اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

ویدئو / نام گونه‌های کرونا تغییر کرد/ الفبای یونانی به جای نام کشورها

ویدئو / نام گونه‌های کرونا تغییر کرد/ الفبای یونانی به جای نام کشورها

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از سیستم جدید نام‌گذاری برای سویه‌های مختلف کروناویروس خبر داد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: اسامی سویه های جهش یافته کروناویروس که با نام اولین کشورهای شناسایی شده همچون کرونای انگلیسی و هندی شناخته شده به حروف یونانی تغییر می کند.

این سازمان گفت: گونه‌های کووید باید با استفاده از حروف الفبای یونانی نام‌گذاری شوند تا از «لکه‌دار» شدن اعتبار کشورهایی که نخستین بار این بیماری در آن‌ها شناسایی شد، جلوگیری شود.

طبق سیستم جدید نامگذاری سویه های مختلف کروناویروس، سازمان جهانی بهداشت از حروف یونانی برای مشخص کردن سویه هایی که اولین بار در یک کشور شناسایی شده اند، استفاده خواهد کرد.

به طور مثال، سویه جهش یافته کروناویروس در انگلیس با حرف آلفا، سویه آفریقایی با حرف بتا و سویه هندی با حرف دلتا نامگذاری می شود.

اوایل ماه گذشته، دولت هند از نامگذاری سویه B.۱.۶۱۷.۲ که اولین بار در اکتبر سال گذشته در این کشور شناسایی شده و با نام سویه هندی معروف شده، انتقاد کرد.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، "ماریا وان کرخوف" سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت در پیامی توئیتری نوشت: نباید به هیچ کشوری برای شناسایی اولین سویه جهش یافته و گزارش آن انگ زده شود.

در ادامه فهرست کامل اسامی سویه‌های ویروسی کووید ۱۹ بر اساس سیستم جدید نامگذاریِ سازمان جهانی بهداشت آمده است:

- آلفا: بی.۱.۱.۷ - سویه شناسایی شده برای اولین بار در انگلیس

- بتا: بی.۱.۳۵۱ - آفریقای جنوبی

- گاما: پی.۱ - برزیل

- دلتا: بی.۱.۶۱۷.۲ - هند

- اپسیلون: بی.۱.۴۲۷/بی.۱.۴۲۹ - ایالات متحده

- زتا: پی.۲ - برزیل

- اتا: بی.۱.۵۲۵ - کشورهای متعدد

- تتا: پی.۳ - فیلیپین

- آیوتا: بی.۱.۵۲۶ - ایالات متحده

- کپا: بی.۱.۶۱۷.۱ - هند

بنابر گزارش ایندیپندنت، سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت: مهم است کشورها طرحی برای نظارت بر ویروس و نمونه‌برداری از بافت ژنتیکی آن داشته باشند تا گونه‌های جدید را بدون نگرانی از مورد سرزنش قرار گرفتن به دلیل ظهور آن نوع جدید، کشف کنند.
 

الفبای یونانی به جای نام کشورها

گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا تاکنون بر اساس محل شناسایی و شیوع آنها نامگذاری شده‌اند؛ مانند کرونای هندی یا کرونای آفریقایی. حالا سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفته برای جلوگیری از «انگ خوردن» کشورها، الفبای یونانی را جایگزین اسامی کشورها کند.

طبق تصمیم WHO گونه موسوم به ویروس انگلیسی به «آلفا» تغییر نام می‌دهد و ویروس جهش‌یافته آفریقای جنوبی نیز به «بتا» تغییر نام خواهد داد. گونه برزیلی ویروس کرونا قرار است «گاما» نامیده شود و نمونه‌های هندی کرونا هم «دلتا» و «کاپا» نام خواهند گرفت./ ایسنا 
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید


 

کپی