اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

آغاز ششمین سمپوزیوم ژنتیک کشوری در البرز

آغاز ششمین سمپوزیوم ژنتیک کشوری در البرز

مدیرکل آموزش و پرورش البرز از آغاز ششمین سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی کشوری با رویکرد ژن درمانی در بستر فضای مجازی این استان خبر داد.

سالار قاسمی  با اشاره به اینکه این سمپوزیوم به مدت ۲ روز در بستر شبکه آموزشی شاد درحال پخش است، خاطرنشان کرد:  این رویداد با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرایی شد.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز، محورهای این سمپوزیوم را در چهار بخش «چشم انداز، یافته ها و بازارها در حوزه ژن درمانی»، «سازه ها و حامل ها (ویروسی و غیر ویروسی)»، «مباحث نوین در ژن درمانی و ویرایش ژنوم» و « قوانین، ضوابط و اخلاق در ژن درمانی درژن درمانی» ذکر کرد.

وی با بیان اینکه این سمپوزیوم با حضور اساتید برجسته بین المللی از کشورهای مختلف نظیر آمریکا، انگلستان، هندوستان و همچنین اساتید صاحب نام داخلی که در حوزه سلول و ژن درمانی درحال برگزاری است، اضافه کرد: استان البرز دراین سمپوزیوم میزبان متخصصین ژنتیک، بیوتکنولوژی، علوم سلولی کاربردی پزشکان، دانشجویان و دانش پژوهان کشوراست.

قاسمی یادآورشد: به همت شاخه دانش آموزی ستاد سلول های بنیادی و  قطب کشوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی مستقر در پژوهش سرای دانش اموزی ملاصدرای ناحیه چهار کرج بخشی از برنامه های این سمپوزیوم به دانش آموزان اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: دراین رویداد مهم به برنامه ها و اهداف کلی آموزش و پرورش و ستاد سلول های بنیادی توجه شده است به گونه ای که گوشه ای از توانمندی دانش آموزان را به نمایش می گذارد.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز بیان داشت : در این سمپوزیوم معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به همراه ۳ نفر از دانش آموزان نخبه سخنرانی خواهند داشت.

وی در ادامه به اسامی دانش آموزان نخبه سخنرانی کننده در سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی اشاره کرد و گفت: نیایش حسین زاده دانش آموز دبیرستان روزنامه اطلاعات ناحیه چهار کرج پژوهش سرای دانش اموزی ملاصدرا با موضوع پیشرفت های اخیر در زمینه ژن درمانی با استفاده از حامل های ویروسی و غیر ویروسی در ایران و جهان و یگانه دوستی دانش آموز فرزانگان ناحیه پنج مشهد پژوهش سرای دانش آموزی ابوریحان بیرونی با موضوع ژن درمانی و ویرایش ژنوم سخنرانی می کند.

قاسمی عنوان کرد: دانیال برزو دانش آموز ناحیه ۲ شیراز پژوهش سرای دانش آموزی رازی  با موضوع کاربرد ژن تراپی در درمان بیماری لوسیمی دیگر دانش آموز سخنرانی کننده در این سمپوزیوم است.

وی یادآورشد: حضور پررنگ دانش آموزان در چنین رویداد هایی نوید بخش آینده ای درخشان در حوزه پزشکی و سلامت کشور عزیزمان خواهد بود.

وی تاکید کرد: لینک سمپوزیوم ازطریق قطب کشوری در اختیار همه دانش آموزان قرار گرفته است و جهت دسترسی آسان تر دانش آموزان به صورت زنده از کانال قطب کشوری  در پیام رسان شاد به آدرس @stemcellstudent پخش می شود.

کپی