اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

مسکو آمریکا را به از بین بردن پیمان آسمان های باز متهم کرد

مسکو آمریکا را به از بین بردن پیمان آسمان های باز متهم کرد

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از خودداری آمریکا از بازگشت به پیمان آسمان های باز انتقاد کرده و تصریح کرد که آمریکا مسوول از بین رفتن پیمان آسمان های باز است.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود در مورد تصمیم آمریکا برای عدم بازگشت به پیمان آسمان های باز نوشت: این اقدام آمریکا یک بار دیگر بی توجهی واشنگتن نه فقط به امنیت اروپا بلکه به منافع متحدان خود را نشان می دهد که خواستار تجدیدنظر در تصمیم دولت ترامپ (رئیس جمهوری سابق آمریکا) شده بودند. 

در بیانیه آمده است: متاسفانه حرف و عمل واشنگتن مطابقت نمی کند و این مساله مربوط به شفافیت امور نظامی می شود که امریکا خواستار افزایش شفافیت نظامی از دیگران می شود اما سرزمین خود را برای نظارت به روی دیگر کشورها می بندد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پنجشنبه شب گزارش داد که دولت بایدن به روسیه اطلاع داده است که قصد ندارد ایالات متحده را به معاهده آسمان باز که پروازهای نظارتی را در هر دو کشور ارائه می دهد، بازگرداند.

 آسوشیتدپرس در آن گزارش نوشت که وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به روسیه اطلاع داد که ایالات متحده قصد ندارد دوباره به توافق نامه ای که دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق از آن خارج شده است، بازگردد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه گفته است: اطمینان داریم که آمریکا یک اشتباه سیاسی آشکار دیگر مرتکب شد و شانس برای داشتن سهم مثبت در تحکیم امنیت اروپا را از دست داد.

این بیانیه با اشاره به اینکه روسیه در یک دوره طولانی همه اقدامات ممکن برای حفظ پیمان اسمان های باز را بکار برده، خاطر نشان می کند: روسیه با شکیبایی به دولت آمریکا فرصت داد تا در تصمیم کوته بینانه گرفته شده تجدیدنظر کند اما این امر تحقق نیافت.

وزارت خارجه روسیه تصریح کرده است: خودداری آمریکا از بازگشت به پیمان آسمان های باز، موجه بودن تصمیم گرفته شده از سوی رئیس جمهوری روسیه برای آغاز مراحل خروج روسیه از این پیمان را نشان داد و این مراحل جریان دارد و دومای روسیه طرح قانونی مربوط را تایید کرده و شورای فدراسیون نیز دوم ژوئن آن را بررسی می کند.

در پایان بیانیه گفته شده است: آمریکا مسوول از بین رفتن پیمان آسمان های باز است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه، بتازگی تصمیم آمریکا برای عدم بازگشت به پیمان اسمان های باز را تصمیم نادرست دیگر این کشور خواند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، ریابکوف روز جمعه گفت که احتمال دارد مراحل خروج روسیه از پیمان آسمان های باز  پیش از اجلاس سران روسیه و آمریکا به پایان برسد.

دیدار «ولادیمیر پوتین» و «جو بایدن» روسای جمهوری روسیه و آمریکا برای ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد ماه) در شهر ژنو سوئیس برنامه ریزی شده است. 

ریابکوف یادآورشد که  بعید به نظر می رسد  سرنوشت پیمان آسمان های باز یا پیمانی برای جایگزینی آن در اجلاس سران روسیه و آمریکا مطرح و بررسی شود.  / ایرنا

کپی