اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
محمد فنایی، کمک داور فینال جام جهانی 1994 در گفت‌وگو با «ایران»:

عکس من روی دیوار فروشگاه «ساندرو پل» بود

عکس من روی دیوار فروشگاه «ساندرو پل» بود
محمد محمدی سدهی

ساندرو پل، داور مجارستانی که دیدار به یاد ماندنی ایران- استرالیا را در مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه قضاوت کرد، چشم از جهان فروبست. محمد فنایی یکی از داورانی است که از او شناخت زیادی دارد. این داور بازنشسته درخصوص ساندرو پل به «ایران» گفت: «من از او شناخت زیادی داشتم و بارها به عنوان کمک داور همراه او بودم.

 ساندرو پل انسان شریف و مهربانی بود. او بعد از مسابقه فینال جام جهانی 1994 بین ایتالیا و برزیل سرش را روی شانه من گذاشت و گریه کرد. او به من گفت من یک روستایی بودم که توانستم به اینجا برسم و حالا در کشورم همه خوشحال هستند و این برای من بسیار لذتبخش است.» او صحبت‌های خود را این گونه ادامه داد: «پس از درخشش ساندرو پل در جام جهانی 1994، به درخواست داریوش مصطفوی رئیس وقت فدراسیون فوتبال، ساندرو پل را برای قضاوت دربی به ایران آوردم. زمانی که او را دعوت کردم، بدون درنگ پاسخ مثبت داد و به ایران آمد. او با دیدن 100 هزار هوادار تعجب کرده بود و می‌گفت که تاکنون چنین جمعیتی ندیده بودم. ساندرو پل به من گفت که مردم ایران بسیار باصفا و با محبت هستند.»
این داور بازنشسته فوتبال به قضاوت ساندرو پل در بازی ایران و استرالیا اشاره کرد و افزود: «بعد از بازی من با او صحبت کردم. او تصور نمی‌کرد که ایران بتواند آن بازی را مساوی کند و به جام جهانی برود. ساندرو پل گفت که تاکنون چنین بازی‌ای را نه قضاوت کرده و نه دیده است. او معتقد بود که ایران باید در آن بازی 7 گل می‌خورد. او گفت که پس از ورود هوادار استرالیا به داخل زمین و پاره کردن تور دروازه، ورق برگشت و استرالیایی که به خودش خیلی اطمینان داشت، به جام جهانی صعود نکرد.» فنایی گفت: «او در مجارستان یک فروشگاه بزرگ لوازم صوتی و تصویری داشت و در آنجا عکس بزرگی از قضاوت در فینال جام جهانی به دیوار فروشگاه خود نصب کرده بود که من هم در این عکس حضور داشتم. او می‌گفت زمانی که مشتریان از من سؤال می‌کنند که آن کمک داور کیست؟ من با شوق فراوان تو را معرفی می‌کنم و می‌گویم یک ایرانی خوشرو است.»

کپی