اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

لزوم پیوند کسب و کارهای استارت آپی با سرمایه بخش خصوصی

لزوم پیوند کسب و کارهای استارت آپی با سرمایه بخش خصوصی

یک کارشناس اقتصادی در خصوص رفع موانع استارت اپها به لزوم پیوند کسب و کارهای استارت آپی با سرمایه بخش خصوصی تاکید کرد.

در بخش استیج دهمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۲۱ کارشناسان اقتصادی نظرات خود را راجع به موانع کسب و کار نو و استارت آپی ایرانی مطرح کردند.

پدرام سلطانی، نائب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران امروز در استیج اینوتکس ۲۰۲۱ با اشاره به تصرف بخش بزرگی از بنگاه های اقتصادی در سال های ۸۵ تا ۹۵، توسط نهادهای عمومی و افزایش اقتدار اقتصادی این بخش ها در کنار اقتصاد سیاسی گفت: از سال ۹۵، حساسیت نهادهای عمومی بر استارت آپ های بزرگ بیشتر شده است و تلاش می کنند این حوزه را هم به انحصار خود درآورند.

وی ادامه داد: استارت آپ های بزرگ ایرانی به عنوان منبع تولید و ذخیره بیگ دیتا مورد توجه این نهادها قرار گرفته اند؛ با توجه به این مسئله مداخله این نهادها در اکوسیستم استارت آپی از چالش های جدی در آینده کسب وکارهای نوپا در کشور است.

سلطانی با توصیه ای از فعالان اکوسیستم استارت آپی خواست برای جذب سرمایه، کسب و کار خود را با بخش خصوصی واقعی پیوند بزنند.

به گفته این فعال اقتصادی، جذب سرمایه از نهادهای حاکمیتی و عمومی، چالش های بسیاری را برای فعالان استارت آپی ایجاد می کند و با روح فعالیت استارت آپی منافات دارد.

حسین محمودی اصل، تحلیل گر اقتصادی نیز در استیج اینوتکس ۲۰۲۱، با اشاره به لزوم تعیین استراتژی در کسب وکارهای نوپا گفت: در کشور ما خلاء وجود احزاب به فقدان استراتژی و برنامه منجر شده است. درحالیکه کشور باید سناریو محور عمل کند. متاسفانه دولت در ایران فاقد برنامه است.

محمودی اصل گفت: جوانان استارت آپی به خوبی می دانند که استراتژی، در نظر گرفتن منابع و استفاده از الگوریتم ها تا چه اندازه در موفقیت کسب وکارها موثر است. اما این نکته در سطح دولت درک نشده است و هیچ سناریویی نمی بینید.

این کارشناس اقتصادی در ادامه در توصیه به فعالان استارت آپی گفت: بیش از ۳ میلیون صنف در ایران فعالیت می کنند که این رقم، ۷ برابر استاندارد جهانی است. ۷۵ درصد از این صنوف در بخش فروش و ۲۵ درصد در بخش تولید فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: فعالیت این تعداد از صنوف، به ویژه عوامل فروش باعث تورم است. استارت آپ ها می توانند با حضور در این بخش مانع تورم شوند./مهر

کپی