اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

شکارچی کهنه‌ کار کبک‌‌، همیار طبیعت شد

شکارچی کهنه‌ کار کبک‌‌، همیار طبیعت شد

گروه ایران زمین- شکارچی کهنه‌کار بانه پس از ۳۰ سال شکار پرندگان، در قفس‌های چوبی‌اش را گشود، کبک‌های‌ خود را پراند، قفس‌های چوبی را شکاند و به جمع دوستداران و همیاران طبیعت پیوست. محمدامین امینی یا آن‌طور‌ که هم‌ ولایتی‌هایش‌ صدایش می‌زنند، کاک‌ مینه به ایرنا گفت:

«برای اینکه نسل‌های آینده از وجود این حیوانات لذت ببرند باید برای بقای نسل آنها تلاش کنیم چراکه با تجربه ۳۰ ساله‌ای که در این کار دارم شکار حیوانات نتیجه مثبتی ندارد که باید دوستدار طبیعت باشیم.»
امینی با اشاره به نقش انجمن‌های مردم نهاد در زمینه فرهنگ‌سازی و اهمیت محیط‌ زیست افزود: انجمن محیط زیست پاژین و اداره محیط زیست شهرستان بانه در تصمیم‌گیری من نقش زیادی داشتند و رفتار و فعالیت آنها باعث شده من از کارم پشیمان شوم و دست از آزار و اذیت حیوانات و تخریب محیط زیست بردارم. کاک مینه‌ گفت: اکنون که به گذشته خود نگاه می‌کنم احساس شرمساری می‌کنم که با این پشیمانی به الگویی برای دیگران تبدیل شویم. ما قدرت زیادی داریم و توان انجام هر کاری را داریم. شکار نیز یک عادت بد است و می‌توانیم آن را ترک کنیم و لذت ترک این عمل زشت را بچشیم. این دوستدار طبیعت گفت: تمام وسایل و ابزار شکار خود را نابود و در برابر خدای خود عهد می‌کنم که دیگر ذره‌ای به طبیعت آسیب نرسانم و از زیبایی های آن لذت می‌برم. فؤاد حسنی سخنگوی انجمن مردمی محیط زیست پاژین بانه نیز گفت: شکارچی نادم همیار و دوستدار طبیعت شده و به‌عنوان یک عضو انجمن پاژین در فعالیت‌های این انجمن مردمی همکاری می‌کند و طبیعت دوستی را  یکی از برنامه‌های مهم زندگی خود می‌داند. وی گفت: امیدوارم شکارچیان دیگر نیز به این نتیجه برسند و از کرده خود پشیمان شوند تا محیط زیست و حیات وحش در امان بماند. در این منطقه طبق یک عادت قدیمی برخی افراد کبک را به‌صورت زنده شکار کرده و آن را در محیط خانه نگهداری می‌کنند، کبک‌ها پس از مدتی اهلی شده و قدرت تخم‌گذاری و زادآوری را از دست می‌دهند، شکار بی‌رویه کبک و انتقال این پرنده زیبا به درون قفس، مایه نگرانی دوستداران محیط‌ زیست شده است.

کپی