیه گران در اختیار دختر می‌گذارند فکر آقا پسر باشند که ممکن است خوراک و پوشاکی که خانه می‌آورد با جهیزیه دختر نخواند و می‌گویند ما با هم تفاهم نداریم.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه زندگی را از صفر شروع کنید و بعد به بالا بروید، تاکید کرد: به جوانتان پشت بدهید، جوان فکر نکند اگر ازدواج کند دیگر پدر و مادر برایش تمام شده است، به جوان بگویید من پشت تو ایستاده‌ام و هر مشکلی پیش آید من برایت حل می‌کنم، دامادی که در خانواده شما آمده جزئی از خانواده شماست، به دخترتان پشت بدهید و از او حمایت کنید، سرنوشت دختران به آن پسر بسته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چرا دختران دوم خانواده گاهی زندگی‌شان به طلاق می‌انجامد؟ چرا که از شوهر ۲۲ ساله خود انتظار دارند زندگی‌ای فراهم کند که خواهر بزرگش با شوهر ۳۵ ساله‌اش دارد! باید پشتوانه دختر بود و به جوان پشت داد./ ایسنا و فارس 

 

 

 

 

کپی