اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

استقبال سوری ها از صندوق های رای در میانه فشارهای خارجی

استقبال سوری ها از صندوق های رای در میانه فشارهای خارجی

شهروندان سوری در دمشق پایتخت سوریه از لحظه شروع رای گیری مقابل مراکز رای گیری به صف ایستادند؛ اگرچه آمریکایی ها و برخی دولت های اروپایی، در حمایتی تازه از تروریست ها، این انتخابات را پیشاپیش مردود دانستند.

 اهالی دمشق، از همان ساعات اولیه رای گیری در مقابل حوزه های رای گیری تجمع کردند ، درحالی که اوراق هویتی (شناسنامه و گذرنامه) در دست داشتند.

شادابی و نشاط و نقش لبخند بر چهره ها، از مواردی است که از اولین دقایق شروع رای گیری در صف های طولانی رای دیده و احساس می شود و گویی کسی در این گوشه جهان گوشش بدهکار ادعاهای دولت های غربی نیست که عملا از گروه های تروریستی حمایت می کنند.

اهالی دمشق و سایر شهرهای سوریه که تحت کنترل دولت قرار دارند، امروز بی اعتنا به بیانیه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی پای صندوق های رای رفته اند.

آمریکا و برخی کشورهای غربی انتخابات سوریه را قانونی ندانسته و آن را محکوم کرده اند، چرا که به زعم آنان مخالفان مسلح دولت که عمدتا گروه هایی تروریستی هستند، در این انتخابات حضور ندارد.

در بیانیه خصمانه این دولت ها آمده است، از آرای تمامی مردم سوریه به ویژه نهادهای جامعه مدنی و اپوزسیون سوریه حمایت می کنیم که انتخابات را محکوم کرده و آن را غیرقانونی دانسته اند.

اپوزیسیون سوریه عمدتا گروه های تکفیری و تروریستی مانند النصره، تحریر الشام ، ارتش آزاد ، القاعده و در راس همه آنها داعش است که سر هزاران سوری، عراقی را  در طول این سال ها از بدن جدا کرده و در شبکه های اجتماعی با آن سرها مانور تبلیغاتی داده اند.

اما در دمشق به این ادعاهای بی سر وته کسی اعتنایی ندارد، بطوری که در دانشگاه دمشق شمار زیادی از دانشجویان مقابل ساختمان دانشکده ادبیات تجمع کردند و در صف رای شعارهایی در حمایت از دولت سر دادند و بر ضرورت مشارکت در انتخابات تاکید کردند.

مقام های مذهبی  اعم از سنی، شیعه و مسیحیان سوریه و نخبگان اجتماعی وسیاسی این کشور نیز با حضور در حوزه های رای  گیری، آرای خود را به صندوق ها ریختند و با رسانه های حاضر در این مراکز گفت وگوهایی نیز انجام دادند.
حال و هوای دمشق در این دوره با دوره قبل که ۷ سال پیش برگزار شد، کاملا متفاوت است؛ سال ۲۰۱۴ سوری ها در حالی پای صندوق های رای رفته بودند که صدای شلیک سلاح سنگین در داخل شهر شنیده می شد و نبرد در پشت دیوارهای شهر با گروه های تروریستی ادامه داشت.

اما امروز به لطف فداکاری نیروهای مقاومت و در راس آنها سردار شهید قاسم سلیمانی، رای گیری در فضایی امن و در آرامشی وصف ناپذیر در حال انجام است.

شبکه الاخباریه سوریه هم تصاویری زنده از مناطقی از دیرالزور را پخش می کند که طی سال های گذشته مرکز فعالیت داعش بود؛ از زنان و مردانی که بدون وحشت از گروه های تروریستی، بخصوص داعش، شناسنامه به دست در صف ایستاده اند.

براساس گزارش ها حضور زنان در مراکز رای گیری بسیار چشمگیر است.

درهمین حال، وزارت کشور سوریه سایتی برای شکایت شهروندان از مشکلات احتمالی در برگزاری انتخابات اعلام کرده است. پلیس انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی سوریه نیز شماره تلفن هایی جهت امداد در مواقع ضروری و حل مشکلات شهروندان اعلام کرده اند و برای تسهیل در رفت و آمد و امنیت مراکز اخذ رای نیروهای خود را در سطح شهر دمشق مستقر کرده اند./ ایرنا

کپی