اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

۴ نهاد و ۴ شناور روسی هدف تحریم‌های آمریکا به بهانه پروژه نورد استریم ۲

۴ نهاد و ۴ شناور روسی هدف تحریم‌های آمریکا به بهانه پروژه نورد استریم ۲

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی به کنگره اعلام کرد، ایالات متحده ۴ نهاد و ۴ شناور را که بابت مشارکت در ساخت خط لوله "نورد استریم ۲" هدف تحریم قرار می‌گیرند، شناسایی کرده است.

به نقل از اسپوتنیک، طبق این گزارش، شناورهای "یوری تپچف"، "ولادیسلاو استریژوف"، "بالتیسکی ایسلدوواتل" و "آکادمیک چرسکی" به دلیل قرار دادن خطوط ‌لوله برای ساخت نورد استریم ۲ یا پروژه‌های خط لوله "تورک‌استریم"، هدف تحریم قرار می‌گیرند.

این گزارش همچنین اعلام کرد نهادهای "ال‌ال‌سی کوکسوخیمترانس"، "ال‌ال‌سی مورترانس‌سرویس"، مؤسسه بودجه فدرال ایالتی خدمات نجات دریایی، "سامارا هیت" و "انرژی پراپرتی فاند" نیز به خاطر درگیری در ساخت خط لوله نورد استریم ۲، تحریم می‌شوند.

این گزارش تأیید کرد شرکت Nord Stream ۲ AG که رهبری ساخت خط لوله بین روسیه و آلمان را بر عهده داشته و مدیرعامل آن "ماتیاس وارنیگ" هم تحریم می‌شوند. این در حالی است که "باب منندز"، دموکرات ارشد در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پیش‌تر افشا کرده بود که دولت بایدن از تحریم این شرکت و وارنیگ، چشم‌پوشی می‌کند.

گزارش فوق یادآور شد دولت آلمان به تکمیل پروژه خط لوله کاملاً متعهد می‌ماند زیرا تأکید دارد این پروژه یک کار ضروری و تجاری است، ضمن آنکه تحریم‌های آمریکا را تحت عنوان مداخله در امور داخلی آلمان، رد می‌کند.

گزارش وزارت خارجه آمریکا علاوه بر این افزود اتحادیه اروپا و بسیاری کشورهای عضو آن، به مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه نورد استریم ۲ ادامه می‌دهند چرا که چنین اقداماتی نقض حق حاکمیت آلمان و اتحادیه اروپا تلقی می‌شود. با این وجود، اوکراین و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی همچنان از آمریکا می‌خواهند تا با پروژه خط لوله مخالفت کند، اما همه آن‌ها حامی استفاده از تحریم‌ها برای نهادها و افراد اروپایی نیستند.

خط لوله نورد استریم ۲ برای انتقال گاز طبیعی از روسیه به اروپا از طریق دریای بالتیک طراحی شده و تاکنون ۹۵ درصد این پروژه تکمیل شده است./ ایسنا

کپی