اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

همه چیز درباره عوارض واکسن کرونا

همه چیز درباره عوارض واکسن کرونا

واکسیناسیون مانند هر تدبیر پزشکی دیگر همواره با عوارض جانبی همراه است؛ بر همین اساس باید سودمندی و عوارض جانبی به طور متناسب ارزیابی شود.

 زمان زیادی از واکسن‌هایی که در دنیا برای ایمنی زایی در برابر کرونا استفاده می‌شودنگذشته وهنوز تمام عوارض آنها به صورت کامل شناخته شده نیست ولی در عین حال فعالیت های تحقیقاتی و بالینی در این زمینه در حال بررسی است.

عوارض احتمالی واکسن کووید ۱۹

گاهی ممکن است کسانی که واکسن را تزریق می‌کنند دچار عوارض خفیفی مثل تب، سردرد، خستگی، درد عضلانی، مفاصل و یا التهاب و قرمزی یا درد در محل تزریق شوند، اکثر این علایم خفیف و گذرا هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

عوارضی مانند درد در محل تزریق، سردرد یا گیجی عوارض جدی محسوب نمی‌شوند،این علائم به معنای این است که سیستم ایمنی بدن شما در حال قدرت گرفتن بوده و واکسن به خوبی عمل کرده است و در عین حال اگر چنانچه هیچ عوارضی هم نداشتید نگران نباشید چرا که این مهم به سیستم ایمنی و واکنش بدن برمی گردد و به هیچ عنوان اثرگذاری واکسن را زیر سوال نخواهد برد.

متداول‌ترین عارضه جانبی واکسن های کرونا علایمی شبیه به سرماخوردگی است.

از عوارض شدید برخی واکسن ها می توان به موارد نادر لخته شدن خون اشاره کرد.

در مواردی نیز ممکن است  واکسن در افراد یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند که به آن "شوک آنافیلاکتیک" هم گفته می‌شود.

افراد با سابقه آلرژی جدی پس از تزریق واکسن ۱۵ دقیقه و در مواردی تا نیم ساعت تحت نظر قرار گیرند، "شوک آنافیلاکتیک"، در صورت بروز با دارو قابلدرمان است و لطمه ای به جسم فرد وارد نمی کند.

واکنش‌های شدید آنافیلاکسی پس از تزریق واکسن کرونا گزارش شده است که در چنین مواردی از تزریق دوز دوم واکسن باید پرهیز شود.

شماره تماس محل واکسیناسیون  را داشته باشید تا اگر سوالی برایتان به وجود آمد بپرسید./  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی 

 
 

 

 
 
کپی