اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

شهرداری شیر ۸۵ ساله میدان حر را کشت

شهرداری شیر ۸۵ ساله میدان حر را کشت

ایران زمین: تکه‌ای سیمان که نه سر دارد و نه دم حاصل درفش و چکش برداشتن شهرداری تهران برای مرمت شیر ۸۵ ساله میدان حر است. این تخریب واکنش تند فعالان حوزه میراث فرهنگی در فضای مجازی را در پی داشت.

سازمان زیباسازی در پاسخ به انتقادها، فایبرگلاس بودن جنس مجسمه شیرها، مخدوش کردن منظر میدان باغ شاه و عدم‌ثبت ملی‌ شیرها را دلیل تخریب یکی از شیرها عنوان کرد. این اظهارنظر، اعتراض میراث فرهنگی و شورای شهر را هم به‌دنبال داشت.
تندیس نبرد گرشاسب در میانه میدان حر در سال ۱۳۱۵ در این میدان نصب شد. در چهار طرف آن نیز چهار شیر سنگی قرار داشت. این‌ مجسمه دو سال پیش در فهرست ملی ثبت شد.
مرتضی ادیب‌زاده معاون میراث فرهنگی استان تهران به ایسنا گفت: مرمت این مجسمه‌ها که منجر به تخریب شده، بدون اطلاع و استعلام میراث فرهنگی بوده است.
ادیب‌زاده گفت: «مجسمه‌ میدان حر، اثر استاد غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ، در ششم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸ با شماره ۱۴۴۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است که شامل مجسمه نبرد گرشاسب می‌شود. بنابراین شهرداری هر اقدامی با هر عنوانی در محدوده میانی میدان انجام دهد باید از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران استعلام بگیرد. مرمت مجسمه‌های این میدان بدون هماهنگی و اطلاع ما بوده است.»مرمت سازمان نوسازی به تخریب کامل این شیر منجر شد. همچنین ورود یگان حفاظت، توقف عملیات مرمت میدان حر‌ را در پی داشت.
تندیس نبرد گرشاسب با اژدها که نشانی از غلبه بر نیروهای اهریمنی است، سال 1315 در میدان باغ‌شاه (حر) قرار گرفت. این تندیس به‌همراه مجسمه فردوسی از معدود مجسمه‌هایی است که پس از انقلاب آسیب ندید و جابه‌جا نشد.
حجت نظری عضو شورای شهر نیز به ایسنا در این‌باره گفت: این شیرها دهه‌هاست که در اطراف میدان حر قرارگرفته و در عکس‌ها و تصاویر مربوط به سال‌های پیش از پیروزی انقلاب نیز این شیرها در اطراف میدان قرار دارد، از این‌رو گرچه پیکره نبرد گرشاسب با اژدها به شماره ۱۴۴۳ ثبت شده اما محیط پیرامون آن نیز باید تابع مقررات مربوط به حریم آثار تاریخی باشد.
او از بررسی این‌ موضوع در شورای شهر خبر داد و گفت:«در صورتی که هرگونه تقصیر و کوتاهی در این زمینه محرز شود با عاملان آن برخورد خواهیم کرد.»


 

کپی