اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

انحلال حزب سوچی در میانمار

انحلال حزب سوچی در میانمار

یک رسانه میانماری به نقل از مقام ارشد کمیسیون انتخاباتی این کشور که از نهادهای منصوب شده توسط خونتای نظامی حاکم است اعلام داشت، این کمیسیون اقدام به منحل ساختن حزب آنگ سان سوچی موسوم به حزب "لیگ ملی برای دموکراسی" به دلیل آنچه این کمیسیون تقلب در انتخابات ماه نوامبر خواند کرده است.

 رسانه Myanmar Now اعلام کرد، این تصمیم در جریان یک نشست با احزاب سیاسی که از سوی بسیاری از احزاب دیگر از جمله حزب لیگ ملی برای دموکراسی تحریم شده بود، اتخاذ شده است.

ارتش میانمار در تاریخ اول فوریه با تصاحب قدرت اقدام به سرنگون کردن و بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی دوفاکتوی این کشور که چند دهه برای دموکراسی در کشورش جنگید، کرد.

ارتش میانمار در توجیه این کودتا حزب لیگ ملی برای دموکراسی متعلق به سوچی را متهم به کسب پیروزی قاطع در انتخابات ریاست جمهوری با دست بردن در آرا کرد، هر چند که کمیسیون وقت انتخابات میانمار در آن زمان شکایت‌های آن را رد کرد.

تین سوئه، رئیس کمیسیون انتخاباتی وحدت بر اساس این گزارش اظهار کرد، تقلب انتخاباتی اجرا شده از سوی حزب لیگ ملی برای دموکراسی در ماه نوامبر غیرقانونی بود "بنابراین ما مجبور به منحل کردن ثبت نام این حزب هستیم."

تین سوئه اظهار کرد، کسانی که مرتکب تقلب انتخاباتی شدند، "به عنوان خائن در نظر گرفته می‌شوند" و علیه آنها برخورد خواهد شد.ایسنا

 

کپی