اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

هنگام دریافت واکسن کرونا به این نکات حیاتی توجه کنید

هنگام دریافت واکسن کرونا به این نکات حیاتی توجه کنید

افراد در زمان مراجعه به مراکز درمانی ارائه دهنده خدمات واکسن کرونا، ضمن برخورد با تیم واکسیناتور، ضمن رعایت توصیه‌های ارایه شده توسط نیروهای بهداشتی و درمانی، باید به چند نکته مهم توجه کنند.

با آغاز روند واکسیناسیون کرونا، افزایش مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی و حجم فعالیت نیروهای ارایه دهنده خدمت، برخورد مردم با کادر بهداشت و درمان نیز روندی صعودی را تجربه می کند.

واکیسناتورها که مسئول تزریق واکسن هستند باید در مواجهه با مراجعین نکاتی را مدنظر داشته باشند. مردم نیز با دانستن این موارد می توانند در حفظ جان خود و پرسنل مراکز، نقش مهمی را ایفا کنند.

مهمترین نکته این است که افراد باید به اطلاعات دقیق واکسن کرونا که توسط کادر بهداشت و درمان ارایه می شود، اعتماد و حتما در مورد بیماری خود یا داروهایی که به صورت روتین مصرف می کنند، با واکسیناتور صحبت کنند.

همچنین برای مراجعه به مرکز واکسیناسیون و تزریق واکسن به همراه داشتن کارت ملی یا شناسنامه الزامی است.

مراجعه کنندگان باید بینی و دهان خود را به صورت کامل با ماسک بپوشاند و از لمس صورت، دهان، بینی و چشم ها خودداری کنند.

افراد با مراجعه به مرکز واکسیناسیون و تزریق دوز اول، کارت واکسن خود را دریافت می کنند که روی آن اطلاعات مراجعه کننده و تاریخ تزریق دوز دوم واکسن درج می شود.

واکسیناتور در هنگام تزریق باید تمام شرایط استریل را رعایت کند، دست های خود را با آب و صابون بشوید و در هنگام تزریق از دستکش، ماسک و گان نیز استفاده کند.

نیروهایی که خدمات تزریق واکسن را ارایه می دهند باید از لحاظ جسمی سالم و از نظر بیماری کرونا ایمن باشند.

محل تزریق واکسن باید توسط واکسیناتور و به وسیله الکل به صورت دایره ای از مرکز به سمت خارج استریل شود. 

واکسیناتور باید با مراجعه کننده ارتباط برقرار کند و همه اطلاعات لازم را در اختیار مراجعه کننده قرار دهد.

حفظ آرامش از مهمترین نکاتی است که باید توسط نیروهای تزریق واکسن مدنظر قرار گیرد و اگر مراجعه کننده دچار اضطراب شد، او را آرام کند.

تمامی واکسیناتورها دارای کارت شناسایی معتبر هستند که به لباس یا به صورت آویز به گردن آنها متصل است. اطلاعات درج شده روی کارت ها با حروف بزرگ نوشته شده و خواناست./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 
 

 

کپی