اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کمبود داروی"قارچ سیاه" در هند

کمبود داروی"قارچ سیاه" در هند

با تشدید موارد ابتلا به نوعی عفونت نادر موسوم به "قارچ سیاه" در هند نگرانیها در مورد کمبود داروی این بیماری افزایش یافته است.

داروی ضد قارچ که در درمان این عفونت نادر استفاده می شود، در بیشتر ایالات هند با کمبود مواجه است. آمفوتریسین بی که در بسیاری از شرکت های هندی تولید می شود در بازار سیاه به فروش می رسد.

با افزایش موارد ابتلا به عفونت نادر "قارچ سیاه" درخواستهای اضطراری زیادی برای تهیه این دارو در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

به گفته پزشکان، این عفونت می تواند ناشی از مصرف داروهای استروئید در بیماران مبتلا به کووید-19 باشد که به نوع شدید بیماری دچار هستند.

موکورمایکوزیس یک عفونت بسیار نادر است که از قرار گرفتن در معرض کپک موکور ایجاد می شود و معمولا در خاک، گیاهان، کود دامی و میوه ها و سبزیجات خراب وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، این عفونت روی سینوسها، مغز و ریه ها تاثیر می گذارد و می تواند در افراد دیابتی یا دارای نقص شدید ایمنی مانند بیماران سرطانی یا مبتلایان به HIV/ AIDS خطرناک باشد. بسیاری از بیماران برای طی کردن روند درمان به موقع مراجعه نمی‌کنند و حضور آنان در مراکز درمانی زمانی است که دیگر بینایی خود را از دست داده اند و پزشکان مجبورند چشم را تخلیه کرده تا از رسیدن عفونت به مغز جلوگیری کنند./ایسنا

کپی