اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

انگلیس و امریکا در حال تحقیق روی منشاء آزمایشگاهی کرونا

انگلیس و امریکا در حال تحقیق روی منشاء آزمایشگاهی کرونا

سرویس‌های اطلاعاتی انگلستان برای تحقیق در مورد روایت مربوط به منشاء آزمایشگاهی ویروس کرونا با ایالات متحده امریکا همکاری می‌کنند.

این خبر را روزنامه تلگراف به نقل از یک منبع رسمی عالی رتبه منتشر کرده است.

پیش از این کاخ سفید یک اطلاعیه مطبوعاتی را منتشر کرده بود  که بر اساس آن هنوز روایت انتشار ویروس کرونا به دلیل وقوع  سانحه در یک آزمایشگاه علمی چین منتفی نیست.

در این اطلاعیه به سخنان جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اشاره شده مبنی بر اینکه جامعه اطلاعاتی این کشور دو روایت درباره منشا ویروس کرونا – انتقال ویروس از طریق حیوان و از طریق نشت آزمایشگاهی به انسان را محتمل می داند و سازمان های اطلاعات باید در طی 90 روز  با تلاش مضاعف به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها در اینباره ادامه داده و سپس نتایج را به رئیس جمهور آمریکا  اطلاع دهد.

روزنامه تلگراف می نویسد، مقامات اطلاعاتی انگلیس تحقیقات خود را در مورد شیوع همه گیری پس از انتشار بیاناتی مبنی بر پیدایش ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در چین انجام داده اند.

به گفته این منبع ، مقامات اطلاعاتی انگلیس در تلاش برای "اثبات حقیقت در مورد بیماری همه گیر" در جریان تحقیقات جدید به همتایان آمریکایی خود کمک می کنند.

یک منبع به روزنامه گفت: "ما اطلاعاتی را که در مورد شهر ووهان (کانون شیوع کرونا) داریم ارائه می دهیم و همچنین به آمریکایی ها کمک می کنیم تا تمام اطلاعاتی که در اختیار ما است مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد."

ذکر شده است که انگلستان معتقد است است که نباید روایت نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان از نظر دور نگه داشته شود.

" در اواخر ماه مارس سازمان بهداشت جهانی گزارشی را از نتایج سفر کارشناسان خود به ووهان چین برای مطالعه منشا ویروس کرونا منتشر کرد. در این گزارش گفته می شود همه گیری کرونا به احتمال زیاد نتیجه نشت آزمایشگاهی نبوده است. این گزارش همچنین می گوید نوع جدید ویروس کرونا به احتمال زیاد از خفاش ها اما از طریق حیوان دیگری به انسان منتقل شده است.

ایالات متحده و 13 کشور دیگر با انتشار بیانیه مشترکی از یافته های گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره بازدید تیم بین المللی کارشناسان  ابراز نگرانی کرده و بر لزوم تحقیق "شفاف و مستقل" در مورد منشا کووید 19 تأکید کردند.

جائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که تصمیم آمریکا برای انتشار گزارشی در خصوص منشا کووید-19 را بازی سیاسی و تلاشی برای انداختن تقصیر خود به گردن دیگران است.

به گفته وی ، این واقعیت که ایالات متحده تلاش می کند تا کار انجام نتیجه گیری های علمی را به سرویس های اطلاعاتی محول کند ، نشان می دهد این کشور به کشف حقیقت علاقه ندارد./ اسپوتنیک

ویروس کرونا در آزمایشگاه تولید شده است

کرونای سگی/ جدیدترین ویروس کرونا از سگ‌ها می‌آید

دست چینی‌ها رو شد؟/ آیا کووید۱۹ در آزمایشگاه ساخته شد؟

سرویس‌های اطلاعاتی امریکا از داده‌های جدید در مورد منشاء ویروس کرونا خبر دادند

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 

 

 

 

کپی