اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سه خانه هلال برای فعالیت های امدادی در بافق افتتاح شد

سه خانه هلال برای فعالیت های امدادی در بافق افتتاح شد

سه خانه هلال برای انجام فعالیت های داوطلبانه مردمی در حوادث طبیعی و بحران های اجتماعی امروز پنجشنبه در حوزه صنعت و معدن، طلاب و کارخانه لوکوموتیو راه آهن جمهوری اسلامی ایران با سرمایه گذاری و مشارکت واحدهای مربوطه در حوزه های یادشده در شهرستان بافق افتتاح شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد در حاشیه افتتاح این خانه ها بدون مبلغ هزینه راه اندازی این خانه ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ماهیت این نهاد و فضاهای یادشدهای گفت: هلال احمر یک نهاد عمومی غیردولتی است که بر هفت اصل قرار دارد.

محسن حرازی ‌زاده بی غرضی،بی طرفی، استقلال ،خدمت داوطلبانه،بشردوستی،یگانگی و  جهان شمولی را از اصول هفتگانه هلال احمر برشمرد.

وی افزود: خانه‌های هلال شهری و روستایی به عنوان چکیده هلال احمر و پل ارتباطی جمعیت در منطقه است و زمینه مشارکت فعال مردم  را در زمینه های امدادی و بشردوستانه فراهم می‌کند.

این مسوول هدف از راه اندازی خانه‌های هلال را ارایه خدمات بهتر در حوادث با زمان کمتر و کیفیت بهتر بیان کرد و افزود: باتوجه به ماهیت داوطلبانه اعضای این واحدها، این خانه‌ها در سایر فعالیت‌های اجتماعی به عنوان جمعیت‌های هلال احمر کوچک در مناطق دور دست فعالیت می‌کند.

وی جذب و سازماندهی اعضا و داوطلبان خانه های هلال، ارایه آموزش های همگانی کمک‌های اولیه و آمادگی در برابر مخاطره ، کارگروه توانمند سازی جوانان، دعوت و جذب خیران داوطلب در روستاها و محله ها را از اهم فعالیت‌های خانه هلال در روستاها و شهرهای کوچک برشمرد.

به گفته وی اولویت فعالیت‌های داوطلبان هلال احمر در سه محور شامل امدادرسانی در حوادث، آماده سازی نیروی انسانی و تکمیل و تجهیز است.

حرازی زاده با اشاره به اینکه در مجموع هشت خانه هلال احمر تاکنون با حضور افراد داوطلب در شهرستان بافق راه اندازی شد،  تصریح کرد: خانه‌های هلال ابتدا ۲ تیم ۱۰ نفری از داوطلبان هستند که به مرور این فضاهای امداد مردمی تجهیز می‌شود و اعضای آن تخصص‌های لازم را فرا می‌گیرند.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر یزد طرح خانه‌های هلال از مرداد ماه سال  99  در استان آغاز شد که تاکنون ۶۴ خانه هلال افتتاح شد و تا هفته آینده این تعداد به ۷۰ مورد افزایش می‌یابد.

فرماندار بافق هم در این آیین، جمعیت هلال احمر را تداعی کننده خدمات عام المنفعه و بشردوستانه خواند و گفت: مردم دارالشجاعه بافق همیشه در حوزه خدمت رسانی و وظایف انسانی و اسلامی پیشگام بودند.

سید مهدی طلائی مقدم با اشاره به تاریخ و تاثیر حضور حاکمان و افراد سرشناس بافق یادآور شد: پیشینه و فرهنگ مردم  این منطقه از اصالت خاصی برخوردار است که می بایستی به آن بالید و به آن توجه کرد.

سه خانه هلال برای فعالیت های امدادی در بافق افتتاح شد

در این مراسم فرماندار ، امام جمعه جدید و قدیم بافق ، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران - بافق و جمعی از مسوولان محلی شهرستان حضور داشتند.

پنجمین خانه هلال شهرستان بهمن ۹۹ در صحن امامزاده عبدالله (ع) بافق افتتاح شد که به راه اندازی این سه واحد تعداد خانه هلال  منطقه به هشت مورد  رسید.

یکهزار و ۴۰۰ نفر از جوانان و داوطلبان،  عضو جمعیت هلال احمر شهرستان بافق هستند.

مرکز شهرستان ۵۸ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد./ایرنا 

کپی