اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ابتلای ۸۰ درصد زنان بالای ۷۵ سال ایران به پوکی استخوان/ اجرای طرح مدیریت درمان و تشخیص زودرس

ابتلای ۸۰ درصد زنان بالای ۷۵ سال ایران به پوکی استخوان/ اجرای طرح مدیریت درمان و تشخیص زودرس

رییس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر شیوع بالای پوکی استخوان (استئوپروز) در کشور، گفت: ۸۰ درصد زنان ایرانی بالای ۷۵ سال به استئوپروز مبتلا هستند.

افشین استوار در نشست شبکه ملی تحقیقات پوکی استخوان کشور، افزود: در ۶۰ سالگی این عدد نزدیک به ۵۰ می رسد که نیمی از آنها مبتلا به این بیماری هستند و این موضوع نشان دهنده شیوع بسیار بالای پوکی استخوان است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به پوکی استخوان مبتلا هستند.

استوار تاکید کرد: قبلا گفته می شد از هر سه زن و هر پنج مرد بالای ۵۰ سال یک نفر به این بیماری مبتلا است که این آمار افزایش یافته و در حال حاضر از هر ۲ زن و هر ۴ مرد بالای ۵۰ سال یک نفر این بیماری را تجربه می کنند.

وی اظهار داشت: به عبارتی نیمی از زنان بالای ۵۰ سال شکستگی استئوپروز را تجربه می کنند که به نظر می رسد این موضوع از هر پیامد سلامت دیگری بروز بیشتری داشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات استئوپروز خاطر نشان کرد: این بیماری به شدت کیفیت زندگی را کاهش می دهد یا سبب وابستگی افراد به دیگران می شود و در نتیجه ناتوانی ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد شکستگی لگن به مرگ منجر می شود و تحقیقات ما نشان داد که در کشور ما به ۵۰ درصد نزدیک تر است.

این محقق درباره شکستگی لگن در کشور گفت: این میزان در زنان ۱۵۷ نفر در یکصد هزار نفر و در مردان  ۱۳۸ نفر در یکصد هزار نفر است که مقدار بسیار بالایی است.

طرح مدیریت درمان و تشخیص زودرس پوکی استخوان در حال اجرا است


رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طرح مدیریت درمان و تشخیص زودرس پوکی استخوان به صورت آزمایشی در حال اجرا است.

دکتر باقر لاریجانی روز سه شنبه در نشست شبکه ملی تحقیقات پوکی استخوان کشور افزود: این پروژه در سه شهر همدان، اراک و کاشان در حال انجام است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر  سواد جامعه در مورد پوکی استخوان و شکستگی در حال رشد است، اما هنوز اطلاعات در این زمینه ناکافی است.

لاریجانی خاطر نشان کرد: آموزش های پزشکان و کادر درمان در این زمینه باید افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: بین نیازها و ارایه خدمات در این زمینه شکاف وجود دارد و به نظر می رسد سیاستگذاری مناسب آتی داشته باشیم.

لاریجانی گفت: هنوز کسانی که دچار پوکی استخوان می شوند، تعداد قابل توجهی از آنان درمان خود را ادامه نمی دهند.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانسگاه علوم پزشکی تهران افزود: راهنماهای بالینی برای پوکی استخوان در کشور باید ترویج بیشتری پیدا کند.

وی درباره همکاری های بین المللی پژوهشگاه در این زمینه اظهار داشت: در تلاش هستیم تا همکاری های خود را در سطح ملی و بین المللی افزایش دهیم./ ایرنا

ریسک‌فاکتورهای ابتلا به پوکی استخوان

 

 


 

کپی