اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

چرا فرانسه عملیات مشترک نظامی با مالی را تعلیق کرد؟

چرا فرانسه عملیات مشترک نظامی با مالی را تعلیق کرد؟

دولت فرانسه اعلام کرده که عملیات‌ نظامی مشترک با نیروهای مالی را پس از آن تعلیق می‌کند که دومین کودتا در ۹ ماه اخیر در این کشور آفریقایی به وقوع پیوسته و منتظر تضمین‌هایی است که غیرنظامیان بتوانند به جایگاه اصلی قدرت خود در این کشور بازگرداند.

 این تصمیم از سوی دولت پاریس پس از آن گرفته شده که رئیس ارتش مالی، رئیس جمهوری و نخست وزیر دولت انتقالی مدنی این کشور اخیرا سرنگون کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز این کودتا را یک کودتای غیر قابل قبول دانسته است.

اقدام صورت گرفته از سوی ارتش مالی باعث نگرانی‌های دیپلماتیک و باعث شده تا کشورهای جامعه اقتصادی غرب آفریقا موسوم به "اکوواس" و اتحادیه آفریقا فعالیت‌هایشان را در کشور مالی تعلیق کنند.

نیروهای مسلح فرانسه نیز اعلام کردند، الزامات و خطوط قرمز از سوی اکوواس و اتحادیه آفریقا برای شفاف سازی چهارچوب کاری به منظور انتقال سیاسی در مالی در نظر گرفته شده است.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد، در حالی که ما منتظر یک تضمین از سوی مالی هستیم، فرانسه تصمیم گرفته است تا به عنوان اقدامی موقت عملیات نظامی خود را با نیروهای مالی و هیات‌های مشاوره ملی را به حالت تعلیق در بیاورد.

این وزارت خانه در ادامه بیانیه آورده است: این تصمیم‌ها در روزهای آتی و در پی پاسخ مورد نظر از سوی مقام‌های مالی بار دیگر مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

هم مالی و هم فرانسه نقش‌های کلیدی را در مقابله با افزایش شبه نظامی‌گری در منطقه ساحل ایفا می‌کنند. فرانسه حدود ۵۱۰۰ نیرو در منطقه ساحل در اختیار دارد که شامل نیروهای از بورکینافاسو، جمهوری چاد، مالی، موریتانی و نیجر هستند.

یکی از مقام‌های نظامی مالی نیز که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: مقام‌های این کشور بابت تعلیق عملیات مشترک نیروهای فرانسه مطلع شده‌اند.

ماکرون اخیرا هشدار داده بود که فرانسه نیروهایش را از مالی بیرون می‌کشد اگر که این کشور در پی کودتا به سمت اسلام‌گرایی رادیکال تمایل پیدا کند.

وی ادامه داد: اسلام‌گرایی رادیکال در مالی باعث می‌شود تا ما نیروهای خود را از این کشور آفریقایی خارج کنیم.ایسنا 

 

کپی