اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
حسن زاده: مدیرعامل نساجی پاسخگوی اتهامات خود باشد؛

کمیته انضباطی: در حق سرخابی‌ها و سپاهان لطف کردیم!

کمیته انضباطی: در حق سرخابی‌ها و سپاهان لطف کردیم!

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به حواشی پیش آمده پیرامون آرای اخیر فدراسیون فوتبال برای باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و سپاهان و هم‌چنین پرونده بازی سایپا و پیکان واکنش نشان داد.

یکی از میهمانان تلفنی شب گذشته برنامه فوتبال برتر، ابوالفضل حسن‌زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بود؛ او در ابتدای صحبت‌های خود درباره آرای صادره برای باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و سپاهان گفت: در مقررات انضباطی برای اشخاص حقیقی حداکثر ۵۰ میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی حداکثر 100 میلیون تومان می‌توانیم جریمه اعمال کنیم ولی در شرایطی می‌توان نصف این مبالغ را اضافه کرد. ما در پرونده‌های داربی و پرسپولیس و سپاهان حداکثر جریمه را اعمال کردیم. باشگاه پرسپولیس سه تخلف داشته که به خاطر تعدد تخلف، حداکثر جریمه برایش اعمال شد. شاخص‌ترین مجازات‌ها توبیخ کتبی، محرومیت از بازی و جریمه نقدی است. در جلسه‌ای که ما با باشگاه‌ها داشتیم، باشگاه‌ها گفتند که هر بازیکنی که از بازی محروم شود، به ازای هر بازی 100 میلیون به ضرر باشگاه می‌شود به همین دلیل خواهان شخصی کردن مجازات‌ها بودند.

حسن زاده در واکنش به درآمد میلیاردی فدراسیون فوتبال از جریمه‌های انجام شده گفت: جرایم انضباطی یا توبیخ است یا محرومیت و یا جریمه. توبیخ که مشخص است و محرومیت نیز. محرومیت از  بازی‌های خانگی و تماشاگر است اما چیزی که خود باشگاه‌ها به آن اذعان داشتند این بود که هر محرومیتی که برای بازیکنان لحاظ می‌شود 100 میلیون خسارت به تیم وارد می‌کند و برای همین در نظر گرفتیم رویکرد را به سمتی ببریم که جرایم را شخصی کنیم. ما خیلی دوست نداریم باشگاه‌ها متضرر شوند، مگر اینکه ناگزیر باشیم.

رئیس کمیته انضباطی درباره صحبت‌های سیدجلال حسینی و عدم دعوت از او به این کمیته پاسخ داد: او گفته که به کمیته انضباطی دعوت نشده است. این را بگویم که ما هیچ بازیکنی را به کمیته انضباطی دعوت نکردیم و فقط خواستیم لایحه‌هایشان را اعلام کنند. همچنین دو مورد تخلف برای او و پورقاز توسط داور اعلام شده بود.

ابوالفضل حسن‌زاده در پاسخ به سوالی درباره میزان آرای صادره برای سه باشگاه توضیح داد: اگر برای شهرآورد دعوت کردیم برای این بود که فرشاد فرجی برای اولین بار در دربی حضور داشت و برای اینکه دوست داشتیم بشنویم چرا آقای غلامپور با این سابقه این اتفاق را رقم زده است. می‌خواستیم آسیب‌شناسی کنیم و اینکه چرا این اتفاق رخ داده است؛ آرایی که صادر شده، خفیف‌ترین رأی ما بوده است. برای بازیکنان خاطی هر سه باشگاه باید رأی سه جلسه محرومیت داده می‌شد. البته آقای فرجی و غلامپور باید شش جلسه محروم می‌شدند، ولی ما کمترین را در نظر گرفتیم و دو جلسه آنها را محروم کردیم.

