اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
رئیس جمهوری به رد صلاحیت نامزدها واکنش نشان داد

نمی‌توانیم صندوق رأی را رها کنیم

نمی‌توانیم صندوق رأی را رها کنیم

رئیس‌جمهوری گفت: دیروز خدمت رهبر معظم انقلاب نامه نوشتم که اگر ایشان می‌توانند درباره انتخابات کمک کنند. آنچه که ما می‌توانستیم انجام دهیم درخواست از ایشان بود که اگر ایشان صلاح و مصلحت می‌دانند در این زمینه اقدامی انجام دهند.

 به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری گفت: انتخابات شکوهمند ضامن مشروعیت نظام است و این اساس است و ما این را فراموش کرده‌ایم. یعنی مسأله و هدف اساسی ادامه مشروعیت نظام با حضور مردم پای صندوق انتخابات است. رئیس جمهوری ادامه داد: همه تصمیماتی که در کشور انجام می‌گیرد، اگر پشتوانه مردمی نداشته باشد، مشروعیت ندارد. مشروعیت قانونی که ندارد، مشروعیت دینی آن هم محل بحث و سؤال است، چرا که می‌خواهد مردم را نمایندگی کند و از طرف مردم می‌خواهد سخن بگوید، با دنیا به‌عنوان نماینده ملت سخن بگوید.
رئیس جمهوری گفت: اگر خدای نکرده در انتخابات حضور کمرنگ باشد و مسائلی برای مردم روشن نباشد، انسجام ملی ما چه خواهد شد؟ مصلحت ملی ما چه خواهد شد، امنیت کشور چه می‌شود؟ حیثیت نظام در جهان چگونه خواهد بود؟ بنابراین ابعاد این مسأله بسیار مهم است و باید درباره این ابعاد فکر شود.
روحانی عنوان کرد: امام (ره) همواره به ما توصیه می‌کردند که میزان رأی ملت است و مردم ولی نعمت ما هستند مردم ما را به اینجا رساندند. ما که هستیم، کجا بودیم، همه ما طلبه یا دانشجو یا یک فرد عادی بودیم، مردم بودند که در یک نهضت اسلامی آمدند، فداکاری کردند، خون دادند.
رئیس دولت دوازدهم افزود: مردم ۲۲ بهمن را به‌وجود آوردند و رژیم فاسد گذشته را سرنگون کردند، مردم پای صندوق رأی آمدند و ۹۸.۲ درصد به نظام جمهوری اسلامی ایران رأی دادند، این ۹۸.۲ درصد کجا رفت، چرا آب می‌رود، ۹۸ درصد مردم آمدند و گفتند ما جمهوری اسلامی را می‌خواهیم و قبول داریم و به آن رأی می‌دهیم. مردم رأی در صندوق انداختند، هرچه زمان می‌گذرد آیا این ۹۸ درصد باید کم شود؟
وی ادامه داد: هر کسی می‌آید در اسلامیت، ایمان و تعهد وی شک و شبهه می‌کنیم. اگر مردم این همه شک و شبهه دارند، این مردم همان هستند که در جنگ آمدند و سوم خرداد ۶۱ را آفریدند، نمایندگان همین مردم بودند که در ۱۴ خرداد ۶۸ رهبر انقلاب اسلامی را انتخاب کردند. این مردم همان مردم هستند. خدا نکند روزی مردم احساس کنند ما به آنها بی‌اعتنا هستیم یا می‌خواهیم بدون آنها یا برای آنها تصمیم بگیریم. مردم خودشان باید تصمیم بگیرند، مردم تصمیم‌گیر هستند و پای صندوق می‌آیند و خودشان باید انتخاب کنند.
 روحانی افزود: امام (ره) به ما فرمودند، مشارکت حداکثری. رهبر معظم انقلاب در همه مقاطع تاریخی که مربوط به انقلاب می‌شد، فرمودند مشارکت حداکثری. من سال گذشته در مناسبتی که محضر رهبری بودم، از ایشان سؤال کردم و گفتم در انتخابات آینده هم شما همان نظر را دارید و مشارکت حداکثری را می‌خواهید یا نه. چرا که نظرات دیگری هم مطرح است. حتی ایشان داستانی را از یکی از بزرگان نقل کردند و فرمودند من باز هم نظرم همان است. مشارکت حداکثری اولین هدف ما است. البته به‌دنبال این هستیم که یک رئیس‌جمهوری صالح و اصلح انتخاب شود. وی با تأکید بر اینکه مشارکت حداکثری با شعار درست نمی‌شود، گفت: اینکه ما بگوییم مشارکت حداکثری است، صداوسیما هم با مردم مصاحبه کند و پخش کند و بگوید مشارکت حداکثری. مشارکت حداکثری لوازم دارد باید به آن ملتزم باشیم که یک طرف آن دولت است.
 وی در بخش دیگری از سخنانش درخصوص فرایند احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنچه به عهده دولت بوده، به‌عنوان وظیفه بزرگی که بر دوش ما است، دولت انجام داده و خواهد داد. ما به فکر این نیستیم که چه کسی رئیس‌جمهوری می‌شود. مردم هرکسی را که صلاح دیدند به او رأی بدهند. اما همه باید حس کنند که پای صندوق انتخابات می‌روند و همه حس کنند که رأی آنها است که امروز کسی را انتخاب می‌کنند.
