اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

مشارکت بالای مردم سوریه برای انتخاب رئیس جمهوری

مشارکت بالای مردم سوریه برای انتخاب رئیس جمهوری

گروه جهان/ دومین انتخابات ریاست جمهوری سوریه پس از آغاز جنگ داخلی این کشور، به رغم تبلیغات منفی دولت‌های غربی، در فضایی آرام و با نظارت تیم‌های روسی با استقبال مردمی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» روسیه، براساس اعلام وزارت کشور سوریه در این انتخابات حدود 18 میلیون سوری واجد شرایط رأی دادن بوده و 107 هزار نفر در داخل و خارج این کشور به دلیل سن زیر 18 سال یا محرومیت قانونی، نتوانستند در انتخابات مشارکت کنند. در این دوره رأی‌دهندگان رئیس جمهوری بعدی خود را از میان «بشار اسد» رئیس جمهوری فعلی و دبیر کل «حزب بعث» سوریه و دو رقیبش؛ «عبدالله سلوم عبدالله»، وزیر خارجه سابق و معاون پیشین حزب سوسیالیست و «محمود مرعی» دبیر کل جبهه دموکرات سوریه و از مخالفان داخلی دولت برگزیدند.
شورای فدرال و دومای دولتی روسیه نیز به دعوت پارلمان سوریه برای نظارت بر روند انتخابات و شمارش آرا در حوزه‌های انتخاباتی حضور داشتند و از فضای آزاد حاکم بر این رأی‌گیری خبر دادند.
 «دیمیتری سابلین»، رئیس هیأت نظارت دومای روسیه گفت: «ما شاهد بودیم که هر کسی آزادانه قادر به انتخاب گزینه مورد نظر خود بود و همه استانداردهای بین‌المللی نیز در حوزه‌ها رعایت شده بود. برگه‌های آرا نیز داخل پاکت قرار گرفته و داخل صندوق انداخته شدند. »
«اولگ سلزنوف» دیگر عضو شورای فدرال روسیه نیز به غیبت ناظران امریکا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب اشاره کرد و گفت: «واقعاً عجیب و شوکه کننده است. فکر می‌کردم نظارت بر این انتخابات برای آنها جالب باشد.»وزرای خارجه امریکا، فرانسه، ایتالیا، آلمان و انگلیس با اتهام زنی به دولت «بشار اسد» برای مهندسی انتخابات و ابقای «بشار اسد» در کرسی ریاست جمهوری، مشروعیت آن را زیر سؤال برده و محکومش کردند.
به نوشته «فرانس پرس» در این بیانیه مشترک در حالی که بر حمایت از هرگونه پیام اعتراض سوری‌های مخالف مانند نهادها، سازمان‌های مدنی و همچنین اپوزیسیون سوریه تأکید شده بود، روند انتخابات به دلیل رعایت نشدن چارچوب تعیین شده در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل را غیرمشروع خوانده و مدعی شدند این انتخابات نه آزاد است نه عادلانه. غربی‌ها در حالی با توجه به روند انتخابات «بشار اسد» را پیروز قطعی میدان می‌دانند که رئیس جمهوری 55 ساله سوریه از زمان مرگ پدرش در سال 2000، سه دوره هفت ساله بر کرسی ریاست جمهوری سوریه تکیه زده و اگر در این انتخابات نیز پیروز شود، ریاست او بر دولت کشورش دست‌کم 28 سال خواهد شد.

کپی