اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

واکنش چین به سخنان پلوسی درباره تحریم المپیک زمستانی پکن

واکنش چین به سخنان پلوسی درباره تحریم المپیک زمستانی پکن

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سخنان تعدادی از سیاستمداران آمریکایی از جمله «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان که خواستار تحریم بازی‌های «المپیک زمستانی پکن» به بهانه به اصطلاح «حقوق بشری» بودند، گفت: سخنان تعدادی از آمریکایی‌ها سرشار از دروغ و اطلاعات نادرست است.

به گزارش امروز (پنجشنبه) رادیو بین‌المللی چین، «جائو لی جیان» افزود: چنین ادعایی یک مضحکه نامحبوب است که موفق نخواهد بود.

وی اضافه کردکه چرا افراد در ایالات متحده نگران حضور مردم کشورهای مختلف در بازی‌های المپیک زمستانی پکن یا سفر به چین هستند؟. من فکر می‌کنم دلیل این است که آن‌ها می‌ترسند مردم کشورهای مختلف پس از ورود به چین، با مسایل درست و حقایق حقوق بشری در کشور ما آشنا شوند و به این ترتیب دروغ‌های گوناگون آن‌ها درباره چین افشا شود و سوء قصد آمریکا و برخی کشورهای غربی برای مهار توسعه چین با سوء استفاده از مساله حقوق بشر و ریاکاری به اصطلاح «دمکراسی و حقوق بشر» نیز آشکار شود. 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از رهبران جهان خواسته بود تا به دلیل شرایط حقوق بشر در چین، از شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن خودداری کنند.

پلوسی دیروز در سخنرانی خود در یک جلسه استماع کنگره، از کارنامه حقوق بشر چین در منطقه خود مختار «اویغور شین جیانگ» و جاهای دیگر انتقاد کرد. پلوسی گفت، «ما نمی‌توانیم به گونه‌ای پیش برویم که انگار برگزاری المپیک در چین مشکلی ندارد».

پلوسی که یک نماینده دمکرات از کالیفرنیا است، افزود که «به ورزشکاران خود احترام بگذارید و بیاید یک تحریم دیپلماتیک داشته باشیم».

در این جلسه یک نماینده دیگر پیشنهاد به تعویق انداختن بازی‌های پکن و تغییر مکان برگزاری این بازی‌ها را داد. بازی‌ها المپیک زمستانی قرار است ماه فوریه سال آینده در پکن برگزار شوند.

این نماینده با اشاره به تعویق بازی‌های المپیک توکیو گفت، «اگر ما می‌توانیم به دلیل یک همه‌گیری، المپیک را برای یک سال به تعویق بیندازیم، حتما می‌توانیم المپیک پکن را هم به دلیل نسل کشی برای یک سال به تاخیر بیندازیم».

دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا تا کنون موضع خود در مورد المپیک پکن را بدون تغییر حفظ کرده است، اما قانونگذارن آمریکا از هر دو حزب فشارهای خود بر دولت را بیشتر می‌کنند تا با توجه به شرایط حقوق بشر در چین، در موضع خود تجدید نظر کند./ ایرنا 

کپی