اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

آموزنده و راهگشا

آموزنده و راهگشا
آرش انیسی کارگردان

به‌نظر من هیچ چیز جای خواندن را در رشد فکری افراد نمی‌گیرد. اگر بخواهم تنها یک کتاب را پیشنهاد کنم شاید کار کمی سخت باشد اما وقتی آن کتاب «وضع بشر» هانا آرنت است کمی خیالم راحت می‌شود.

این کتاب کندوکاوی است در زندگی به قلم فیلسوفی که توانسته است در زندگی بین عمل و اندیشه‌اش برابری ایجاد کند. آرنت در این کتاب بین زحمت و کار و عمل تمایز می‌گذارد و سرانجام آنچه را شایسته یک زندگی پویا و پرشور می‌داند عمل است. پدیداری که تنها در فضای عمومی و بر اساس تمایز فرد امکان وجود دارد.
در همین زمینه پیشنهاد می‌کنم فیلم «هانا آرنت» به‌کارگردانی مارگارته فون تروتا فیلمساز زن آلمانی رو ببینید. چیزی که جدا از موضوع و محتوای این فیلم می‌تواند برای ما آموزنده و راه گشا باشد نوع برخورد آرنت و نویسندگان و روشنفکران آلمانی با گذشته و تاریخ سرزمینشان است.
فیلم با تمرکز بر محاکمه آیشمن از افسران ارشد نازی که به‌دست موساد دستگیر شده است سعی دارد تا نشان دهد شر چگونه می‌تواند با عادی‌سازی خود بدون هیچ مانعی فرصت بروز پیدا کند.  چیزی که آرنت از آن به ابتذال شر نام می‌برد.  اینکه چطور مردم به ابزاری در دست حکومت‌ها برای رسیدن به مقاصد خود تبدیل می‌شوند و از زندگی و جان خود مایه می‌گذارند و بزرگ‌ترین فجایع تاریخی را رقم می‌زنند بدون اینکه هیچ سؤالی بپرسند.

کپی