اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
«ایران» از آمار مجوزهای فروردین تا اردیبهشت ماه آلبوم‌های موسیقی و تک آهنگ‌ها می‌گوید

لوح‌های فشرده و فشار بازار موسیقی

لوح‌های فشرده و فشار بازار موسیقی

گروه فرهنگی: بنا بر اعلام دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از هفته نخست فروردین ماه 1400 تا هفته پایانی اردیبهشت ماه مجوز حدود 500 تک آهنگ و آلبوم موسیقی از سوی این نهاد صادر شده که جالب است بدانید در این بین، ژانر موسیقی نواحی حضور چشمگیر و پررنگی داشته است؛ دو آلبوم «سبا» و هفت آلبوم «درنا»، «تجنیس»، «لو»، «گرا یلی»، « نوایی»، «سردار عیوض خان» و«اینجتمه» که از مقام‌های موسیقی شمال خراسان است و توسط رحیم رضایی یکی از نوازندگان این خطه روایت شده است.

آلبوم «شلاله» از قطعات فولکلور اصیل آذربایجانی که توسط سیاوش حیدری تنظیم و توسط جواد علوی نصب اردبیلی بازخوانی شده و دیگر آلبوم «دیاری» از آثار موسیقی مازندرانی از جمله آثاری هستند که در سبک موسیقی نواحی مجوز انتشار دریافت کرده‌اند.
بر این اساس درهفته چهارم اسفند سال گذشته و هفته نخست فروردین ۱۴۰۰ مجوز ۱۶۶ تک آهنگ و ۱۱ آلبوم صادر شده که آلبوم «حصار شب» به آهنگسازی حسین پرنیا و خوانندگی سعید پورتیمور از جمله این آلبوم‌ها است و در هفته سوم فروردین ماه نیز مجوز ۱۹۵ تک آهنگ و ۱۶ آلبوم صادر شده که بیشتر در بخش موسیقی نواحی بوده است. اما در هفته پایانی فروردین و هفته اول اردیبهشت، مجوز ۱۳۱ تک آهنگ و هشت آلبوم از سوی دفتر موسیقی صادر شد که در این بین نام آلبوم‌های «تا قله» و «در غم» که در ژانر موسیقی کلاسیک قرار دارند به چشم می‌خورد. آلبوم «تا قله» از تولیدات سازمان صدا و سیما شامل سرودهایی است که گروه‌های سرود در تلویزیون اجرا کرده‌اند و در شبکه‌های امید و نهال پخش شده و در یک مجموعه گردآوری شده است.
در هفته دوم اردیبهشت ماه نیز مجوز ۷۸ تک آهنگ و ۱۲ آلبوم صادر گردید، مانند آلبوم «ای عشق» به آهنگسازی پیمان خازنی و خوانندگی حسام‌الدین احدی، «دلستان» به آهنگسازی و خوانندگی فرهاد خالصی و «آوای کهن کاسیت» به آهنگسازی همایون پشتدار و خوانندگی نصرالله جمشیدی‌پور و همچنین آلبوم‌های «شلاله» و «دیاری» در بخش موسیقی نواحی که ازآثار موسیقی آذربایجانی و مازندرانی هستند که پیش‌تر به آن اشاره شد. نکته جالب این است که سال گذشته 4 هزار و ۵۱۴ تک آهنگ، ۳۷۷ آلبوم موسیقی، ۳۵۷ اثر تصویری موسیقی (۳۵۰ نماهنگ و ۷ آلبوم تصویری) و ۸۳ کتاب گویا مجوز انتشار گرفتند که به‌طور میانگین، در هر روز، ۱۲ تک آهنگ از دفتر موسیقی مجوز انتشار گرفته و این آمار نشان‌دهنده آن بوده که مجوزهای تک آهنگ، آلبوم و اثر تصویری در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال پیش، افزایش داشته است چرا که در سال ۱۳۹۸، 3 هزار و ۷۱ تک آهنگ، ۳۵۷ آلبوم، ۲۶۵ اثر تصویری موسیقی(۲۵۹ نماهنگ و ۶ آلبوم تصویری) و ۷۰ کتاب گویا از دفتر موسیقی مجوز انتشار گرفتند.
 اما نکته مهم این است ازبین این تعداد آثار بخصوص مجوزهایی که در بخش آلبوم دریافت شده، بازار موسیقی همچنان راکد است، گویا تهیه‌کنندگان و خوانندگان و آهنگسازان شرایط اکنون و تعطیلی‌های مکرر بازار اقتصادی را فضای مناسبی برای انتشار اثر خود نمی‌بینند و همچنان باید منتظر ماند و دید این تعداد آلبوم چه زمان به دست مخاطبانش خواهد رسید.


 

کپی