اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

خسارت‌های سیل به 27 روستا در آذربایجان شرقی

خسارت‌های سیل به 27 روستا در آذربایجان شرقی
شیما جهانبخش خبرنگار

همانطور که سازمان هواشناسی در روزهای گذشته نسبت به بارش تگرگ و سیلابی شدن مسیل‌ها هشدار داده بود، بارش بی‌سابقه تگرگ و جاری شدن سیل خسارت شدیدی به ۲۷روستای شهرستان اهر در آذربایجان شرقی وارد کرد.

شدت بارش تگرگ در این شهرستان به اندازه‌ای بود که همه جا سفیدپوش شده و بر اساس صحبت‌های مردم محلی تعداد زیادی از احشام و محصولات باغی از بین رفته‌اند.
«رسول خدابخش»، فرماندار اهر در گفت‌و‌گو با «ایران» تعیین رقم خسارات وارده ناشی از بارش تگرگ و سیل را منوط به برآورد دقیق کارشناسان دانست و اظهار داشت: دامداران و کشاورزان 27 روستای شهرستان دچار خسارت‌های شدیدی شده‌اند و ما تلاش داریم با بررسی دقیق و کارشناسی در ۲۴ساعت آینده میزان خسارت را اعلام کنیم. وی با اشاره به اینکه هشدار‌های لازم در خصوص این بارش‌ها در روزهای گذشته اعلام شده بود، ادامه داد: بر اساس برآوردهای اولیه ۲واحد دامی به‌طور کامل تحریب شده‌اند و تعدادی از واحد‌های مسکونی هم خسارت‌های زیادی دیده‌اند.
بارش تگرگ و سیل خسارت جانی به‌همراه نداشته است
«محمدباقر هنربر»، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌ شرقی نیز با اشاره به اینکه خوشبختانه بارش تگرگ و سیل خسارت جانی به همراه نداشته است، اظهار داشت: بیشترین خسارت‌ها مربوط به روستاهای نقاره کوب بالا و پایین، قلعه شامی، وگنی و ورگهان بوده است. به‌طوری که تنها در روستاهای نقاره کوب بالا و پایین ۱۵۰ رأس دام سنگین و سبک تلف شده و یک واحد مسکونی و یک واحد دامی نیز خسارت جدی دیده‌اند.
وی با بیان اینکه بارش تگرگ بسیاری از اراضی کشاورزی و باغ‌ها را دچار خسارت‌های سنگینی کرده است، ادامه داد: راه‌های روستایی شهرستان اهر هم خسارت ‌هایی دیده‌اند که کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند. جاده اهر- مشکین نیز که بر اثر بارش شدید تگرگ مسدود شده بود با تلاش راهداران بازگشایی شده است.
هنربر، با تأکید بر اینکه اداره مدیریت بحران استان در روزهای اخیر درباره بارش تگرگ و سیلابی شدن مسیل‌ها در برخی نواحی استان هشدار داده بود، افرود: با وجود هشدار‌ها برخی نسبت به رعایت نکات ایمنی بی‌توجه بوده‌اند. البته شدت بارش تگرگ به حدی بود که خسارت‌ها ناگزیر بوده‌اند.


 

کپی