اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

ستاری: ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فناوری‌های همگرا وجود دارد

ستاری: ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فناوری‌های همگرا وجود دارد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در حوزه فناوری های همگرا پیشرفت خوبی حاصل شده، گفت: بسیاری از محصولات این حوزه ظرفیت سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی را دارد.

سورنا ستاری روز شنبه در مراسم رونمایی از ۲۷ محصول حوزه فناوری‌های همگرا در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: فناوری‌های همگرا جزو فناوری‌های آینده است و با وجود آنکه دیر به سمت این فناوری‌ها روی آوردیم، اما پیشرفت خوبی داشتیم.

وی بیان کرد: از سه سال گذشته در حوزه فناوری‌های همگرا (نانو، بایو، علوم شناختی و آی‌سی‌تی) فعالیت محققان آغاز شده است. باید طوری در این حوزه فعالیت کنیم که بتوانیم عقب‌ماندگی حوزه فناوری‌های همگرا را بپوشانیم.

ستاری با بیان اینکه در حوزه‌های نانو و بایو وضعیت خوبی داریم، اظهار داشت: در حوزه زیست‌فناوری در سطح آسیا وضعیت خوبی داریم، اما در برخی از حوزه‌های مربوط به بایو تکنولوژی همچون کشاورزی در صنایع غذایی ضعیف هستیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: از یک سو در حوزه‌های دارویی و تجهیزات پزشکی بخش زیست‌ فناوری به شکل فوق‌العاده‌ای عمل کرده‌ایم و از سوی دیگر، در حوزه آی‌سی‌تی وضعیت بدی نداریم. همچنین در زمینه علوم فناوری‌های شناختی و پیشرفت این علم در کشور، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به صورت ویژه در این حوزه فعالیت می‌کند و اکنون شاهد تولید برخی محصولات در برخی دانشگاه‌ها هستیم.

وی بیان کرد: درحال حاضر برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه صنعتی شریف به ویژه دانشکده‌های برق به حوزه علوم شناختی ورود کرده‌ و در این حوزه کار می‌کنند، اما باید توجه داشت که این حوزه می تواند دانشکده‌های مکانیک و حتی دانشکده های علوم انسانی را درگیر کند.

ستاری با تأکید بر اینکه خاستگاه علوم شناختی، حوزه برق است، گفت: این حرکت و فرهنگ در حوزه علوم شناختی با همکاری دانشگاه‌ها آغاز شده است.

وی با بیان اینکه همه محصولات و فناوری‌های این حوزه نیز همانند سایر حوزه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی دارند و اگر دولت بخواهد در این حوزه ورود پیدا کند، به نتیجه نمی‌رسد، افزود: سرمایه‌گذاری دولتی نمی‌تواند به تولید منجر شود. هر محصول حاصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

ستاری گفت: بسیاری از محصولات حوزه فناوری‌های همگرا، پتانسیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را دارند. در موارد خاص با وزارتخانه‌هایی همچون وزارت بهداشت می‌توانیم برای تولید بعد از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، رایزنی کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: فناوران حوزه همگرا در این بخش رقیب داخلی ندارند و بنابراین امید است با کمک شرکت های دانش بنیان به نتایج خوبی در این حوزه برسیم.

۲۷ محصول حوزه فناوری های همگرا که توسط محققان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان به نتیجه رسیده، با ستاری در سالن شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

فناوری‌های همگرا (به انگلیسی Converging Technologies)، به مجموعه چهار فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می‌شود که در هم‌افزایی و یکپارچگی با هم قادرند، به نیازهایی از آدمی پاسخ گویند که تاکنون فناوری‌های دیگر قادر به آن نبوده‌اند./ایرنا

کپی