اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اعتراض به عبور امن خانواده داعش
اولین کاروان حامل خانواده داعشی‌ها از مبدأ اردوگاه الهول سوریه به اردوگاه الجدعه رسیده و مستقر شده است.
این کاروان شامل ۱۰ دستگاه اتوبوس (۹۴ خانواده عناصر داعش به تعداد ۳۸۱ نفر) عصر دیروز وارد اردوگاه الجدعه واقع در القیاره موصل شد و مسئولان ذیربط، خانواده‌ها را در چادرهای از پیش آماده شده، اسکان دادند.  حالا ایزدی‌ها می‌گویند، عبور خانواده‌های عناصر داعش از منطقه سنجار به منزله پا نهادن بر اجساد قربانیان ایزدی است که به‌دست بستگان همین خانواده‌ها کشته و در گورهای جمعی دفن شده‌اند.
سنجار، خانه ایزدی‌های عراق در سال ۲۰۱۴ به‌ دست تروریست‌های داعش اشغال شد؛ اشغالی که در نتیجه آن هزاران زن و کودک ایزدی به اسارت گرفته و مردان این خانواده‌ها با قساوت کشته شدند.
 
 
---
 
آغاز انتخابات سوریه
«بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری این کشور صبح امروز (چهارشنبه) به همراه اسماء اسد همسرش با حضور در یکی از شعبه های رأی گیری در شهر «دوما» واقع در حومه دمشق پایتخت سوریه، رأی خود را به صندوق انداخت. رأی‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری سوریه امروز چهارشنبه از ساعت هفت صبح به وقت محلی (۰۸:۳۰ به وقت تهران) در داخل این کشور آغاز شد و مردم باید از میان سه نامزد تأیید صلاحیت شده، یک نفر را برای یک دوره هفت ساله به‌عنوان رئیس‌جمهوری خود انتخاب کنند. مقام‌های سوری از میان ۵۱ نفر ثبت‌نام کرده برای نامزدی در این انتخابات ریاست جمهوری، بشار اسد، محمود مرعی و عبدالله سلوم عبدالله را حائز شرایط برای نامزدی تشخیص داده و در نتیجه رقابت بین این سه نامزد در جریان است.
 
 
 
---
 
«بی‌اعتنایی مرگبار» به مهاجران دریایی
سازمان ملل متحد در گزارش خود تحت عنوان «بی‌اعتنایی مرگبار» نوشت: اتحادیه اروپا در مرگ و میر مهاجرانی که تلاش می‌کنند با استفاده از قایق از آب‌های مدیترانه خود را به اروپا برسانند، مقصر است. سازمان ملل متحد تأکید کرد: این اتحادیه به‌دلیل خودداری از پاسخگویی به درخواست‌های ناشی از اضطرار مهاجران، جلوگیری از تلاش‌های انسان‌دوستانه نجات مهاجران و فشار برای بازگرداندن آنها به لیبی در مرگ مهاجران در مدیترانه نقش دارد؛ دراین گزارش ۳۷ صفحه‌ای آمده است: شمار مرگ و میر مهاجران در سال جاری میلادی در این مسیر دریایی تا کنون به ۶۳۲ نفر رسیده است.
 
 
---
 
دردسر فتوشاپ در فلوریدا
دبیرستانی در فلوریدا، که تصویر دختران دانش‌آموز را دستکاری کرده و لباس‌هایشان را پوشیده‌تر کرده بود با انتقاد فراوانی روبه‌رو شده است. مقام‌های آموزشی در این بخش از ایالت فلوریدا، به رسانه‌های محلی گفته‌اند که تغییرات مورد بحث به این دلیل انجام شده که لباس دخترها بنا به معیارهای پوشش منطقه، باید «موقر» باشد. عکس‌ها در کتاب سال مدرسه منتشر شده است؛ در این کتاب عکس‌های دختران و پسرانی که همکلاسی هستند چاپ شده است و دانش‌آموزان به رسم یادگاری این کتاب‌ها را نگه می‌دارند.
 
 
---
زمان دیدار بایدن و پوتین
کاخ سفید و کرملین اعلام کردند که جو بایدن و ولادیمیر پوتین، رؤسای‌ جمهوری ایالات متحده امریکا و روسیه روز ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در ژنو دیدار می‌کنند، دیداری که در اوج تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو بر سر مداخله در انتخابات امریکا، حملات سایبری، حقوق بشر و اوکراین انجام می‌گیرد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفت: «رهبران دو کشور درباره مجموعه کاملی از موضوعات فوری بحث خواهند کرد، با توجه به این مسأله که ما خواستار احیای روابط باثبات و قابل پیش‌بینی با روسیه هستیم.» کرملین نیز در بیانیه‌ای عنوان کرد که این دو رهبر درباره روابط دوجانبه، مشکلات مربوط به مسائل استراتژیک هسته‌ای و برخی دیگر موضوعات از جمله همکاری در مبارزه علیه ویروس کرونا و درگیری‌های منطقه‌ای گفت‌وگو خواهند کرد. بایدن پیش از این گفته بود که از پوتین می‌خواهد روسیه دست از تلاش برای مداخله در انتخابات امریکا، حملات سایبری و تهدید حق حاکمیت اوکراین بردارد و الکسی ناوالنی، چهره سرشناس مخالف کرملین را آزاد کند.
 
کپی