اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

با حضور وزیر ورزش؛

آیین گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی برگزار شد

آیین گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی برگزار شد

مراسم گرامیداشت روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای امروز (شنبه) با حضور وزیر ورزش و جوانان در زورخانه سردار دلها شهید «قاسم سلیمانی» واقع در دهکده المپیک تهران برگزار شد.

در تقویم رسمی کشور ۱۷ شوال به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای ثبت شده است.

این مراسم امروز شنبه ۸ خردادماه سالجاری با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، سیدعبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، مسعود ملکی سرپرست فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، سطوتی مدیر کل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، خسروی مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی، نصرالله پریچهره مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران، سهرابیان رییس فدراسیون قایقرانی، پیشکسوتان و قهرمانان رشته‌های مختلف ورزشی برگزار شد.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و سرور رییس موسسه فرهنگی اکو از شخصیت‌هایی بودند که در این مراسم به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی به سخنرانی پرداختند.

اجرای هنر مرشدی در وصف حضرت امیرالمومنین علی (ع) توسط مرشد مجید خلیلی و اجرای ورزش زورخانه‌ای توسط اعضای تیم جوانمردان ایران زمین از دیگر بخش‌های این مراسم بود.
در پایان این آیین توسط مقام عالی وزارت ورزش و جوانان از خانواده معظم شهدای ورزشکار، قهرمانان و جوانمردان با اهدای لوح سپاس و هدایای نقدی تجلیل به عمل آمد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در آئین ملی روز فرهنگ پهلوانی گفت: ما ملت‌های سرزمین اکو، فامیل‌هایی گمشده از یکدیگریم که  یقینا روزی دوباره بهم باز خواهیم گشت ولی چه خوب که عمر این جدایی‌ها را کوتاه کنیم و از آیین دیرین پهلوانی، پلی به سوی هم بسازیم.

«سرور بختی» اظهار داشت: به خود می‌بالم از اینکه فرصت سخن راندن در جمعی را یافته‌ام که گوهر "پهلوانی" را در صدف "زورخانه‌ها"  پاس می‌دارند و میراث‌دار بزرگانی شده‌اند که از دیرباز رسم "نان و نمک" بر ما آموختند تا عطر "فتوت"  از "فطرت" ما زدوده نشود. سخن راندن از پهلوانی در جمع پهلوانان، سخن آسانی نیست. معتقدم که ما مردمان این منطقه تاریخی از ترکیه تا پاکستان راهی جز بازگشت به هویت اصیل خویش برای گسترش دوستی و برادری نداریم و در همین راستاست که به احیای رسم دیرین پهلوانی بشدت نیازمندیم.

وی افزود: فراموش نباید کرد که شاهنامه به عنوان شناسنامه جوانمردی، بهترین شاخص عصر حاضر در احیای رسوم دیرین پهلوانی است و پهلوان شاهنامه باید فرآتر از قدرت بدنی، از زشتی و بی‌عدالتی دور باشد و عقلانی و اخلاقی عمل نماید. شاید ذکر همین خصوصیات در شاهنامه باعث گردیده که پهلوانی نزد مردمان منطقه اکو در نقطه‌ای بالاتر از جنسیت قرار گرفته و در فرهنگ عامه آنان این ضرب‌المثل بسیار شنیده شود که: «هر آنکس که شهنامه خوانی کند، اگر زن بود، پهلوانی کند.»

بختی خاطر نشان کرد: موسسه فرهنگی اکو با افتخار اعلام می‌دارد که خانه تمامی پهلوانان این سرزمین کهن می‌باشد و امیدوارم به زودی در کنار یکدیگر، شاهد برگزاری مسابقاتی برای انتخاب پهلوان اکو باشیم تا دوباره ندای ابدی صلح و دوستی "فردوسی بزرگ" را از اعماق تاریخ سرزمین اکو به گوش جهانیان برسانیم که «مرا آشتی بهتر آید ز جنگ/ نباید گرفتن چنین کار، تنگ»./ ایرنا

کپی