اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

نمایشگاه خط کوفی در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه خط کوفی در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه انفرادی آثار خوشنویسی کوفی شهاب الدین ارفعی 31 اردیبهشت ماه در گالری شماره 2 فرهنگسرای نیاوران برپا می شود.

در این نمایشگاه 20 اثر خوشنویسی کوفی از شهاب الدین ارفعی با تذهیب در اندازه های مختلف در معرض دید عموم قرار می گیرد.

آثار ارائه شده در این نمایشگاه و به روایت پدید آورنده، تاکید به موضوعات زیر دارد:

بهره گیری از خوشنویسی کوفی به عنوان محمل پدیدآوردن آثاری در حوزه هنرهای تجسمی علی رغم الگوی اولیه کاربردی و مستند نگاری آن

بهره گیری از ادبیات فارسی در متون و نوشته ها با یادآوری اینکه، نسخ اولیه کوفی، با مضامین دینی و عمدتاً به عربی بوده است.

بهره گیری الگوهای خوشنویسی ایرانی، در پدید آوردن ترکیب بندی آثار از جمله سیاه مشق

آیین گشایش نمایشگاه "خوشنویسی کوفی اولیه"  31 اردیبهشت ماه ساعت 16 با رعایت پروتکل های بهداشتی در گالری شماره 2 فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

علاقه مندان برای بازدید این نمایشگاه تا هفتم خرداد ماه می توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در روزهای عادی از ساعت 10 الی 18 و در روزهای تعطیل از ساعت 14 تا 18 به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

شهاب الدین ارفعی متولد 1336 دانش آموخته معماری، دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران است و از سال 1358 خوشنویسی را آغاز کرد. ارفعی نستعلیق را  نزد شادروان استاد عبدالله فرادی، شکسته نستعلیق را نزد استاد یدالله کابلی و خط کوفی را نزد استاد سیدوحید موسوی جزایری فراگرفت.

دست نوشته های کوفی، گسترده ترین حوزه هنری و فرهنگی مشترک در جهان اسلام است که با تغییرات جزئی از شرق تا غرب، گسترش داشته و تا به امروز، به یادگار مانده است./ روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران

---
کپی