اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

«مکرون» پرچمدار بازنگری اروپا در روابط با روسیه

«مکرون» پرچمدار بازنگری اروپا در روابط با روسیه
بنفشه غلامی

«امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی در بروکسل با تأکید بر بی‌حاصل بودن تحریم‌ها علیه مسکو، خواهان بازبینی اروپا در روابط با روسیه شد. به‌گزارش سایت خبر تحلیلی «ای یو آبزرور»، «مکرون» که برای شرکت در نشست شورای اروپا به بروکسل سفر کرده بود، سه‌شنبه شب پیش از ترک بروکسل، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سؤالات آنها درباره مسائل اروپا و فرانسه پاسخ گفت.

 وی به طور تلویحی شکست سیاست‌های اروپا مقابل روسیه را پذیرفت و تأکید کرد: «اتحادیه اروپا نیازمند یک استراتژی جدید برای رویارویی با روسیه است. زیرا تاکنون تحریم‌هایی که اروپا علیه مسکو اعمال کرده، هیچ تأثیری در رفتار این کشور نداشته است. بنابراین تحریم دیگر یک سیاست مؤثر نیست. ما در لحظه حساسی از روابط با روسیه هستیم و باید با تجدیدنظر در سیاست هایمان، تصمیم مناسب را بگیریم.» او سپس خطاب به خبرنگاران که درباره سیاست‌های احتمالی پرسش می‌کردند، اشاره کرد: «شما دوست دارید چه کنیم؟ برویم به جنگ؟ روابط را کاملاً قطع کنیم؟ دوباره تحریم کنیم؟ اگر قرار بر تحریم است، تا کجا می‌توان تحریم کرد؟» وی سپس به خبرنگاران خبر داد، این مسائل را با رهبران اروپا نیز بررسی کرده و قرار است در نشستی که در ماه ژوئن برگزار خواهد شد، رهبران اروپا گزینه‌های خلاقانه تری را به جلسه آورده و درباره آنها به شور بنشینند. یکی از کشورهایی که از پیشنهاد «مکرون» استقبال کرده است، آلمان است.
«آنگلا مرکل» نیز که آخرین ماه‌های صدراعظمی خود را سپری می‌کند، همچون «مکرون» علاقه‌مند به خط لوله نورد استریم 2 است و نمی‌خواهد روسیه را به‌عنوان منبعی که می‌تواند انرژی اروپا و البته کشورش را تأمین کند، از دست بدهد. او نیز سه‌شنبه در سخنانی مشابه «مکرون» گفت: «می توان با هر کشوری اختلاف نظرهایی داشت، اما با آن به مذاکره نشست. دیپلماسی تنها زمانی مجال بروز و ظهور می‌یابد که با دیگری پای میز مذاکره بنشینید.»
پیشنهاد «امانوئل مکرون» برای بازبینی سیاست‌های اروپا در مواجهه با روسیه در حالی مطرح شده است که او در 3 سال گذشته یکی از حامیان اصلی بازنویسی روابط با روسیه بوده است و در این راه بارها طی 18 ماه اخیر در قالب مذاکراتی تحت عنوان «گفت‌و‌گو‌های استراتژیک» با کرملین به مذاکره نشسته است. در همین ارتباط «ژولیت فاور»، استاد دانشگاه هاروارد معتقد است، اگر «مکرون» خواهان دیپلماسی با روسیه است و مخالف تحریم آن است، به‌خاطر علاقه کشورش به همکاری با روسیه در مسائلی مثل اکتشاف در قطب شمال، فناوری فضایی و البته در کنار آنها مشارکت با روسیه برای حل اختلافات اروپا با مسکو بر سر مسائل اوکراین، سوریه، لیبی و جمهوری آفریقای مرکزی است. ضمن اینکه در 18 ماهی که از مذاکرات او با «ولادیمیر پوتین» می‌گذرد، مبادلات اقتصادی بین فرانسه و روسیه افزایش چشمگیری داشته است و در حالی که تراز تجاری دو کشور بین سال‌های 2013 تا 2017 به یک سوم کاهش یافته بود، اکنون تا 25 درصد افزایش یافته است. ضمن آنکه بعد از آغاز مذاکرات استراتژیک بین آنان، شرکت نفت و گاز فرانسه در پروژه مشترک با روسیه برای اکتشاف گاز در قطب شمال همراه شد و شرکت نفتی توتال، تبدیل به یکی از سرمایه‌گذاران اصلی نفتی در روسیه هم عرض با چین و پس از آن آلمان شد. همچنین فرانسه در سال 2020 پنجمین شریک تجاری روسیه اعلام شد.
این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی معتقدند، فرانسه و آلمان به‌خاطر منافع مالی و اقتصادی خود و به طور خاص مزایایی که از روابط با روسیه در دستیابی به پروژه نورد استریم 2 می‌برند، در حال باج دهی به روسیه هستند و هر چند در مواردی مثل پرونده «الکسی ناوالنی» و اوکراین و کریمه مقابل روسیه می‌ایستند و آن را محکوم می‌کنند. اما هرگز کاری که باعث خشم روسیه شود، انجام نمی‌دهند.

کپی