وی همچنین درباره پرونده دیدار سایپا و پیکان توضیح داد: این رأی قطعی نیست و خیلی دوست نداریم به آن بپردازیم، اما خیلی جالب است باشگاه پیکان که محکوم پرونده است بیانیه‌ای منطقی‌ داده، ولی باشگاه نساجی که معلوم نیست کجای پرونده است اینطور موضع‌گیری می‌کند! تشکر می‌کنم از مدیریت باشگاه پیکان که بیانه‌ای صرفاً حقوقی صادر کرده و اعلام داشتند که حق اعتراض دارند. این بیانیه حرفه‌ای بود.

حسن‌زاده در واکنش به صحبت‌های مسئولان باشگاه نساجی گفت: باشگاه پیکان که رای علیه‌ش بوده بیانیه‌ای داد که باید سرلوحه تمام باشگاه‌ها قرار بگیرد ولی باشگاه نساجی که مشخص نیست کجای قضیه است ادعا می‌کند که رای با لابی داده شده است. آن‌ها باید به کمیته اخلاق پاسخ دهند. این حرف یعنی چه؟ مدیرعامل نساجی عنوان کرده که رای صادره، کپی از لایحه دفاعی سایپا بوده، مگر او پرونده را خوانده است؟ این اتهامات سنگینی است و باید حتماً پاسخگو باشند. اگر باشگاه پیکان اعتراض دارد می‌تواند به CAS شکایت کند.

 رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ادامه داد: من به صورت کلی توضیح می‌دهم. شکایت باشگاه‌ها برای بازیکن غیرمجاز باید حداکثر ۲۴ ساعت بعد از بازی باشد. همچنین باشگاه ذی‌نفع باید این کار را بکند و در آخر حتما باید هزینه دادرسی داده شود. در پرونده شکایت استقلال از پیکان برای انجام پنج تعویض در چهار نوبت به دلیل این که باشگاه استقلال هزینه دادرسی را پرداخت نکرد، پرونده مختومه شد. ضمن این که ماهیت پرونده‌ها با هم تفاوت داشته است.

وی با اشاره به موارد مطرح شده در قانون گفت: در ماده 22 آیین مقررات فیفا و آیین‌نامه خودمان شرطی بابت اثرگذاری بازیکن نداریم. من فکر می‌کنم آقای سیف‌الله‌پور در مورد به هم نخوردن یکپارچگی مسابقات به بند 3 اشاره داشته که مربوط به تیم‌های ملی است نه مسابقات داخلی یک کشور. (البته حسن‌زاده محمدی به متن فارسی این بند اشاره کرد اما در متن انگلیسی این بند علاوه‌بر تیم‌های ملی به باشگاه‌ها هم اشاره شده است.) البته ما براساس بند یک این ماده قانونی رای را صادر کرده‌ایم. در رایی که صادر کردیم، رای به صورت اقلیت و اکثریت داده شده به این معنا که اکثریت اعضای کمیته انضباطی نظر به 3 بر صفر شدن بازی داشتند.

رئیس کمیته انضباطی در بخش پایانی صحبت‌های خود توضیح داد: از نظر مقررات هیچ فرقی نمی‌کرد که بازیکن غیرمجاز دقیقه 20 به بازی می‌آمد یا دقیقه 97. در هر صورت سرمربی تیم تشخیص داده که حضور آن بازیکن در زمین تاثیر مثبت خواهد داشت؛ ما در رای اعلام شده به بازیکن غیرمجاز اشاره نکرده‌ایم. همچنین هفت بازی از لیگ مانده و ما امیدواریم این رای در سرنوشت لیگ تاثیرگذار نباشد./ ورزش سه

بیشتر بخوانید:

توضیح نماینده مجلس درباره حکم جنجالی فوتبال ایران

واکنش باشگاه استقلال به اظهارات رئیس کمیته انضباطی+ نامه

رده بندی باشگاهی| پرسپولیس سومین تیم برتر آسیا شد/ استقلال در رده جهانی سقوط کرد

کپی