اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

عوامل و علل آتش سوزی در اراضی و مزارع قزوین شناسایی شده است

عوامل و علل آتش سوزی در اراضی و مزارع قزوین شناسایی شده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: آتش سوزی در اراضی و مزارع قزوین آسیب شناسی و عوامل و علل موثر در وقوع آنها مشخص شده است.

محسن قاسم زاده افزود: آتش سوزی در منطقه بویین زهرا و آبیک ناشی از آتش زدن مزارع مجاور اراضی ملی و آتش سوزی در بخش مرکزی و قاقازان مربوط به عامل انسانی به ویژه حضور گردشگران بوده است.

وی اضافه کرد: دلیل وقوع آتش سوزی در منطقه الموت، اختلافات محلی و حضور چوپانان و در طارم سفلی نیز عمدتا آتش افروزی چوپانان برای تهیه خوراک و غذا بوده است.

این مسوول با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در این زمینه، گفت: بازدید، تعمیر و تجهیز امکانات و دستگاه‌های دمنده، انعقاد قرارداد اطفای حریق از محل اعتبارات ملی منابع طبیعی، تشکیل جلسه مدیریتی اطفای حریق و تیم بندی نیروها از جمله این اقدامات بوده است.

وی گفت: مکاتبات لازم با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای خرید موتورسیکلت جهت اعزام نیروها به مناطق سخت گذر هنگام وقوع آتش سوزی انجام شده است و امیدواریم هرچه سریعتر اعتبارات لازم در این زمینه اختصاص یابد.

قاسم زاده ادامه داد: رزمایش آتشنشانی منابع طبیعی استان قبل از دهم خردادماه برگزار می شود و تمامی نیروهای منابع طبیعی استان در این مانور حضور خواهند یافت.

مدیر کل منابع طبیعی استان قزوین افزود: بی سیم سراسری منابع طبیعی استان را هم راه اندازی کرده ایم که در این زمینه بسیار موثر است و بیش از ۸۰ درصد اراضی استان را پوشش می دهد.

وی با اشاره به آموزش جوامع محلی، گفت: با تمامی چوپانانی که در منطقه حضور دارند شناسایی و ارتباط برقرار کرده و به آنها بروشورهای آموزشی و نکات لازم تذکر داده شده است.

سال گذشته ۲ هزار و ۳۰۰ مترمربع از اراضی و مزارع استان در آتش سوخت./ ایرنا

کپی