اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

اعطای تسهیلات 50 میلیونی به عشایر/ انتظارات از رئیس جمهور آینده

اعطای تسهیلات 50 میلیونی به عشایر/ انتظارات از رئیس جمهور آینده

رئیس سازمان امور عشایر ایران از اعطای تسهیلات بانکی به عشایر تا سقف 50 میلیون تومان و با بازپرداخت 5 ساله به منظور پرواربندی دام سبک و زنجیره تولید گوشت قرمز خبر داد.

شاهپور علایی مقدم در حاشیه افتتاح ساختمان امور عشایر مازندران با بیان اینکه در راستای تنوع بخشی به شغل‌های عشایری هفت برنامه در سازمان امور عشایر کشور تعریف و به استان‌ها ابلاغ شد، اظهار کرد: زنجیره تولید گوشت قرمز تا سفره مصرف کننده، تکمیل زنجیره تولید لبنیات و فرآورده‌های لبنی، توسعه کشت و جمع آوری گیاهان دارویی در مراتع عشایری، توسعه باغات در اراضی شیبدار و صنایع دستی و تبدیلی از برنامه‌های اساسی سازمان امور عشایر کشور است.

وی افزود: تسهیلات بانکی، کمک‌های فنی مهندسی و اصلاح نژاد و اصلاح تغذیه در دام‌های عشایری از دیگر حمایت‌های سازمان امور عشایر کشور است تا بتوانیم بهره‌وری در دام‌های عشایر را افزایش دهیم و تولیدات را اقتصادی‌تر کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به ضریب تبدیل علوفه وزن زنده دام عشایر در چهار سال گذشته که به ازای هر کیلوگرم افزایش وزن، ۱۲ کیلوگرم علوفه مصرف می‌شد، گفت: در حال حاضر با به‌کارگیری آخرین شیوه‌های علمی و یافته‌های علمی به ازای هر کیلوگرم افزایش وزن دام زنده، تنها هفت کیلوگرم علوفه مصرف می‌شود.

علایی مقدم به اصلاح نژاد دام در حوزه عشایری اشاره و اظهار کرد: دوقلوزایی و چند قلوزایی در دام‌های عشایری در راستای افزایش و ارتقاء اقتصاد عشایر است که از برنامه‌های مهم سازمان عشایر است.

وی به حمایت‌هایی که در زمینه تولیدات عشایر می‌شود اشاره کرد و افزود: برای پرواربندی دام سبک و زنجیره تولید گوشت قرمز به عشار تسهیلات بانکی تا سقف ۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت پنج ساله اعطا می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه برای حمایت از صنایع دستی عشایر به صندوق های خرد زنان عشایر حمایت‌های لازم صورت می‌گیرد تا صیانت از اشتغال زنان عشایر انجام شود، ادامه داد: برای اصلاح روش تغذیه هم توسعه کارگاه‌های کنسانتره و تولید علوفه و جیره علمی برای دام‌های عشایر از برنامه‌های سازمان امور عشایر است که در همه استان‌ها پیگیری می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: توسعه باغات در اراضی شیبدار مورد حمایت سازمان امور عشایر ایران قرار می‌گیرند تا عشایر در مراتع مورد نظر باغ ایجاد کنند و موجب تنوع بخشی به اشتغال و تولید آنان می‌شود و بهبود اقتصادی درآمد خانوار عشایر را به همراه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که انتظار سازمان امور عشایر از رئیس جمهور آینده برای حمایت از این بخش چیست؟ گفت: جامعه عشایری را به عنوان گروه هدف سوم در مبنای برنامه‌ریزی‌های خود لحاظ کنند.

علایی مقدم ادامه داد: در گذشته از جامعه عشایری غافل بودیم و در چهار سال گذشته کارهای خوبی برای این قشر انجام شد و رئیس جمهور جدید باید توجه ویژه ای به عشایر داشته باشد چراکه این قشر مظهر تولید و نماد اقتصاد مقاومتی هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: اگر به جامعه عشایری توجه ویژه شود در  گوشت قرمز می‌توانیم به خودکفایی برسیم./ فارس 

 

 

 

کپی