اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

ضرورت توجه به سلامت روان زنان باردار در بحران کرونا

ضرورت توجه به سلامت روان زنان باردار در بحران کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که کرونا سلامت روان زنان باردار را بیش از سایرین تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: کم شدن انرژی، اختلال در تمرکز، ایجاد اشکالاتی در خواب و افکار ناراحت از نشانه های جدی ونیازمند مداخله محسوب می شود که ممکن است زنان در ۹ ماه بارداری با آن روبرو شوند.

دکتر شمس با اشاره به استرس و فشارهای روانی دوران بارداری درپاندمی کرونا اظهار کرد: کاهش خلق، به هم ریختگی زمان خواب و افکار ناراحت کننده می تواند از نشانه  های استرس و نگرانی در دوران کرونا باشد.

وی با بیان این که دوران بارداری تغییراتی را به لحاظ فیزیولوژیک دربدن ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: خانم های باردار در این دوران به لحاظ خلقی دچار تغییراتی شوند که زود رنجی یکی از این نشانه هاست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که تغییرات اجتماعی و جسمی از جمله مولفه هایی است که می تواند زنان باردار را با چالش هایی روبرو کند اظهار کرد: تمام این موارد به افزایش استرس و فشارهای روانی دامن می زند.

این روانپزشک گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: به طور اتوماتیک روند بارداری، نحوه زایمان، شرایط جنین و سلامت جنین و نگرانی های نگهداری از نوزاد می تواند خانم های باردار را در شرایطی قرار دهد که درمقایسه با سایرین تحت استرس و فشار روانی بیشتری قرار گیرند .

دکتر شمس ادامه داد: استرس و فشارهای روانی می تواند خلق وخوی زنان باردار را دستخوش تغییراتی کند.

به گفته این استاد دانشگاه تغییراتی در میزان اشتها، کاهش خلق و تغییر در ساعت خواب از جمله عواملی است که در برخی از  زنان بادار دیده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که از زمان آغاز پاندمی کرونا ترس، استرس و نگرانی ناشی از ابتلا خانم های باردار به کرونا ویا انتقال بیماری به جنین بیشتر شده تاکید کرد: این موضوع که اگر مادر دچار کرونا شود چه مشکلاتی برای جنین ایجاد خواهد کرد و یا در صورت ابتلا تضمینی برای سلامت نوزاد وجود دارد یا خیر می تواند یکی از علل اصلی استرس ونگرانی زنان باردارتلقی می شود.

این روانپزشک گروه روان پزشکی دانشگاه تاکید کرد: بدون تردید کرونا مشغله ی ذهنی خانم های بارداررا افزایش داده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این که به طور کلی شانس ابتلای افرادی که دچاراسترس و فشار روانی می شوند بیشتر از سایرین است گفت: این موضوع که احتمال افسردگی در افرادیکه به طور مستمر با فشارهای روانی روبرو هستد بیشتراست ارتباطی به روند بارداری و استرس های ناشی از آن نداشته و یک قانون کلی به حساب می آید.

وی با بیان این که شرایط کرونایی وضعیت زنان باردار را نسبت به سایرین بیشتر تحت الشعاع قرار می دهد گفت: کم شدن انرژی، اختلال در تمرکز، ایجاد اشکالاتی در خواب و افکار ناراحت می تواند از نشانه های جدی و قابل بررسی باشد.

دکتر شمس هشدار داد: اگرچنانچه خانم بارداری به یکباره دچار افت انرژی و یا اختلال در خواب باشد و یا مدام فکرهای ناراحت کننده به سراغش بیاید، باید هر چه سریعتر به پرشک مراجعه کند، این موارد علائمی هستند که مربوط به استرس و فشار روانی می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: ورزش های مناسب، تغذیه کافی، ارتباط و تعامل با سایرین نیز می تواند به میزان قابل توجهی اثرگذار باشد./  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

 
 
 
 
کپی