اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
اخبار جعلی

ماجرای شایعه واکسن کرونا و مغناطیسی شدن بدن

ماجرای شایعه واکسن کرونا و مغناطیسی شدن بدن

ویدئوهای متعددی در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی چه در ایران و چه در سایر کشورها منتشر شده است که پخش‌کنندگان در آنها مدعی می‌شوند پس از تزریق واکسن کرونا از انواع گوناگون بدنشان مغناطیسی شده است.
به گزارش همشهری آنلاین در این ویدئو افراد با چسباندن اشیای فلزی مثل قاشق یا سکه یا مغناطیس به پوست مدعی می‌شوند که بدنشان مغناطیسی شده است و در برخی از ویدئوها افراد این مغناطیسی شدن را دلیلی بر درست بودن یک شایعه بی‌پایه دیگر یعنی وجود «میکروچیپ» درون واکسن‌های کرونا می‌دانند.
ساختن چنین ویدئوهایی به راحتی با استفاده از یک تکه نوار دورو چسب‌دار بیرنگ در خانه یا حتی بدون آن قابل‌ انجام است و می‌توانید این کار را در خانه امتحان کنید!
اصولا داخل واکسن‌های کرونا ذرات فلزی مغناطیسی وجود ندارد که جذب مغناطیس شود. در برخی از واکسن‌های دیگر از هیدروکسید آلومینیوم به عنوان «ادجوان» (تشدیدکننده پاسخ ایمنی) استفاده می‌شود، اما آلومینیوم اصولا فلزی مغناطیسی نیست.
از طرف دیگر حتی اگر واقعا ذرات مغناطیسی درون واکسن وجود داشته باشند، اندازه ذراتی که می‌تواند از درون سوزن سرنگ بگذرند، آنقدر کوچک است که نمی‌توانند نیروی مغناطیسی لازم برای جذب اشیا را ایجاد کنند.
منشا اصلی این ویدئوها در کشورهای غربی معمولا به گروه‌های ضد واکسیناسیون و تئوری توطئه بی‌پایه «تزریق میکروچیپ به بدن افراد برای تحت کنترل گرفتن آنها» باز می‌گردد. تبلیغات دروغین این گروه‌ها با تحت‌تاثیر قرار دادن افکار عمومی می‌تواند روند واکسیناسیون را کند کند و به ضرر بهداشت عمومی جامعه تمام شود.
این در حالی است که دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ در پاسخ به سؤالی درباره کلیپ‌هایی در فضای مجازی که نشان می‌دهد در محل تزریق واکسن خاصیت آهن ربایی ایجاد شده است، گفت: این شایعه در فضای مجازی رؤیت می‌شود و توضیحات و توجیهات غیرعلمی هم شنیده می‌شود.
به گزارش ایسنا، دکتر عاطفه عابدینی گفت: واقعیت این است خود ما هم در حال کار کردن روی این موضوع هستیم. این عارضه فقط در ایران رخ نداده است. این قضیه در هر برندی می‌توانست رخ دهد. حتی گروهی گذاشتیم بر این موضوع کار کنند و توجیه علمی داشته باشیم.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ اظهار کرد: فرضیه ما این است که هیدروکسید آلومینیوم یا جیوه در این واکسن شاید توجیه این موضوع باشد. برخی هم گفتند اصلا شاید این موضوع ربطی به واکسن نداشته باشد. این موضوع خطرناک نیست و موقت خواهد بود و مرگ و میر به دنبال نداشته است. تئوری‌هایی داریم اما باید صبر کنیم بررسی کامل شود. اگر بدانیم بروز خاصیت ذکرشده به خطر واکسن است، شاید لازم باشد تعدیلاتی در ساختار واکسن رخ دهد اما این احتیاج به تحقیق و مستندات دارد.
اما رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شبهه‌افکنی در خصوص وجود فلزات در واکسن‌های کرونا پاسخ دقیقی داده است.
حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است، نوشته: خبرهای عجیب و غریب در مورد واکسن تمامی ندارد.
در مورد این کلیپ یا کلیپ‌هایی که آهن ربا را روی پوست می‌گذارند و نمی‌افتد چند نکته قابل توضیح است:
۱- آهن ربا همان‌طور که از اسمش پیداست آهن را جذب می‌کند و هیچکدام از واکسن‌های موجود تولید شده اصلا آهن در ترکیب خود ندارند.
۲- برای اینکه حداقل چنین جذبی صورت بگیرد حدود یک گرم آهن نیکل یا کبالت لازم است تا از زیر پوست یا داخل عضله بتواند این جذب صورت بگیرد.
۳- از مجموع فلزات، مقدار بسیار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلومینیوم وجود دارد که آن هم به هر مقدار جذب آهن ربا نمی‌شود.
۴- مقداری حتی کم آهن در بدن انسان وجود دارد که می‌تواند آهن ربا را جذب کند.
۵- برخی افراد بدنشان می‌تواند تا حدودی فلزات به خصوص آهن را به خود جذب کند که ربطی به واکسن ندارد. شما قبل از آمدن واکسن هم می‌توانستید از این کلیپ‌ها در اینترنت ببینید.
۶- بنده خودم آهن ربای کوچکی را به عضله دلتویید هردو بازو نزدیک کردم که بدون این که واکسنی تزریق کرده باشم از دو بازو آهن ربا به پوست چسبید.
۷- گاه چسبیدن فلزات ناشی از رطوبت بدن یا شیب بدن دارد و آهن ربایی در بدن وجود ندارد.
در تهیه آهن ربا باید ویژگی‌های آن را شناخت.
وقتی که ماده‌ای در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می‌گیرد پس از حذف میدان خارجی، مقداری از مغناطیس خود را حفظ می‌کند. به این مغناطیس باقیمانده در ماده، پسماند مغناطیسی گفته می‌شود. هرچه پسماند بزرگتر باشد آهنربا قوی‌تر است. حرکت الکترون‌ها می‌توانند باعث مغناطیس شوند.
البته چیزی هم بنام مغناطیس بدن انسان داریم. مغناطیس انسانی به توانایی مورد ادعای برخی از اشخاص اطلاق می‌شود که در آن، اجسام به پوست بدن آنها جذب می‌شود. به افرادی که به گفته خودشان دارای چنین توانایی هستند، آهن‌ربای انسانی گفته می‌شود.
هر چند اکثر این افراد، قادر هستند اجسام فلزی را به پوست خود بچسبانند؛ با این حال علاوه بر فلز، اجسامی از جنس‌های گوناگون شیشه، چوب و پلاستیک نیز امکانِ چسبیدن به پوستِ این افراد را دارد. افزون بر این، اجسامی بدون خواص فرومغناطیس همچون برنج و آلومینیم نیز چنین قابلیتی دارند.

کپی