اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

آتش سوزی در ارتفاعات گچساران مهار شد

آتش سوزی در ارتفاعات گچساران مهار شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: آتش سوزی در ارتفاعات مشرف به کوه های نارک تا انبارشاهی در شهرستان گچساران پس از ۴۰ ساعت تلاش امدادگران مهار شد .

محمد محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:این آتش سوزی که عصر روز سه شنبه آغاز شده بود ساعتی پیش با تلاش امدادگران دستگاه های اجرایی، نیروهای محلی و طبیعت دوستان مهار شد و هم اکنون کار پایش منطقه برای پیشگیری از فوران دوباره آتش در حال انجام است.

وی تصریح کرد: علت و وسعت آتش سوزی ارتفاعات گچساران پس از بررسی های کارشناسی اعلام می شود.

۶۰۶ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف گچساران در آتش سوزی های پارسال دچار آسیب جدی شده است.

این میزان جنگل و  مراتع در۲۹ فقره آتش سوزی طعمه حریق شد.

آتش سوزی های سال گذشته در مناطق پلاک انبار شاهی، پشه کان اولیا، نارک، خنگ بنار و کوه گهر، ماهور باشت، آبریگون و کوه پهن رخ داد.

بیش از ۴۳۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان ۳۲۰ هزار هکتار مرتع و بیش از ۱۱۵ هزار هکتار جنگل است.

درختان بلوط، بادام، بنه و کیکم مهم‌ترین پوشش گیاهی جنگل‌های این شهرستان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تاکید  کرد: ۱۷ فقره آتش سوزی از ابتدای سال جاری تاکنون در استان مهار شده که بیشتر این آتش سوزی ها در  شهرستان های گچساران و باشت بوده است.

وی بی احتیاطی گردشگران در خاموشی کامل آتش های روشن شده برای پخت و پز، انداختن سیگار از سوی چوپانان در طبیعت، آتش زدن پسماند مزارع و اختلاف های محلی را از دلایل آتش سوزی های امسال در جنگل ها و مراتع استان ذکر کرد.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد./ایرنا

کپی