اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

پیشنهاد ممنوعیت سفرها در تعطیلات پیش رو

پیشنهاد ممنوعیت سفرها در تعطیلات پیش رو

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به وجود چندین عامل خطرناک در شیوع کرونا، افزود: با فرارسیدن فصل گرما و روشن شدن کولرها، گردش هوا در فضای بسته موجب افزایش شیوع کرونا می‌شود.

علیرضا رئیسی در مصاحبه گفت: از آنجا که تجمع، تردد و تهویه سه شاخص مهم در شیوع کروناست به ستاد ملی کرونا پیشنهاد شد که در تعطیلات ۱۴، ۱۵ و ۱۶ خرداد تردد‌ها بدون توجه به رنگ بندی شهر‌ها از یک روز قبل تا ظهر روز بعد از تعطیلات ممنوع باشد به گونه‌ای که نیروی انتظامی علاوه بر جریمه خودرو‌ها را بازگرداند.
وی افزود: خود سفر به تنهایی مشکل نیست، اما دورهمی ها، مهمانی ها، رفتن به رستوران و تغییر محل زندگی در شیوع کرونا بسیار تاثیرگذار است.

رئیسی گفت: در جلسه بعدازظهر امروز که با حضور رئیس جمهور و کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا برگزار می‌شود این پیشنهاد مطرح و پس از تأیید فردا به صورت رسمی به اطلاع هموطنان خواهد رسید.
وی با اشاره به وجود چندین عامل خطرناک در شیوع کرونا، افزود: با فرارسیدن فصل گرما و روشن شدن کولرها، گردش هوا در فضای بسته موجب افزایش شیوع کرونا می‌شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: سفر‌های تابستانی به ویژه پس از پایان امتحانات نیز نگران کننده است.
آقای دکتر رئیسی گفت: در فاصله پایان ماه مبارک رمضان تا پیش از ماه محرم فصل عروسی‌ها و مهمانی هاست که این امر نیز نگران کننده است.
وی افزود: این سه عامل در کنار مشاهده شدن ویروس‌های جهش یافته هندی و آفریقایی ۵ عامل خطرناک در زمینه شیوع کرونا که نگرانی از شروع موج پنجم کرونا ایجاد کرده است.
آقای دکتر رئیسی در زمینه نظارت بر اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در انتخابات نیز گفت: خود نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری و همچنین رئیس ستاد مرکزی تبلیغات آن‌ها متعهد به اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی که از سوی وزارت کشور به اطلاع آن‌ها رسیده است هستند.
وی افزود: استانداران و ستاد‌های استانی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری نیز از شیوه نامه مطلع و ملزم به اجرای آن‌ها هستند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان ناظر عالی در صورت بی توجهی به شیوه نامه‌های بهداشتی گزارشی را تهیه کرده و به قوه قضاییه ارایه خواهد داد.
آقای دکتر رئیسی با قدردانی از تلاش‌های صدا و سیما برای تبلیغات انتخابات پیش رو افزود: صدا و سیما در این دوره از انتخابات بیش از پیش در دوره‌های ملی و استانی برنامه‌هایی را برای نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفته است تا از تجمع‌های حضوری کاسته شود.
وی گفت: برگزاری نشست‌های خبری با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و همچنین برگزاری تجمع در فضا‌های باز به گونه‌ای که تنها ۳۰ درصد از ظرفیت این فضا‌ها اشغال شود و برای هر شرکت کننده ۸ مترمربع فضا در نظر گرفته شود و درب‌های متعدد برای پیشگیری از ازدحام در هنگام ورود و خروج درنظر گرفته شده باشد، مجاز است.
آقای دکتر رئیسی افزود: در ستاد‌های انتخاباتی هر یک از نامزد‌ها نیز در شهر‌های زرد ۳۰ نفر، شهر‌های نارنجی ۲۰ نفر و شهر‌های قرمز ۱۵ نفر با استفاده از ماسک در شرایط مناسب تهویه‌ای اجازه حضور خواهند داشت.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: هرگونه سیگار الکترونیک یک تبلیغ و دعوت به کشیدن سیگار است که افراد با تصور بی خطربودن آن اقدام به استعمال سیگار الکترونیک می‌کنند در شرایطی که تحقیقات ثابت کرده است این سیگار‌ها در صورت مصرف مکرر با تجمع سموم سرطانزاست و از این جهت که استعمال این سیگار‌ها زمینه استعمال دخانیات را در جوانان فراهم می‌کند، نگران کننده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعتراض به فروش سیگار به صورت نرخ به ویژه در نزدیکی مدارس و فروش دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال که غیرقانونی است، افزود: متأسفانه باند‌های صنعت دخانیات با وجود تحریم‌های ظالمانه امریکا کماکان در کشورمان سیگار تولید می‌کنند.
آقای دکتر رئیسی گفت: تولیدکنندگان سیگار ژاپن، کره جنوبی و حتی انگلیسی امریکایی در کشور سالانه ۵۹ میلیارد نخ سیگار تولید می‌کنند که حدود ۵۴ میلیارد نخ آن مصرف می‌شود.
وی افزود: از آنجا میزان مصرف دخانیات در کشور‌های اروپایی رو به کاهش است این صنایع به دنبال بازار‌های مناسبی همچون کشور ما هستند که متأسفانه برغم تحریم‌ها به تعدادشان اضافه شده و زمینه برای حضورشان در کشور فراهم است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت از تشکل‌های مردم نهاد (سمن ها) و رسانه‌ها خواست تا تنها به نشست‌های خبری برای انتشار این مطالب اکتفا نکنند و در زمینه چگونگی ورود و تولید دخانیات در کشور و باند‌های مرتبط با آن تحقیق، اطلاع رسانی و در نهایت ممانعت کنند./صدا و سیما

کپی