اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

ایران-استرالیا جزو 5 بازی به یادماندنی تاریخ انتخابی جام جهانی+ تصویر

ایران-استرالیا جزو 5 بازی به یادماندنی تاریخ انتخابی جام جهانی+ تصویر

کنفدراسیون فوتبال آسیا دیدار برگشت ایران با استرالیا را در مقدماتی جام جهانی 1998 جزو 5 بازی به یادماندنی در این مر حله معرفی کرد.

 

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی، به پنج دیدار به‌یادماندنی ادوار مختلف انتخابی جام جهانی اشاره کرد که دیدار ایران و استرالیا در 8 آذر سال 76 هم در این لیست دیده می‌شود.

AFC درخصوص این دیدار نوشت:

در شرایطی که 31 تیم از 32 تیم حاضر در مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه قطعی شده بود،‌ استرالیا و ایران برای دستیابی به آخرین بلیت فرانسه به مصاف هم رفتند و دیداری کلاسیک رقم زدند. ایران به‌دنبال نخستین صعود به جام جهانی از سال 1974 بود و استرالیا که آن زمان کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه بود، در دور برگشت مسابقات در خاک خودی به میدان می‌رفت؛ پس از تساوی جذاب یک‌ـ‌یک مقابل بیش از 120 هزار نفر در ورزشگاه آزادی.

هری کیول نیم‌ساعت پس از آغاز مسابقه، ورزشگاه کریکت ملبورن را به سروصدا انداخت و سپس اورلیو ویدمار، برتری استرالیا را در نیمه دوم دوبرابر کرد. به‌نظر می‌رسید سرنوشت بدی در انتظار ایران است، اما اتفاقی که در ادامه پیش آمد، ساکروس را غافلگیر کرد. ایران که برای صعود به دو گل نیاز داشت، با دفاع سطحی استرالیا در فاصله 15 امتیاز به پایان، توسط کریم باقری به گل اول رسید، ناگهان امیدهای ایران و ترس هواداران داخل ورزشگاه افزایش یافت.

این بازگشت چهار دقیقه بعد به‌صورت ناگهانی کامل شد؛ جایی که دایی چرخید و پاس زیبایی برای خداداد عزیزی فرستاد، توپی که از مارک بوسنیچ گذشت تا صحنه‌های لذت‌بخشی میان ایرانی‌ها ایجاد کند. گل‌های خارج از خانه، ایران را پس از 20 سال به جام جهانی فرستاد و خاطرات شیرینی برای آنها از فرانسه 98 ساخت. تیم ملی ایران در فرانسه توانست آمریکا را شکست دهد و نخستین پیروزی خود را در جام جهانی رقم بزند.

AFC همچنین از کاربرانش خواست بازی مورد علاقه خود در انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا را انتخاب کنند که برای شرکت در این نظرسنجی، می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

 

کپی