اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

کشف سویه جدید ویروس کرونا در انگلیس

کشف سویه جدید ویروس کرونا در انگلیس

در یورکشایر انگلیس یک سویه جدید از ویروس کرونا دیده شده است.

گرگ فل، رئیس بخش بهداشت شفیلد گفت، گونه جدیدی از ویروس کرونا در یورکشایر انگلیس پیدا شده و هیچ دلیلی بر سرایت بیشتر آن نسبت به انواع شناخته شده وجود ندارد.

وی به خبرنگاران گفت: " "ما در حال کنترل شیوع گونه VUI-21MAY-01 هستیم و شیوع آن را با احتیاط و تحت کنترل انجام می دهیم، همانطور که در موارد دیگر نیز این کار را کرده ایم. هیچ شواهدی مبنی بر انتقال سریعتر این سویه نسبت به سویه های پیش از این در انگلیس و سایر کشورها وجود ندارد و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن های استفاده شده ممکن است در برابر آن کمتر موثر باشند نیز دیده نشده است. "

وی از مردم خواست که وحشت نکنند و اطمینان داد که اقدامات بهداشتی توصیه شده برای کاهش احتمال عفونت کافی است.

وی گفت: " لطفاً نگران نباشید. ما می خواهیم شما به آنچه در طول سال گذشته انجام داده اید ادامه دهید. توصیه ها را دنبال کنید، به طور مرتب دست های خود را بشویید و در داخل فضای بسته مسک بزنید."
 

شناسایی گونه جدید کرونا در انگلیس؛ ویروسی که سه بار جهش یافته است

منابع خبری انگلیس از شناسایی گونه جدید کرونا در این کشور خبر می‌دهند که تاکنون سه بار جهش یافته و ۴۹ نفر را مبتلا و مردم را به شدت نگران کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از نشریه دیلی میل، این گونه که برخی به آن کرونای «سه سر» لقب داده‌اند اولین بار در یورکشایر و هامبر انگلیس با ترکیب عجیبی از ژن‌ها شناسایی و موجب نگرانی مقام‌های این کشور شده است.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره قدرت انتقال‌پذیری و مقاومت آن دربرابر واکسن‌های موجود در اختیار نیست. با این حال مقام‌های انگلیس نگرانند که این مساله در کنار گسترش افسارگسیخته گونه هندی کرونا و افزایش شاخص شیوع این ویروس در کشور، مشکلات بهداشتی را بیشتر کند.

گروه مشاوران علمی برای شرایط اضطراری انگلیس موسوم به «سیج» دیروز (جمعه) اعلام کرد که شاخص شیوع کرونا (نرخ شیوع یا بازتولید/ R) بین ۰.۹ تا ۱.۱ نوسان بوده است. این در حالی‌است که هفته گذشته شاخص شیوع به پایین‌ترین حد یعنی ۰.۸ رسیده بود. این شاخص بیانگر آن است که یک فرد مبتلا به کرونا، این بیماری را به چه تعداد فرد دیگر منتقل می‌کند.

بر اساس این گزارش، سازمان بهداشت عمومی انگلیس سرگرم تحقیق درباره ابعاد گونه جدید است که VUI-21MAY-01  یا  AV.1نام‌گذاری شده است. دکتر «کوین اسمیت» از این نهاد علمی انگلیس ادعا کرده که نیازی به نگرانی مردم نیست. همچنین «گرگ فل» مدیر دفتر بهداشت عمومی انگلیس در منطقه «شفیلد» گفته که هنوز مدارکی وجود ندارد که گونه جدید نسبت به سایر انوع این ویروس عفونی تر یا دربرابر واکسن‌های موجود مقاوم است.

با این حال این گونه جدید از دیروز به فهرست بیماری‌های نگران کننده دولت انگلیس اضافه شده و دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرده که تحقیقات درباره آن از سوی کارشناسان جریان دارد. یک سخنگوی بوریس جانسون درباره تاثیر این تحول بر گام آخر دولت انگلیس و پایان محدودیت‌های کرونایی که موعد آن برای ۲۱ ژوئن تعیین شده اظهار نظری نکرد و گفت که این یک ماه به دولت فرصت می‌دهد تا اوضاع را به دقت زیر نظر داشته و بر اساس شواهد تصمیم‌گیری کند.

بیشتر محدودیت‌های کرونایی که از ۱۶ دی ماه سال گذشته در پی شیوع افسارگسیخته کرونا اعمال شد، تاکنون رفع شده و تنها یک گام تا بازگشت اوضاع به شرایط عادی باقی‌مانده است. طبق نقشه راه دولت انگلیس، عمده محدودیت‌های کرونایی از ۲۱ ژوئن رفع خواهد شد. این درحالیست که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس جمعه گذشته در نشست خبری دولت درباره احتمال تعویق آخرین گام محدودیت‌های کرونا هشدار داد و گفت که شاید دولت مجبور شود تصمیم‌های سختی را در این زمینه اتخاذ کند. او بر همین اساس اصرار دارد که مردم با دریافت واکسن کرونا، سهم خود را در مهار این ویروس ایفا کنند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت انگلیس تاکنون ۳۷ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۶۱۴ نفر در این کشور واکسینه شده‌اند که از این تعداد ۲۱ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر هر دو دوز را دریافت کرده اند. بر اساس فراخوان دولت انگلیس اکنون افراد بالای سن ۳۳ سال می‌توانند برای دریافت واکسن به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

این درحالیست که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۴ میلیون و ۴۵۷ هزار و ۹۲۳ نفر در انگلیس به این ویروس مبتلا و ۱۲۷ هزار و ۷۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. / اسپوتنیک و ایرنا 

گونه‌های جدید کرونا تا چه اندازه خطرناکند؟

چالش جهش‌های کرونایی پیش روی واکسن‌ها

شیوع ۷۵ درصدی کرونای هندی در انگلیس ظرف یک هفته

رد پای ویروس برزیلی کرونا در انگلیس/ گسترش سریع‌تر نسبت به گونه اصلی

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 

 

کپی