اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

آتش سوزی شبانه بیمارستانی در مرکز تهران به خیر گذشت

آتش سوزی شبانه بیمارستانی در مرکز تهران به خیر گذشت

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران از وقوع یک مورد حادثه آتش سوزی در بیمارستانی واقع در یوسف آباد بدون تلفات جانی خبر داد.

 جلال ملکی در این خصوص، اظهار کرد: ساعت ۲۳ و ۴۸ دقیقه شب گذشته و دقایقی مانده به بامداد امروز (جمعه ۱۴ خرداد) یک مورد آتش سوزی واقع در بیمارستانی در خیابان بیست و سوم یوسف آباد اعلام شد.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت آتش سوزی در اینگونه مراکز و بیمارستان‌ها ، چهار ایستگاه آتش نشانی به همراه خودروهای پشتیبان از جمله خودرو حامل تجهیزات تنفسی و نردبان هیدرولیکی به محل اعزام شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به اینکه این بیمارستان دارای هفت طبقه و ظاهرا سه طبقه زیر زمین بوده است، افزود: در شرایطی که بیماران و کادر درمانی زیادی در اتاق‌های مختلف آن بیمارستان حضور داشتند، در طبقه‌ی منهای یک و در قسمت رادیولوژی به وسعت حدودا ۲۰ متر حادثه آتش سوزی اتفاق افتاده بود.

ملکی افزود: حادثه به گونه‌ای بود که سیم‌های برق و سقف کاذب و بخشی از وسایل و تجهیزات دچار آتش سوزی شده و دود خیلی زیادی طبقات بالایی را فراگرفته بود و تعداد زیادی از بیماران در وضعیت ناایمن قرار داشتند.

به گفته وی، آتش نشانان همزمان با خاموش کردن آتش و عملیات تخلیه دود توسط دستگاه‌های فنی که در اختیار داشتند؛ با کمک تعدادی از کادر درمان مشغول جابجایی بیماران نیز شدند. ده‌ها نفر از بیماران و چند نفر با تخت و ویلچر توسط آتش نشانان به محیط امن و فضای باز انتقال داده شدند.

ملکی با اشاره به مرکز درمانی مجاور این بیمارستان گفت: چند نفر از بیماران که نیاز مبرم به ادامه روند درمانی داشتند به ساختمان مجاور که مرکز درمانی بود منتقل شدند تا سریعا ادامه روند درمانی آنها پیگیری شود.

به گفته وی، سریعا آتش خاموش و تخلیه دود انجام شد و علیرغم اینکه این حادثه می‌توانست حادثه‌ای نگران کننده باشد، تلفات جانی نداشت. عوامل اورژانس و کادر درمانی کمک کردند و سریعا بیمارستان فعالیت خود را آغاز کرد

سخنگوی آتش نشانی تصریح کرد: آتش نشانان حاضر در محل کسانی بودند که در دو روز گذشته در آتش سوزی گسترده پالایشگاه نفت تهران حضور داشتند ولی با همان وضعیت خسته، بلافاصله به محل حادثه بیمارستان اعزام شدند تا خدمت رسانی و امداد رسانی لازم را انجام دهند.

وی افزود: ساعت ۲ و ۳۴ دقیقه بامداد عملیات به پایان رسید. از تعداد زیادی ساختمان‌های ناایمن که توسط سازمان آتش نشانی بازدید شده است بیش از ۴۰۰ مرکز با کاربری درمانی شامل بیمارستان، درمانگاه و... همانند بسیاری از مراکز دیگر در سالهای گذشته خیلی اهمیتی به مساله ایمنی و دستورالعمل‌های آتش نشانی نمی‌دادند، اما از سال گذشته و پس از حادثه تلخ کلنیک سینا اطهر و با پیگیری و تاکید وزارت بهداشت، ملزم به امر شدند.

وی افزود: بسیاری از مراکز اقداماتی انجام دادند و پیشرفت خوبی داشتند و تعدادی دستورالعمل‌های آتش نشانی را دریافت کردند. این مهم نوید بخش این است که انشالله این روند و احساس مسئولیت در قبال مراجعین مراکز ادامه داشته و مختص مراکز درمانی نباشد بلکه تمام ساختمان‌ها با هر کاربری بدانند که ایمنی یکی از الزامات و مهم‌ترین شرایط است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در پایان افزود: خوشبختانه در این حادثه که می‌توانست اتفاق تلخی رقم بخورد با حضور به موقع آتش نشانان و انجام عملیات در عین خستگی ختم به خیر شد، امیدوارم این درس عبرتی برای تمامی مراکز با هر کاربری باشد که به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های آتش نشانی احترام گذاشته و ساختمانهای خود را ایمن کنند./ایسنا

کپی