اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰

سامانه خودمراقبتی برای رصد سلامت روان راه‌اندازی شد

سامانه خودمراقبتی برای رصد سلامت روان راه‌اندازی شد

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از راه اندازی سامانه خودمراقبتی در حوزه سلامت روان برای استفاده جمعیت عمومی خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر احمد حاجبی اظهار داشت: سامانه خود مراقبتی در حوزه سلامت روان برای استفاده جمعیت عمومی راه اندازی شده و همه افراد هم اکنون می توانند بدون ذکر مشخصات هویتی، با مراجعه به این پایگاه از خدمات آنلاین این سامانه در حوزه سلامت روان استفاده کنند.

وی افزود: مردم کشور ما نیز همانند تمامی کشورهای جهان با مسائل و مشکلات همه گیری کووید-۱۹ مواجه بوده و علاوه بر مشکلات و عوارض اجتماعی و اقتصادی که این بیماری تحمیل نموده، با آسیب های روانی زیادی نیز مانند استرس، اضطراب، ترس از مرگ خود و عزیزان، افسردگی، و وسواس نیز مواجه بوده اند.

حاجبی ادامه داد: از این رو حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مدت با همکاری سایر بخش های نظام سلامت تلاش وافری در راستای پاسخ به نیازهای سلامت روان جمعیت عمومی و ارائه خدمت به گروه های در معرض خطر بالاتر کرده است. 

وی اضافه کرد: سامانه خودمراقبتی در حوزه سلامت روان ذیل پایگاه اینترنتی salamat.gov.ir  راه اندازی شده است. همه افراد هم اکنون می توانند بدون ذکر مشخصات هویتی، با مراجعه به این پایگاه و انتخاب گزینه "خودارزیابی روانشناختی" در سمت چپ و پایین صفحه، به سؤالات ده گانه غربالگری در حوزه سلامت روان پاسخ داده و از سامانه بازخورد دریافت کنند.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: در بخش های بعدی، محتوای آموزشی خودمراقبتی در حوزه سلامت روان و فهرست مراکز خدمات جامع سلامت نیز گنجانده شده است.

افراد می توانند ضمن مطالعه محتوای آموزشی، در صورت نیاز با استفاده از سامانه، به جستجوی مراکز خدمات جامع سلامت نزدیک محل سکونت خود پرداخته و برای دریافت خدمات سلامت روان از پزشکان و کارشناسان سلامت روان در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه کمک بگیرند.

حاجبی در خصوص رویکرد اصلی دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد حوزه معاونت بهداشت گفت: با وجود محدودیت های ایجاد شده، سعی بر این بوده است که خدمات حوزه سلامت روان از طرق دیگر به دست گیرندگان خدمت برسد.

یکی از اقتضائات شرایط فعلی این است که افراد متناسب با سطح سواد سلامت خود بتوانند به فراگیری مطالبی جهت خودمراقبتی در حوزه سلامت روان بپردازند. این مهم با راه اندازی این سامانه محقق شده است./ ایرنا

کرونا با روان مردم چه کرد؟

موجی از بیماری‌های روانی سهم دوران پساکرونا

حفظ ارتباطات مهمترین نیاز سالمندان در دوران کرونا

ضرورت توجه به سلامت روان زنان باردار در بحران کرونا

زنگ خطر سونامی آسیب‌های روانی پساکرونا به صدا در آمد

چرا پاندمی ریسک خودکشی را در دستیاران پزشکی بالا برد؟

 

کپی