خدمت رهبر معظم انقلاب نامه نوشتم
وی گفت: تصمیم شورای نگهبان که عصر روز دوشنبه از آن مطلع شدیم و بعد مشخص شد که چه کسانی مدنظر هستند. خیلی از سیاسیون و ما دلمان می‌خواست شورای نگهبان فرصت بیشتری داشت و افراد دیگری اضافه می‌شدند. جان انتخابات رقابت است. اگر این جان را از انتخابات بگیرید کالبد بی‌جان می‌شود. اصل انتخابات این است که یک رقابت فشرده باشد تا انتخابات واقعی شکل بگیرد.
روحانی با بیان اینکه دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، گفت: من البته نسبت به اصل ۱۱۳ حتماً متذکر هستم و اشکال دارم منتها هرزمانی درباره اصل ۱۱۳ به شورای نگهبان می‌نویسیم، آنها تفسیری از اصل ۱۱۳ دارند که طبق آن می‌گویند شما نمی‌توانید به ما تذکر بدهید. بنابراین به ناچار دیروز خدمت رهبر معظم انقلاب نامه‌ای فرستادم و آنچه در ذهن من بود که اگر ایشان در این زمینه بتوانند کمکی انجام دهند، خدمت ایشان تقدیم کردم. ایشان هم هر طور مصلحت می‌دانند و کار را شورای نگهبان انجام می‌دهد.
وی در عین حال گفت: آقا هم معمولاً در دوره‌های گذشته کمتر وارد شدند. البته موردی بوده که ایشان با حکم و دستور حکومتی فرد یا افرادی را اضافه کردند که این مربوط به مصلحت خود ایشان است. آنچه که ما می‌توانستیم انجام دهیم، درخواست و تقاضا از ایشان بود که اگر ایشان صلاح و مصلحت می‌دانند در این زمینه اقدامی انجام دهند.
نمی‌توانیم صندوق را رها کنیم
روحانی با بیان اینکه ممکن است ما گله و شکایت داشته باشیم ولی صندوق آرا را نمی‌توانیم رها کنیم، ‌گفت: جای صندوق آرا چه می‌خواهید بگذارید و اینکه صندوق آرا دیگر کارایی ندارد، خیلی خطرناک است و اگر نظام ما در این ۴۲ سال در تمام فراز و نشیب‌ها قدرتمند در برابر خارجی‌ها و توطئه حفظ شد و ایستاد، علاوه بر بسیاری از مسائل، حضور و فداکاری مردم مؤثر بوده است.
رئیس جمهوری افزود:‌ این صندوق رمز بسیار بزرگی بوده و اگر مردم شکایتی و گله‌ای داشتند برای ایجاد تغییر فرد دیگری را انتخاب کردند و از همه مردم در سراسر کشور خواهش می‌کنم این نکته مهم را مدنظر قرار دهند. البته نقد از فرد و نهادی در کشور آزاد است. البته ما مخالف تخریب و تضعیف هستیم ولی درباره انتقاد و نقد خود رهبر معظم انقلاب چندین نوبت فرمودند از خود من هم هرکه بخواهد می‌تواند انتقاد کند.
وی با بیان اینکه امکان انتقاد وجود دارد و می‌توانیم درخواست شفافیت از هر نهادی انجام دهیم، اظهار داشت: می‌توانیم به مردم توضیح بدهیم و اگر سؤال در ذهن مردم شکل گرفت که با زبان و قلم بیان شده است، می‌توانیم به آن سؤالات پاسخ دهیم، چون هدف مهم ما حفظ وحدت ملی، انسجام، قدرت و امنیت ملی است.
روحانی با بیان اینکه دولت با همه توان و همه وجود به‌عنوان آخرین مسئولیت بزرگش اجرای انتخابات سال ۱۴۰۰ را وظیفه خود می‌داند، اظهار داشت: ما وظایف مهمی در انتخابات و رفع تحریم‌ها بر دوش داریم که باید انجام بدهیم و الحمدلله مذاکره‌کنندگان ما بسیار قاطع، متین و حساب شده در وین مذاکره می‌کنند و همه ملت هم باید از افرادی که به نمایندگی از طرف دولت و ملت در خط مقدم هستند، حمایت کنند و حمایت خواهند کرد. رئیس دولت تدبیر و امید با تأکید بر اینکه پیشرفت هیأت مذاکره کننده در وین قابل ملاحظه است، افزود:‌ ساز و کار این اقدام خیلی پیچیده نیست و می‌توان آن را به نحوی سامان داد که امریکا آغازکننده باشد. امریکایی‌ها نباید شک کنند که حتماً باید آغازکننده باشند و ما آن را بررسی می‌کنیم و من هم به عمده وزارتخانه‌ها و مسئولانی که در این زمینه مسئولیت دارند مانند وزارت نفت، وزارت راه، وزارت صمت، بانک مرکزی دستورهای لازم را داده‌ام و این مسیر خیلی پیچیده نیست و ما می‌توانیم عبور کنیم.
کپی