اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
در دیدار با وزیر خارجه ایران

علی اف: روابط جمهوری آذربایجان با ایران در بالاترین سطح قرار دارد​

علی اف: روابط جمهوری آذربایجان با ایران در بالاترین سطح قرار دارد​

" محمد جواد ظریف " وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز ( سه شنبه ) با " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو کرد .

 وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه دوشنبه برای سفر یک روزه و دیدار با مقامات بلند پایه جمهوری آذربایجان وارد این کشور شد .

رایزنی و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی هدف اصلی سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان اعلام شده است .

  وزیر امور خارجه کشورمان در پایان این سفر ، جمهوری آذربایجان را به مقصد ارمنستان ترک  و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو خواهد کرد .

سفر " محمد جواد ظریف “  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و ارمنستان را می توان بخشی از تلاش های دیپلمایک تهران در راستای تحکیم صلح و ثبات در منطقه و در دوره پساجنگ قره باغ مورد ارزیابی قرار داد .

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی  ۴۴ روزه که در ششم مهر ماه سال گذشته آغاز شد, توانست پس از مدت نزدیک به ۳۰ سال سرزمینهای خود را تحت اشغال نیروهای ارمنستان در قره باغ، آزاد  کند .

این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه  و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت .

جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یکی از قدرتهای مهم منطقه همواره بر تحکیم صلح و ثبات در منطقه تاکید و تلاش های خود در این زمینه را هرگز دریغ نکرده است، هر گونه ناآرامی را تهدیدی برای امنیت منطقه  دانسته و همواره نگرانی خود را در این زمینه ابراز کرده است و به همین علت تهران از پایان جنگ و آتش بس در قره باغ استقبال کرد.

جمهوری اسلامی ایران در بدو بروز درگیری های نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ  تلاش های دیپلماتیک مستمری را برای پایان جنگ و حل مسالمت آمیز این مناقشه ادامه داده و سفر منطقه ای اوایل آبان ماه "سید عباس عراقچی" معاون وزیر امور خارجه و فرستاده وِیژه رییس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان، روسیه، ارمنستان و ترکیه با هدف ارایه طرح ابتکاری پیشنهادی ایران برای حل مسالمت ‌آمیز مناقشه قره باغ نمونه ای از این تلاش ها می باشد .

دولت باکو این ابتکار جمهوری اسلامی ایران را مثبت ارزیابی کرده و "حکمت حاجی اف" دستیار رییس جمهوری آذربایجان سفر "سید عباس عراقچی"  به باکو  را ثمربخش خواند./ ایرنا 

علی اف: روابط جمهوری آذربایجان با ایران در بالاترین سطح قرار دارد

«الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان تاکید کرد که اکنون روابط کشورش با ایران در بالاترین سطح در تاریخ همکاری دو کشور قرار دارد.

  به گزارش ایرنا به نقل از سایت ریاست جمهوری آذربایجان، علی اف امروز (سه شنبه) در دیدار «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با وی افزود: ما در واقع توانستیم در همه حوزه‌های روابط فیمابین به پیشرفت قابل توجه دست پیدا کنیم.

وی، سفر وزیر امور خارجه ایران به جمهوری آذربایجان را فرصتی برای بررسی مفصل  فرآیند مثبت توسعه روابط دو کشور عنوان کرد و با اشاره به افزایش حجم گردش تجاری فیمابین، اضافه کرد: با وجود ادامه همه‌گیری «ویروس کرونا»، این یک روند بسیار مثبت بوده است .

رییس جمهوری آذربایجان همچنین با تاکید بر این که تمام ابتکارات و تصمیمات اتخاذ شده از سوی وی و رییس جمهوری ایران اجرا شده است، گفت: ما از سطح همکاری در دوره ریاست جمهوری دکتر «حسن روحانی» بسیار راضی هستیم. علی اف از ظریف تقاضا کرد که با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری روحانی، پیام سلام و سپاس وی را در رابطه با این همکاری به رییس جمهوری ایران ابلاغ کند.

علی اف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که پس از جنگ (قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان) شرایط جدید، فرصت‌ها و چالش‌های نوینی در منطقه پیش آمده است، گفت: البته ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور برادر باید تلاش‌های خود را هماهنگ و به توسعه صلح طولانی مدت و پایدار در منطقه برای منافع همه کشورها کمک کنند و من اطمینان دارم که دولت ایران نیز همین رویکرد را دارد .

بنابر گزارش سایت ریاست جمهوری آذربایجان، ظریف نیز در این دیدار پیام و سلام رییس جمهوری اسلامی ایران را به همتای جمهوری آذربایجانی روحانی ابلاغ کرد و گفت: جای خوشحالی است که ما در حال حاضر در بهترین دوره از روابط فیمابین قرار داریم .

ظریف فرا رسیدن روز ملی جمهوری آذربایجان را به رییس جمهوری و مردم این کشور تبریک گفت و با تاکید بر این که تهران از سطح همکاری کنونی بین دو کشور راضی است، افزود: ما بر این باوریم که می‌توانیم برای دستیابی به خواسته‌های عالیجناب (علی اف)، رئیس جمهوری روحانی و رهبری ایران کارهای بیشتری انجام دهیم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین نقش رییس جمهوری آذربایجان در زمینه آزادسازی سرزمینهای اشغالی این کشور را مورد اشاره قرار داد و با تبریک در این ارتباط، اضافه کرد: اکنون می‌توانید نقشی تاریخی در ایجاد صلح در منطقه داشته باشید و ما می‌خواهیم شما را به خاطر ابراز تمایل خود برای دستیابی به صلح با ارمنستان تحسین کنیم.

ظریف برقراری صلح و ثبات در منطقه را مهم توصیف کرد و افزود: ایران آماده است برای رسیدن به این مهم و نیز  احیا و بازسازی سرزمینهای آزاد شده، نقشی را ایفا کند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه برای یک سفر یک روزه و به منظور دیدار و گفت وگو با مقامات جمهوری آذربایجان وارد باکو پایتخت این کشور شد./ایرنا

کپی