اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

۳۹ گروه حقوق بشری خواستار توقف همکاری گوگل با عربستان شدند

۳۹ گروه حقوق بشری خواستار توقف همکاری گوگل با عربستان شدند

عفو بین‌الملل و ۳۸ گروه حقوق بشری در جهان خواستار توقف همکاری‌های گوگل با عربستان سعودی به منظور ارائه خدمات کلود به این کشور شدند.

 این گروه‌ها تصریح کردند گوگل نباید خدمات کلود خود برای کسب و کارها را در عربستان ارائه دهد، زیرا این کشور در زمینه نقض حقوق بشر سوابق روشن و غیرقابل دفاعی دارد.

بر اساس بیانیه مشترک این گروه‌ها، گوگل باید فعالیت خود در عربستان را هر چه زودتر متوقف کند و شرایط حقوق بشری عمومی را در این کشور ارزیابی کند تا مشخص شود به کدام یک از درخواست‌های دولت سعودی در زمینه دسترسی به داده‌های کاربران باید توجه شود.

گروه‌های یادشده تصریح کرده‌اند عربستان سعودی سوابق روشن و غیرقابل انکاری در زمینه جاسوسی از شهروندان خود و نقض حریم شخصی آنها دارد و قبلاً تعدادی از کارمندان توئیتر را برای جاسوسی از کاربران این شبکه اجتماعی به کار گرفته است و شهروندان ناراضی خود را نیز به شدت سرکوب می‌کند و قتل وحشیانه جمال خاشقچی نشانه این رویه است.

گوگل در سال ۲۰۲۰ از برنامه‌های خود برای راه اندازی سرویس‌های کلود تازه در عربستان خبر داده و تصریح کرده بود این زیرساخت‌ها را با همکاری شرکت آرامکوی سعودی ایجاد می‌کند./مهر

کپی