اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

نخلداران خوزستانی چشم انتظار کاهش آب بهای نخلستان‌ها

نخلداران خوزستانی چشم انتظار کاهش آب بهای نخلستان‌ها

گروه ایران زمین - نخلداران خوزستانی که چندسالی است با مشکلاتی نظیر آفات چوبخوار، خشکسالی و گرد و غبار مواجه هستند از سال گذشته با مشکل بزرگ‌تر افزایش آب بهای نخیلات مواجه شده‌اند و این مسأله نگرانی‌هایی را برای کاهش تولید در 40 هزار هکتار نخیلات خوزستان به‌وجود آورده است.

 «جاسم حزوابی» معاون سازمان نظام کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه افزایش تعرفه آب بهای نخیلات انگیزه نخلداران  را برای افزایش تولید  از بین برده است به ایرنا گفت: هزینه آب بهای نخیلات در سال 89 از هر هکتار 53 هزار تومان به یکباره بیش از 10 برابر افزایش یافته و به هکتاری 600 هزارتومان رسیده  و این نرخ تاکنون تعدیل نشده است. این قیمت با توجه به میانگین فروش 12هزار تومانی هر کیلو خرما جوابگوی هزینه تولید نیست.این در حالی است که «کامبیز حیدری» مدیر خدمات مشترکین و تعرفه سازمان آب و برق خوزستان گفته ،این سازمان تعرفه آب بها را اصلاح می‌کند.
وی افزود: اگر نخلستان‌های استان دچار کم‌آبی هستند، دلایل متعددی دارد که برخی  از آنها ناشی از تصمیمات مدیریتی کلان است.وی با بیان اینکه کاهش تولید خرما در استان به‌دلیل کاهش کمی و کیفی حقابه کشاورزی را نه می‌توان رد و نه تأیید کرد، گفت: برابر بررسی‌های صورت گرفته، کاهش تولید این محصول عوامل متعددی دیگری  دارد که بخشی از آن به‌خاطر افزایش هزینه دستمزد نیروی انسانی، کود شیمیایی و... است.
حیدری تصریح‌کرد: تعرفه آب‌بهای کشاورزی دارای فرمولی است که قانون آن را تعیین کرده و سازمان آب و برق خوزستان بواسطه قوانین و مقررات، نسبت به اعمال و به روز‌رسانی تعرفه‌های تازه اقدام کرده است. وی یادآورشد: در این رابطه سازمان آب و برق آمادگی دارد تا در صورت اصلاح آمار میانگین برداشت خرما از سوی سازمان جهادکشاورزی، نسبت به تعدیل تعرفه آب‌بها در بخش نخیلات اقدام کند.
وی با بیان اینکه برابر قانون درصدی از تولید محصول کشاورزی به‌عنوان آب بها تعیین می‌شود گفت: مبنای محاسبه تعرفه آب بهای ویژه نخلستان‌های استان در سال گذشته، قیمت فروش ۷۳۰ هزار ریالی هر کیلو محصول خرما بود که با ۱۵ درصد کاهش قیمت (تخفیف سازمان به کشاورزان)، هر کیلو خرمای درجه ۲ استان معادل ۶۲۰ هزار ریال ملاک محاسبه تعرفه آب بهای ویژه نخیلات استان قرار گرفت.

کپی