اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

وزیر فرهنگ: باید جدی‌تر به ذائقه مصرف مخاطبان موسیقی توجه کنیم

وزیر فرهنگ: باید جدی‌تر به ذائقه مصرف مخاطبان موسیقی توجه کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت‌های نشر شهرستان ادب در حوزه شعر و داستان‌نویسی و اخیرا در زمینه موسیقی گفت: مسیری که در این حوزه باید جدی‌تر از گذشته به آن توجه کنیم دامنه و ساعات مصرف گسترده همچنین ذائقه مصرف متنوع مخاطبان است.

 سیدعباس صالحی عصر یکشنبه در مراسم دهمین سالگرد تأسیس شهرستان ادب با اشاره به اینکه یکی از مجموعه‌هایی که در این ۱۰ سال بی سرو صدا و بی ادعا کارهای مختلفی را انجام داده است مجموعه شهرستان ادب است، اظهار داشت: این مجموعه در حوزه‌های مختلف توفیقات زیادی را داشته است، یکی از حوزه‌های مورد توجه این مجموعه حوزه آموزش به ویژه در حوزه شعر، داستان و رمان است که با تلاش زیاد در حوزه استعدادیابی و پرورش استعداد اقدامات خوبی رقم زدند.

وی ادامه داد: توجه به استعداهای شهرستانی یک از بخش‌های مهم این مجموعه است و بخش قابل توجهی از شعرا، نویسندگان و داستان نویسانی که در این مجموعه در این ده سال کار کردند در شهرستان‌ها بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه محصولات مجموعه شهرستان ادب که یکی از آمارهای کمی این مجموعه و تلاش آنها به شمار می‌رود با بیش از ۲۲۰ اثر در این ۱۰ سال نشانگر فعالیت خوب و با کیفیت آنهاست و به رغم این آمار کمی حضور این آثار در جوایز ملی و منطقه‌ای و استانی همچون جایزه جلال، کتاب سال و غیرهبه عنوان برگزیده یا قابل تقدیر را شاهد هستیم.

صالحی یادآور شد: یک مجموعه با انرژی جوانانه و با انگیزه و همچنین باهزینه اندک و حداقل هزنیه‌های بالاسری کار را به پیش می‌برند. به نظر می‌آید یک تجریه خوبی از عملکرد جوانانه کشور در حوزه شعر و ادبیات را در این مجموعه شاهد هستیم.

وی افزود: طبیعتا این مجموعه گام دوم انقلاب را با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب آغاز خواهد کرد که یکی از نکته‌های مهم در این رهنمودها توجه به ارتقای کیفیت در محصولات این مجموعه است، هر مقداری که در این حوزه شهرستان ادب سرمایه‌گذاری بیشتری کند آثار ماندگار ملی و جهانی بیشتری خواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: همچنین پاره‌ای از حوزه‌هایی که شهرستان ادب در آن حضور پیدا کرده چشم‌اندازهای جدید را پیش رو دارد، یکی از این حوزه‌ها موسیقی است و ما نیاز داریم موسیقی انقلابی و ایرانی را همراه با نیروها و استعدادهای جوان، با تعهد و با ارزش‌های بومی و اخلاقی خودمان رشد و گسترش دهیم و امید است در این حوزه هم محصولات بهتری ارائه کنند.

صالحی ادامه داد: شهرستان ادب در حوزه شعر، رمان و داستان‌نویسی اتفاقا خوبی رقم زده و اخیرا در حوزه موسیقی هم ورود کرده است، این حوزه بسیار برای کشور، نظام و انقلاب مهم است، براساس آمار سرانه فرهنگی کشور در سال ۹۸ میانگین مصرف موسیقی در ایران یک ساعت و ۶۳ دقیقه است و ۷۲ درصد مردم به موسیقی گوش فرا می‌دهند، این آمار در مقایسه با سینما و تئاتر که به ترتیب مخاطب ۲۳ و ۳/۴درصدی داشته بیانگر علاقه مردم به این حوزه است.

وی اظهار داشت: مسیری که در فضای موسیقی باید جدی‌تر از گذشته به آن توجه کنیم دامنه و ساعات مصرف گسترده و همچنین ذائقه مصرف بسیار متنوع مخاطبین است، بنابراین تلاش دوستان در شهرستان ادب برای بازکردن یک دریچه برای حوزه موسیقی یک اتفاق مبارک است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حوزه نظریه‌پردازی گفت: حوزه نظریه‌پردازهای ادبی مهم است اما اگر بخواهیم‌ دغدغه‌ها را کم کنیم و حتی در سنت شعر که بسیار کهن است موفق باشیم نیاز به تقویت نظریه‌پردازی داریم، نظریه‌پردازی‌ها در شکل‌های مختلف رخ می‌دهد، برخی نظریه‌پردازی‌ها آکادمیک و استودیی و برخی میدانی است، اما نظریه‌پردازی نو آن است که بین این دو اتصال ایجاد کند و شهرستان ادب می‌تواند ترکیب این نظریه‌پردازی در حوزه ادبیات باشد، نباید فراموش کنیم که بخش مهمی از رقابت در حوزه غنی‌سازی نظریه‌ها است.

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حداد عادل و جمعی از نویسندگان، شاعران و اساتید حوزه ادبیات عضو شهرستان ادب از بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسبت دهمین سالگرد این مجموعه رونمایی شد./ایرنا

کپی