اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سخنگوی هیات رییسه مجلس:

نماینده‌ای بخواهد وزیر شود رای اعتماد مجلس به معنای پذیرش استعفای اوست

نماینده‌ای بخواهد وزیر شود رای اعتماد مجلس به معنای پذیرش استعفای اوست

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: اگر نماینده‌ای بخواهد در دولت بعد به عنوان وزیر فعالیت کند رای اعتماد مجلس به این فرد به منزله پذیرش استعفا است.

«محمد حسین فرهنگی»  پنجم خرداد را زمان انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد و گفت: در جلسه هیات رییسه مجلس، مقرر شد انتخابات هیات رییسه مطابق آیین نامه داخلی ابتدا رییس، دو نایب رییس، ۶ دبیر و سه ناظر را مشخص کند و  افرادی که می‌خواهند عضو هیات رییسه مجلس شوند با اعلام داوطلبی خود، در صحن علنی به‌شکل الکترونیکی به رای گذاشته می‌شود.

عضو هیات رییسه مجلس در مورد تغییر احتمالی اعضای کمیسیون‌ها، گفت: طبق آیین نامه داخلی مجلس، بعد از گذشت ۶ ماه از شروع عضویت نماینده در یک کمیسیون، برای جابجایی باید کمیسیون‌های مبدا و مقصد موافقت خود را اعلام کنند.

فرهنگی  در پاسخ به سوالی درباره حضور نمایندگان در دولت بعدی، یادآور شد: اگر در حد وزیر باشد، گرفتن رای اعتماد از مجلس به منزله پذیرش استعفا است، اما در بقیه سمت‌ها استعفاء نماینده با ساز و کاری مشخص می‌شود که در آیین نامه آمده است.

وی افزود: بعد از انتخابات هیات رییسه، جلسات علنی مجلس ۲ روز در هفته برگزار می شود تا نمایندگان ناظر بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سطح کشور، فرصت بیشتری برای انجام وظایف قانونی خود داشته باشند و هفته آخر منتهی به انتخابات هم نمایندگان در حضور انتخابیه خود حضور خواهند داشت.

/ایرنا 

کپی