اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

در شرایط کرونا آثار بیشتری خلق کردم

در شرایط کرونا آثار بیشتری خلق کردم
هادی ضیاءالدینی نقاش و مجسمه‌ساز

طبیعتاً کرونا در حیات آدمی تأثیرگذار است و برنامه‌ریزی‌ها و زندگی افراد را مخدوش کرده است، اما به اساس حیطه کاری من هیچ لطمه‌ای نخورده است؛ کار جزو وجودم شده است و نمی‌توانم کار نکنم. من منتظر سفارش کار نمی‌مانم، اگر سفارش بدهند کارم را انجام می‌دهم و اگر هم سفارشی نباشد باز هم آثارم را خلق می‌کنم.

 بنیاد و اساس کارهایم مربوط به مشغله ذهنی من است؛ برای همین کرونا به کار من نتوانست لطمه‌ای بزند، گرچه برگزاری نمایشگاه به دلیل ازدحام مردم در شرایط کرونا امکان‌پذیر نبود. با این حال من آثارم را تک‌تک به صورت مجازی در صفحات اینستاگرام و واتساپ به نمایش گذاشتم، البته نه به صورت نمایشگاه مجازی بلکه هر بار یک اثر را در فضای مجازی منتشر کردم؛ آن اثر را در صفحه شخصی‌ام منتشر کردم و گاهی هم برای دوستان و آشنایانم  می فرستادم؛ باید بگویم با اینکه نمایشگاه نداشتم اما سرعت انتشار همین آثار آنقدر زیاد است که انسان احساس نمی‌کند که مهجور افتاده و کارهایش دیده نمی‌شود. می‌خواهم بگویم در این شرایط هم کارها به خوبی پیش می‌رود و این خصوصیت و خصیصه انسان است که با هر شرایطی خود را تطبیق می‌دهد.
هیچ‌گاه دوست ندارم که در فضای مجازی نمایشگاه داشته باشم، اما با انتشار آثارم به صورت تک تک مشکلی ندارم؛ برای همین آثارم را تک تک منتشر می‌کنم. همچنین رغبتی به شرکت در حراجی‌ها ندارم و به فروش و کلمه حراج حساسیت دارم و احساس بدی در مورد آن دارم. برای همین در هیچ نمایشگاه مجازی در دوران کرونا شرکت نکردم. و تنها در یکی یا دو نمایشگاه که فروش آثار آن هم به نفع نیازمندان بود به دلیل میل قلبی شرکت کردم. این وظیفه انسانی من است که آثارم را در این راه بفروشم.
بی‌شک در دوران کرونا بیش از گذشته فعالیت کردم، گرچه این شرایط برای بعضی‌ها حزن‌آور و ناامیدانه است و تأثیر بدی بر روحیه آنها گذاشته است ،اما برای من این‌گونه نبوده است. کارگاه من در مکان و محلی است که وابسته به میراث فرهنگی است و به این دلیل همیشه گردشگران و بازدید‌کننده بسیاری به این مکان می‌آمدند. اکنون به خاطر کرونا تمام این بازدیدها کنسل شده است؛ از یک جهت ارتباط با آدم‌ها خوب است و از جهتی هم قطع شدن این ارتباط باعث شده بازدهی کارم بیشتر شود  و با فراغ بال، بیشتر کار کنم.

کپی